بنچ مارکینگ چیست؟ ۴ کاربرد بنچمارکتینگ در کسب و کار

بنچ مارکینگ چیست و چه کارایی دارد

بسیاری از شما در وهله اول پاسخی برای سوال بنچ مارکینگ چیست، در ذهن خود پیدا نمی کنید. شاید با خود فکر کنید که بنچ مارکینگ مفهوم خیلی پیچیده و سختی دارد؛ در حالی که شما در طول زندگی روزانه با آن سروکار دارید. حتما شما هم تا به حال خود را با دیگر افراد موفق مقایسه کرده اید و به دنبال کسب مشاوره از آن ها برای بهبود مهارت های خود بوده اید. بنچ مارکینگ هم مفهومی مشابه با همین موضوع را دارد؛ با این تفاوت که مقایسه ها در سطح کسب و کارها انجام می شود.

اگر به دنبال کاربرد بنچ مارکتینگ و مراحل انجام آن هستید، در ادامه این مقاله از برنداکسین همراه ما باشید.

بنچ مارکینگ چیست؟

هر کدام از انسان ها در طول زندگی خود عملکرد و روش خاصی را در پیش می گیرند؛ اما آیا همه آن ها به موفقیت می رسند؟ در پاسخ باید بگوییم که تنها کسانی نتیجه درستی را مشاهده می کنند که جدای از انجام روش های اصولی، از تجریبات دیگران هم استفاده کرده باشند.

این موضوع در راه اندازی کسب و کار هم مفهوم خود را دارد. همه شرکت ها نیاز به این دارند که موفقیت خود را در طول زمان ارزیابی کنند؛ بنابراین برای ارزیابی کسب و کار، به سراغ بنچ مارکینگ می روند. بنچ مارکتینگ در ایران به معنای فرآیندی است که کسب و کارها برای مقایسه محصولات، خدمات و عملیات های خود با سازمان های دیگر، از آن استفاده می کنند. بر اساس بنچ مارکینگ، تمامی استراتژی ها، برنامه ها، خدمات و دیگر فرآیند ها اندازه گیری می شود و در بازار وسیع تری پیاده سازی می گردد.

توجه کنید که در بنچ مارکتینگ به زبان ساده، با بررسی و تجزیه و تحلیل موارد مختلفی از جمله نحوه مدیریت، روش های تولید، استراتژی فروش و این موارد، دلایل موفقیت سازمان ها مشخص می شود و برای توسعه برند و موفقیت بیشتر آن استفاده می گردد. بنابراین با وجود بنچ مارکینگ، مدیران سازمان به این نتیجه می رسند که کدام یک از اقدامات آن ها اشتباه بوده است و باید چه تغییری در روند کار ایجاد کنند.

لازمه های بنچ مارکتینگ موفق

کاربرد بنچ مارکینگ چیست؟

شاید با خود بگویید که اصلا زمان مناسب برای انجام بنچ مارک چیست؟ چرا باید بنچ مارکینگ را انجام دهیم؟ کاربرد بنچمارکینگ چیست؟ برای آن که بهترین موقعیت های استفاده از بنچ مارکینگ را بدانید، باید موارد زیر را مطالعه نمایید:

۱. اندازه گیری بهره وری سازمان

همه سازمان ها برای موفقیت بیشتر در جذب مشتری و کسب سود، به دنبال اندازه گیری بهره وری سازمان خود هستند. یکی از ابزارهای کاربردی برای اندازه گیری بهره وری سازمان، استفاده از بنچ مارک است. شما می توانید با اجرای روش الگو برداری، کارایی سازمان را در مقایسه با دیگر شرکت ها آزمایش کنید. این کار سبب می شود که شما تفاوت بین عملکرد خود با رقبا را بشناسید و روش های بهبود عملکرد را پیدا کنید.

پیشنهاد ما به شما:   شخصیت برند شما چیست؟ شما برای برند خود چه شخصیتی را درنظر گرفتید؟

۲. بهبود عملکرد در آینده

شاید در این زمان، شرکت شما روند مناسبی برای تولید محصولات یا ارائه خدمات را پیگیری نمی کند؛ از همین رو آینده کاری خود را با این کار به خطر می اندازد. شما می توانید با استفاده از بنچ مارکینگ در مدیریت یا دیگر قسمت ها، عملکرد مشاغل موفق را بررسی کنید و آینده سازمان خود را هم تامین نمایید.

۳. توسعه کسب و کار

همیشه هم نباید در زمان های شکست به سراغ الگوبرداری از دیگران باشید؛ چرا که حتی برای توسعه کسب و کار با سرمایه کم هم نیاز به بنچ مارکینگ است. شاید برای شما هم اتفاق افتاده است که به دنبال گسترش کسب و کار خود هستید؛ اما روش درست برای آن را نمی دانید. برای آن که بتوانید بهترین راه را انتخاب کنید، می توانید با بررسی رفتار دیگر رقیبان و کارهایی که آن ها برای رشد کسب و کار خود انجام داده اند، روش های جدیدی را پیدا کنید.

۴. انگیزه به کارمندان

به طور کلی هدف اصلی بنچ مارکینگ، شناسایی نقاط قوت و ضعف قسمت های مختلف سازمان نسبت به کسب و کار دیگر است. بنابراین زمانی که شما عملکرد ضعیف یا قوی بخش های مختلف سازمان را بررسی کنید، کارمندان را برای رقابت با افراد دیگر در سازمان دیگر ترغیب می کنید. بنابراین با این کار، کارمندان به طور مداوم به دنبال تلاش برای بهبود وضعیت خود نسبت به رقیبان هستند. جالب است بدانید که بسیاری از شرکت ها به این مورد از مزایا بنچ مارکینگ توجه خاصی نشان نمی دهند؛ در حالی که الگوبرداری در امور داخلی هم عامل مهمی برای بهبود وضعیت شرکت محسوب می شود.

بررسی مسیر موفقیت در بنچ مارکینگ توسط تیم

انواع بنچ مارکینگ چیست؟

به طور کلی دسته های مختلفی برای بنچ مارکینگ تعریف شده است؛ اما اگر بخواهیم به کامل ترین انواع بنچمارکینگ اشاره کنیم، موارد زیر را باید ارائه دهیم:

بنچ مارکینگ محصول

یکی از قدیمی ترین روش های بنچمارکنیگ، الگوبرداری محصول یا همان مهندسی معکوس است. در این نوع از بنچ مارکنیگ، سازمان ها محصولات رقیب مورد نظر را خرید می کنند و با بررسی و تحلیل قسمت های مختلف آن، به جزئیات خاصی برای تولید بهتر می رسند. سپس با مقایسه اطلاعات محصول رقیب با محصول تولیدی خود کارخانه، تغییراتی را روی تولید محصول خود ایجاد می نمایند.

بنچ مارکینگ فرآیند

الگوبرداری فرآیند سنجش و مقایسه محصولات برای شناسایی راه های موفقیت درباره دیجیتال مارکتینگ بیشتر استفاده می شود. به این صورت که عملکرد شرکت های موفق در زمینه مدیریت و فروش بررسی می شود و با عملکرد سازمان مقایسه می گردد. توجه کنید که در این روش، مواردی مانند تحقیقات بازار، مصاحبه، نظر سنجی و بازدید های حضوری بسیار مهم است؛ چرا که آگاهی از نحوه خدمات و الگوبرداری از ان ها، بستگی به نظر مثبت یا منفی مشتریان دارد. مثلا بخشی از بنچ مارکینگ در معماری، بر اساس نظر مشتریان و رضایت آن ها انجام می شود.

توجه کنید که نباید به طور کامل تمامی اعمال و کارهای شرکت رقیب را تکرار کنید؛ بلکه باید تمامی عوامل و کارها را بر اساس نوع کار سازمان خود پیش ببرید. در غیر این صورت، قطعا به نتیجه دلخواهی در آینده نمی رسید.

پیشنهاد ما به شما:   راهنمای انتخاب نام برند پوشاک (زنانه و مردانه) + جدول پیشنهاد اسم

بنچ مارکینگ رقابتی

برخی از افراد الگو برداری رقابتی را با بنچ محصول یکسان می دانند؛ در حالی که این دو مورد با یکدیگر تفاوت دارند. بنچ مارکینگ محصول برای مقایسه محصول خاصی استفاده می شود؛ اما بنچ مارکینگ رقابتی، تمامی فرآیندها و خدمات را با شرکت دیگر مقایسه می کند. توجه کنید که در الگوبرداری رقابتی، تمامی موارد موجود در سازمان مانند امور مالی، منابع انسانی و حتی تحقیقات بررسی می گردد. بنابراین ممکن است که نتوانید اطلاعات خیلی دقیقی از روند کار شرکت دیگر به دست بیاورید؛ چرا که اصولا این اطلاعات، برای هر سازمانی به طور خاص و مخفیانه نگهداری می شود.

بنچ مارکینگ عمومی

در این روش بیشتر به موارد عمومی تری مانند هزینه ها، سود و بازده سرمایه گذاری پرداخته می شود. بنابراین شاید داده های بیشتری را بتوانید از این روش برای موارد عمومی پیدا کنید.

بنچ مارکینگ داخلی

گاهی اوقات، نیاز به مقایسه سازمان با شرکت دیگری نیست؛ چرا که با مقایسه بخش های دورن شرکت هم می توان به موفقیت های بزرگی دست پیدا کرد. مثلا این مقایسه ها می تواند در بین کارمندان باشد یا این که مدیران را هدف خود قرار دهد. همچنین حتی برای شناخت عملکرد واحد های مختلف هم می توانید از این مدل از الگوبرداری استفاده کنید. توجه داشته باشید که بنچ مارکینگ داخلی، بیشتر برای سازمان های خیلی بزرگ کاربرد دارد.

بنچ مارکینگ استراتژیک

در این روش، بیشتر به بررسی چشم اندازهای سازمان پرداخته می شود. به این صورت که شکاف های موجود در کسب و کار شناخته می شود و با الگوبرداری از دیگر شرکت ها، به آرامی برطرف می گردد. توجه کنید که این مدل از الگوبرداری، حساسیت زیادی دارد؛ چرا که حتی اشتباه کوچکی هم می تواند سازمان را از هدف اصلی خود منحرف کند. جالب است بدانید که اصولا افراد برای راه اندازی استارت آپ از این مدل از بنچ مارکینگ کمک می گیرند.

بنچ مارکینگ جهانی

بنچ مارکینگ جهانی، بیشتر برای شرکت ها بین المللی و شرکت های جهانی کاربرد دارد؛ یعنی با استفاده از این مدل، می توانید مقایسه ای در سطح کشورهای جهانی داشته باشید. توجه کنید که بنچ مارکینگ جهانی برای شرکت های بسیار بزرگ و مهم در کشور استفاده می شود.

ترتیب و مراحل بنچ مارکینگ برای شروع

مراحل انجام بنچ مارکینگ چیست؟

برخی از افراد فکر می کنند که بنچ مارکینگ هم مانند الگوبرداری های ساده ای است که در زندگی انجام می شود؛ در حالی که اگر این کار را بدون برنامه و ترتیب خود انجام دهید، قطعا به موفقیت دست پیدا نمی کنید. همین موضوع سبب می شود که ما در ادامه، مراحل بنچمارکینگ را معرفی کنیم:

۱. در مرحله اول باید برنامه ریزی کنید.

در وهله اول باید به دنبال برنامه ریزی دقیق برای انجام بنچ مارکینگ باشید و انواع مثال بنچ مارکینگ را هم بررسی کنید.؛ چرا که می توانید بسیاری از کاستی ها را در این مرحله کاهش دهید. برای این کار باید در ابتدا اولویت های کسب و کار خود را مشخص کنید و بدانید که چیزی را می خواهید مقایسه کنید. همچنین به دنبال سازمان مناسبی برای مقایسه خود با آن باشید. بنابراین خیلی مهم است که هدف خود را از بنچ مارکینگ بدانید و دید دقیقی نسبت به مراحل انجام کار به دست بیاورید.

پیشنهاد ما به شما:   روش های سنتی تا مدرن و اجتماعی استراتژی بازاریابی برای همه

۲. به دنبال جمع آوری اطلاعات باشید.

پس از شناخت دقیق و کامل از تمامی جوانب، نوبت به جمع آوری اطلاعات می رسد. توجه کنید که قبل از این کار، باید نوع بنچ مارکینگ مورد نظر خود را مشخص کنید؛ چرا که هر کدام از روش های الگوبرداری، اطلاعات خاصی را نیاز دارد. دقت داشته باشید که جمع آوری اطلاعات، از راه های مختلفی انجام می شود که باید آن ها را شناسایی کنید. همچنین باید بدانید که هرچه اطلاعات بیشتری به دست بیاورید، قطعا به موفقیت های بیشتری هم می رسید.

۳. اطلاعات را تجزیه و تحلیل کنید.

اطلاعات به دست آمده از مرحله قبل را باید به طور کامل مرتب و آنالیز کنید. امروزه ابزارهای مختلفی برای تجزیه و تحلیل اطلاعات وجود دارد که نمونه متداول آن، نمودار است. شما می توانید با رسم نمودار، اطلاعات خود و رقیب را رسم کنید و آنها را با یکدیگر مقایسه نمایید. همچنین با تحلیل و بررسی داده های مختلف، ایده های جدیدی برای کار را پیدا کنید و نقاط قوت، ضعف، فرصت ها و تهدید ها را تعیین نمایید.

۴. بنچ مارکینگ را اجرا کنید.

پس از آنالیز داده ها و اطلاعات و پیدا کردن ایده های مختلف، باید بهترین راه برای به دست آوردن سود بیشتر را پیدا کنید و آن را به مرحله اجرا برسانید. برای این کار کافی است که لیست از کارهای مهم تهیه نمایید و کارها را اولویت بندی کنید. برای اولیت بندی کارها می توانید از چارت های مخصوص یا ابزارهای مختلف بهره مند شوید. توجه داشته باشید که باید روند اجرای بنچ مارکینگ را به طور مستمر ادامه دهید.

۵. نتیجه کار را بررسی کنید.

حالا زمان آن رسیده است که نتیجه کارهای خود را مشاهده کنید. اگر به هدف اصلی خود رسیدید و سود قابل توجهی کسب کردید، عملیات بنچمارکینگ به درستی انجام شده است. اما توجه کنید که اگر به نتیجه خوبی نرسیدید، باید به مرحله سوم بازگردید و دوباره عملیات تجزیه و تحلیل را اجرا کنید. همچنین ایراداتی را که سبب اختلال در روند جذب مشتری شده است را پیدا کنید و تغییرات لازم را انجام دهید.

عکس نوشته بنچ مارکتینگ

آیا تغییر نام برند هم در بنچ مارکینگ استفاده می شود؟

به طور کلی هر تغییر و الگوبرداری که سبب بهبود وضعیت شرکت شما شود، در حوزه بنچ مارکینگ قرار دارد. بنابراین حتی گاهی از اوقات باید به دنبال تغییر نام برند و حتی لوگو سازمان خود هم باشید. اسامی که شما برای برند خود انتخاب می کنید، تاثیر زیادی در جذب مشتریان دارد؛ از همین رو پیشنهاد می کنیم که برای انتخاب نام برند، به سراغ مراکز متخصصی از جمله برنداکسین بروید. این وبسایت با بهره گیری از دانش تخصصی افراد خبره در زمینه برندینگ، به شما در طراحی لوگو و نام مناسب برای کسب و کار کمک می کند. بنابراین می توانید برای مشاهده خدمات این شرکت، به وبسایت برنداکسین مراجعه کنید.

جان کلام

اگر می خواهید کسب و کار خود را به پیشرفت برسانید و از تجریبات دیگران هم در این کار استفاده کنید، بنچ مارکینگ بهترین راه است. ما در این مقاله هر آنچه را که برای انجام بنچ مارکینگ نیاز داشتید، به شما معرفی کردیم. شما می توانید برای کسب مشاوره در زمینه برندینگ، به سراغ وبسایت برنداکسین بروید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

مطالب پر بازدید

مطالب مشابه

3 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *