تحقیقات بازار رو قبل از شروع کسب و کار جدید فراموش نکنید!

تحقیقات بازار چیست و چه مزایا و معایبی دارد

تحقیقات بازار چیست؟ چگونه باید از واکنش مشتریان نسبت به خدمات خود آگاهی پیدا کنیم؟ رقیبان چگونه فعالیت های خود را پیش می برند؟ پاسخ  تمامی این سوالات، مربوط به تحقیقات بازار می شود.

همه کسب و کارها به دنبال این هستند که رقیبان و مشتریان چه واکنشی نسبت به روند فعالیت و محصولات آن ها دارند؛ از همین رو موضوع تحقیقات بازار، اهمیت زیادی برای صاحبان کسب و کار دارد.

اگر می خواهید تعریف صحیحی از تحقیقات بازار و روش های انجام آن را بدانید، در ادامه ای مقاله از برنداکسین همراه ما باشید.

آنچه در این مطلب می‌خوانید... نمایش

تحقیقات بازار چیست؟

اگر شما هم قصد راه اندازی کسب و کار جدیدی را دارید، حتما در وهله اول باید به فکر انجام تحقیقات بازار باشید. حتما با خود می گویید که دقیقا تحقیقات بازار چیست؟ به طور کلی تحقیقات بازار یکی از بهترین راه ها برای ارزیابی و بررسی مشتریان و رقیبان محسوب می شود.

تحقیقات بازار این امکان را فراهم می کند که اطلاعات مهم درباره کسب و کار خود را به درستی پیدا کنید. همچنین متوجه این موضوع خواهید شد که مشتریان چه فکری درباره محصول یا خدمات شما دارند.

توجه کنید تحقیقات بازار به شما کمک می کند که نقاط قوت و ضعف خود را بشناسید و به طور مداوم از نظرات مشتریان درباره شرکت خود آگاهی پیدا کنید. این اطلاعات به دست آمده از تحقیقات بازار، فعالیت های تجاری آینده شما را پیش بینی می کند و به شما در رفع چالش های پیش رو کمک می نماید.

باد بدانید که تحقیقات بازار، مرحله مهم و اساسی در طراحی برند است که به برنامه ریزی های شما کمک می کند. این تحقیقات شامل استراتژی های مختلفی مانند تقسیم بازار و منحصر به فرد کردن محصولات می شود که تنها از این طریق به دست صاحبان کسب و کار می رسد.

چرا باید تحقیقات بازار را انجام دهیم؟

شاید با خود بگویید که هر کسب و کاری دارای ویژگی های منحصر به فردی برای خود است؛ بنابراین نیازی به تحلیل رقیبان ندارد. این در حالی است که اهمیت تحقیقات بازار، دستاوردهای زیادی دارد که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم:

بزرگترین رقیب خود را می شناسید.

زمانی که شما تحقیقات بازار را انجام می دهید، به طور عادی با رقیبان خود آشنا می شوید. اما موضوع این جا است که با مشاهده این که خریداران شما بیشتر از چه کسب و کاری خرید کرده اند، می توانید بزرگترین رقیب خود را بشناسید. سپس فعالیت های آن را زیر نظر بگیرید و از اقدامات آن برند با خبر باشید.

پیشنهاد ما به شما:   دانلود لیست ثبت برند

بازار را شناسایی می کنید.

زمانی که درباره بازار تحقیقات انجام می دهید، متوجه تغییرات موجود در آن می شوید. به این صورت که می فهمید بازار چه کاری رشد دارد و چه کسب و کاری دچار کاهش رشد است. همچنین این که در حال حاضر چه اتفاقی برای بازار کار شما رخ می دهد، به تصمیم گیری های صحیح شما کمک می کند.

به شما در درک نیاز مشتریان خود کمک می کند.

بسیاری از افراد بر این باور هستند که با تولید محصولات خود، حتما نیاز خاصی از مشتریان را برطرف می کنند. اما حتما باید بدانید که مشتریان درباره شما و رقیبان چه فکری دارند. این کار با استفاده از تحقیقات بازار انجام می شود. شما با انجام تحقیقات بازار، به نظرات و حرف های مشتریان درباره کسب وکار خود گوش می دهید؛ از همین رو قطعا رشد بیشتری را هم در آینده احساس می کنید.

باعث گسترش کسب و کار شما می شود.

تحقیقات بازار این امکان را فراهم می کنند که شما بازارهای دیگر را هم بشناسید و برای گسترش کار خود اقدام نمایید. توجه کنید که این مورد جزو استراتژی بازاریابی است که باید به آن توجه شود.

به شما در افزایش درامد کمک می کند.

شما با بررسی بازار موجود خود، می توانید به طور موثری درباره ریسک پذیر بودن خود تحقیق کنید. همچنین اگر درباره ابعاد مختلف کسب و کار شناخت داشته باشید، قطعا هزینه های اضافی و اشتباهات موجود در کار خود را هم کاهش می دهید.

زمان های جدید برای معرفی محصولات را پیدا می کنید.

به طور کلی پیدا کردن فرصت های بازار، با استفاده از مارکت ریسرچ به دست می آید. تحقیقات بازار به شما کمک می کند که در طول زمان، تغییرات مثبتی را در تولید محصولات خود انجام دهید. همچنین با توجه به وجود رقیبان مختلف، به فرصت های خاص و پیدا کردن نیاز مشتریان برای ارائه محصولات دست پیدا می کنید.

اهداف مهم تحقیقات بازار برای دست آوردهای شغلی

تحقیقات بازاریابی چیست؟

تحقیقات بازار یابی یکی از تکنیک های جمع آوری اطلاعات برای شناخت بازار هدف است که شرکت ها و سازمان ها حتما به آن نیاز دارند. در اکثر سازمان ها از داده های موجود در تحقیقات بازار و بازاریابی برای افزایش فروش، بالا بردن تجربه کاربران محصول و تولید محصول قوی تر برای مشتریان استفاده می کنند.

در این مورد، اکثر افراد بیشتر درباره این که مشتریان چه انتظاراتی دارند و واکنش آن ها به محصولات چیست، اطلاعات کسب می کنند.

آیا تحقیقات بازار همان تحقیقات بازاریابی است؟

بسیاری از افراد فکر می کنند چون که بازار و بازاریابی به هم مرتبط هستند، پس تحقیقات بازار هم همان تحقیقات بازاریابی است؛ در حالی که نباید از تفاوت تحقیقات بازاریابی و تحقیقات بازار غافل شویم.

به طور کلی هر دو مورد، مربوط به اقدامات بازاریابی قبل از فروش محصول می شوند و یکدیگر را تکمیل می کنند. اما تفاوت تحقیقات بازار و بازاریابی، مربوط به نوع کسب اطلاعات آن ها می شود.

در تحقیقات بازار، بیشتر به بررسی مشتریان، مصرف کنندگان و نوع توزیع پرداخته می شود. اما در تحقیقات بازاریابی تمامی موضوعات، مرتبط با رفتار مصرف کنندگان، بهبود کارایی تبلیغات و نیروی فروش است.

از طرفی تحقیقات بازاریابی بیشتری برای تغییر دیدگاه مشتریان نسب به برند انجام می شود؛ اما در تحقیقات بازار به مفاهیمی همچون ترند بازار و بازار هدف اشاره می شود. البته ناگفته نماند که هر دو آن ها در مواردی همچون ویژگی محصولات و قیمت گذاری مشترک هستند.

پیشنهاد ما به شما:   5 راه انتخاب نام برند مواد غذایی موفق در کمتر از 5 دقیقه!

روش های تحقیقات بازار چیست؟

تحقیقات بازار از طریق روش های مختلفی انجام می شود که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم:

تحقیقات اولیه بازار

در وهله اول کارشناس بازاریابی برای این که اطلاعات اولیه از بازار و مشتریان به دست آورد، به دنبال تحقیقات اولیه بازار است. این اطلاعات اولیه از طریق منابع مختلفی به دست می آید و به صورت رسمی و غیر رسمی وجود دارد.

شما با وجود این داده ها می توانید در زمینه های مختلفی همچون نیاز مشتریان و پیدا کردن راه های بهبود کسب و کار، اطلاعات کسب کنید. توجه داشته باشید که در انجام تحقیقات بازار از روش اولیه، اطلاعات به صورت مستقیم وجود دارد؛ از همین رو تنها منحصر به شرکت خود شما می شود.

تحقیقات ثانویه بازار

در این گونه تحقیقات، قبلا داده ها و اطلاعات به دست افراد دیگر، شرکت های آماری یا منابع مختلف به دست آمده است. بنابراین شما می توانید به راحتی دسترسی داشته باشید. البته به غیر از شما، رقیبان هم قدرت دستیابی به این تحقیقات و اطلاعات را دارند.

این تحقیقات راه مناسبی برای شناخت رقیبان و بازار کسب و کار است که به وسیله آن ها می توانید نقاط قوت و ضعف خود و رقیبان را بشناسید. توجه کنید که تمامی منابع اطلاعات عمومی مانند روزنامه ها، تحقیقات و مقاله ها، جزو این دسته از تحقیقات هستند.

تحقیقات کمی

در روش تحقیقات کمی، از ابزارهای آماری استفاده می شود که مشتریان و بازار را به افراد نشان می دهند. همچنین تمامی اطلاعات موجود از این روش به منظور شناخت مشتریان و بازار است.

تحقیقات کیفی

به طور کلی، بیشتر تحقیقات کمی در بین افراد جا افتاده است؛ اما امروزه بسیاری از کسب و کارها به تحقیقات کیفی اهمیت زیادی می دهند. تحقیقات کیفی مربوط به احساسات و فکر افراد و لایه های دورنی آن ها می شود. اکثر روش های کیفی در انواع شرکت برندینگ، برای انجام تغییرات مختلفی در نام برند و طراحی لوگو می شود.

بررسی روش های تحقیقات بازار قبل از شروع

انواع منابع تحقیقات بازار چیست؟

همه ما می دانیم که در انواع تحقیقات بازار، باید به دنبال اطلاعات مختلف و مهمی از بازار و مشتریان باشیم؛ اما این موضوع مهم است که اطلاعات را باید از کجا به دست بیاوریم؟ به طور کلی از راه های مختلفی می توانید دستورالعمل تحقیقات بازار را به دست آورید که در ادامه به مهمترین آن ها اشاره می کنیم:

پرسشنامه

جامعه هدف ما در انجام تحقیقات بازار، مشتریان بالقوه ما هستند؛ از همین رو یکی از مهمترین موارد برای کسب اطلاعات بیشتر، طراحی پرسشنامه است. پرسشنامه به طور کلی یکی از بهترین راه های استراتژی بازار است که با کمترین هزینه و کوتاه ترین زمان انجام می گردد.

بنابراین شما می توانید نتایج پرسشنامه ها را بررسی کنید و تغییرات لازم را اعمال کنید. توجه کنید که سوالات باید کوتاه و ساده باشد و شما را به هدف کسب و کار نزدیک نماید.

گروه های کوچک

یکی از راه های موثر برای تحقیقات بازار، توجه به رفتار گروه های کوچک یا همان متمرکز است. بر این اساس، نمونه از گروه کوچکی را در نظر بگیرید و رفتار آن ها را نسبت به کسب و کار خود بررسی کنید. توجه داشته باشید که گروه مد نظر شما باید مطابق با جامعه هدف کسب و کار مورد نظر باشد.

پیشنهاد ما به شما:   دانلود چک لیست شرکت در نمایشگاه

مشاهده حضوری

مشاهده حضوری یکی از بهترین راه های جمع آوری اطلاعات مشتریان است؛ بنابراین قطعا اطلاعات به دست آمده از این روش، بیشتر برای شما کاربرد دارد. در این روش شما باید به صورت ناشناس وارد جمع مشتریان شوید و رفتارهای آن ها را در نظر داشته باشید.

مراحل انجام تحقیقات بازار چیست؟

اگر شما هم قصد مراجعه به شرکت تحقیقات بازار برای کسب و کار خود را دارید، باید گام های زیر را در ادامه کار طی کنید:

مسئله و جامعه هدف را تعریف کنید.

به طور کلی برای آن که بتوانید تحقیقات بازار را به خوبی انجام دهید، باید هدف خود را از این تحقیق بدانید. همچنین جدای از پیدا کردن مسئله، باید فضای کاری خود را هم مشخص نمایید. برای پیداکردن فضای کاری، نیاز به پرسونای مخاطب دارید. پرسونای مخاطب بیشتر مربوط به ویژگی های مختلف مشتریان مانند سن، جنس، محل زندگی و شغل آن ها می شود.

جامعه کوچکی را برای نمونه انتخاب کنید.

پس از جمع آوری اطلاعات اولیه و بررسی ویژگی های جامعه هدف، باید گروه کوچکی را به طور آزمایشی و با همان ویژگی ها در نظر داشته باشید. سپس با بررسی این که چه چیزی می خواهند، واکنش آن ها نسبت به محصولات چیست یا چه ویژگی هایی را نمی پسندند، نقشه راه خود را پیدا کنید. توجه داشته باشید که هر چه نمونه آزمایشی شما بزرگتر باشد، نتایج کاربردی تری به دست شما می رسد.

ارائه پرسشنامه و استفاده از روش های تحقیقات بازار را اجرا کنید.

شرکت های تحقیقات بازار، در این مرحله با استفاده از منابع اطلاعاتی موجود مانند پرسشنامه، سوالاتی مختلفی را از مشتریان می پرسند. توجه کنید که این مرحله برای راه اندازی استارت آپ، بسیار مهم محسوب می شود.

تحلیل رقیبان را انجام دهید.

یکی از مهمترین مراحل تحقیقات بازار، بررسی رقیبان است. به طور کلی برای شناخت رقیبان، باید از روش های تحقیق ثانویه استفاده کنید؛ اما بسترهایی مانند فضای مجازی هم به شما در این راه کمک می کند.

به این صورت که می توانید نام رقیبان خود را جستجو کنید و درباره نظرات مشتریان نسبت به آن ها مطالعه کنید. همچنین برای این کار می توانید از مراکز مشاوره برندینگ هم کمک بگیرید.

نتایج به دست آمده را خلاصه کنید.

در مرحله آخر باید اطلاعات به دست آمده از تحقیقات خود را به صورت گزارش کاملی خلاصه نمایید. توجه کنید که این گزارش را می توانید با استفاده از نرم افزار تحقیقات بازار هم به دست بیاورید.

مزایا و معایب تحقیق بازار در کسب و کار شما

برای آموزش تحقیقات بازار و مشاوره در این باره به کدام مرکز مراجعه کنیم؟

دریافت آموزش تحقیقات بازار، تنها باید به دست افراد خبره و متخصص در زمینه برندینگ انجام شود؛ از همین رو بهترین مراکز برای یادگیری و کمک درباره تحقیقات بازار، شرکت های مشاوره برندینگ است. امروزه در کشور ایران شرکت های زیادی در این زمینه فعالیت می کنند که یکی از بهترین آن ها، برنداکسین است.

این شرکت با بهره گیری از دانش تخصص افراد خبره، به شما در انجام تحقیقات بازار و انتخاب نام برند کمک می کند. همچنین می توانید برای سفارش لوگو هم روی کمک برنداکسین حساب کنید.

جان کلام

تحقیقات بازار یکی از ضروری ترین کارها برای هر کسب و کار محسوب می شود؛ از همین رو ما در این مقاله، به معرفی روش های انجام آن پرداختیم. شما می توانید در صورت تمایل به مشاوره در این زمینه، به وبسایت برنداکسین مراجعه کنید.

 

۵/۵ - (۱ امتیاز)

مطالب پر بازدید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *