اصول و مراحل ریبرندینگ چیست؟ + نمونه ای از ریبرندینگ در ایران

اصول و قواعد ریبرندینگ

همانطور که شما نمی توانید مدت زیادی در ساختمان های قدیمی بازسازی نشده زندگی کنید، سرمایه گذاری روی برندهای قدیمی هم بدون به روز رسانی کار اشتباهی است. در حال حاضر آنقدر تعداد ابزارهای بازاریابی زیاد شد است که قطعا بدون استفاده از ریبرندینگ، امکان موفق شدن در بازار، برای برندهای قدیمی وجود ندارد.

ریبرندینگ یکی از بهترین راه ها برای ایجاد تغییرات موثر در روند کسب و کار شما و با هدف نگهداشتن مشتریان در طول زمان است. شاید با خود بگویید که خب همه ما ناخودآگاه تغییراتی را در کسب و کار خود ایجاد می کنیم؛ پس مفهوم ریبرندینگ چه معنایی دارد؟ برای پاسخ به این سوال، در ادامه این مقاله از برنداکسین همراه ما باشید.

آنچه در این مطلب می‌خوانید... نمایش

ریبرندینگ چیست؟

قبل از این که با ریبرندینگ آشنا شوید، بهتر است که مفهوم برندینگ را بدانید. بسیاری از افراد برندینگ را با همان لوگو و نام برای کسب و کار خود می شناسند ؛ در حالی که برندینگ معنای عمیق تری دارد.

برندی موفق است که بتواند خاطره خوب و به یادماندنی را برای مشتریان به وجود بیاورد. حالا تصور کنید که برند خاصی حتی با وجود قدمت زیاد در بین مردم، پس از مدتی دچار افت در فعالیت های خود شود؛ بنابراین قطعا مشتریان آن را زودتر به فراموشی می سپارند.

در این زمان است که تعریف ریبرندینگ مشخص می شود. ریبرندینگ در واقع بازسازی تصویر برند شما در ذهن مشتری است که منجر به بهتر شدن تصویر ذهنی آن ها نسبت به کسب و کار می شود.

در ریبرندینگ اصولا عناصر بصری مانند لوگو، نام و طراحی را تغییر می دهیم و از این راه پیام های کسب و کار را به آن ها می رسانیم. مثلا اگر برند شما مدتی است که برای مردم تکراری شده است، تنها با تغییر لوگو خود می توانید جان دوباره به آن بدهید.

تا چند وقت گذشته اصولا ریبرندینگ در ایران مخصوص به بانک ها مانند ریبرندینگ بانک ملت و سازمان های بزرگ می شدند؛ اما در حال حاضر با وجود برندهای مختلف دیگر و رقابت میان آن ها، در اکثر کسب و کار ها رد پایی از ریبرندینگ دیده می شود.

ریبرندینگ چیست

چرا شرکت ها اقدام به ریبرندینگ می کنند؟

ریبرندینگ جزو آن دسته کارهایی است که اصولا حداقل یک بار در تمامی کسب و کارها خصوصا مشاغل تازه کار دیده می شود؛ اما آیا دلایل اصلی همه آن ها معطوف به از دست دادن مشتری می شود؟ برای پاسخ به این سوال، کافی است که دلایل ریبرندینگ را مطالعه کنید:

پیشنهاد ما به شما:   کتاب انتخاب نام برند-استارت آپ

ایجاد تغییر در مالکیت شرکت

گاهی اوقات شرکت خاصی به دلایل مشخصی مجبور به فروش یا ادغام با فروشگاه های دیگر می شود؛ از همین رو باید حتما اقدام به ریبرندینگ کند. مثلا در ادغام شرکت ها، ممکن است شرکت مادر به دنبال برجسته تر شدن نام و نشان خود در هویت شرکت قبلی باشد؛ از همین رو مجبور به ریبرندینگ می شود. در این هنگام ریبرندینگ با ایجاد تغییرات مختلف در همکاری دو شرکت، باعث ایجاد رنگ و بوی جدیدی برای شرکت می گردد.

ایجاد تغییر در استراتژی شرکت

گاهی اوقات شرکت ها تصمیم می گیرند که فعالیت های قبلی خود را فراموش کنند و بازار جدیدیری را در دست بگیرند؛ از همین رو باید برای ریبرندینگ اقدام کنند.

ایجاد تغییرات در محیط بیرونی کسب و کار

در برخی از اوقات، دغدغه مشتریان برای محصولات تغییر می کند. همچنین محیط اطراف به گونه ای می شود که شرکت ها نیاز به ریبرندینگ را کاملا احساس می کنند. برای همین لازم است که تغییراتی در زیرساخت های خود و نحوه عملکرد شرکت ایجاد شود.

دید منفی مشتریان نسبت به برند

دید منفی یا عدم فهم درست مشتریان از برند، جزو مهمترین دلایل اجرا ریبرندینگ برای بازسازی شخصیت برند است. اگر مشتریان دید منفی نسبت به شما داشته باشد، قطعا هیچ وقت برای خرید اقدام نمی کنند.

از طرفی شاید شما منظور خود را اشتباه به مشتریان رسانده اید؛ از همین رو استفاده از ریبرندینگ جزو مهمترین کارها برای شما محسوب می شود. این موضوع به گونه ای است که شاید شما اصلا به فکر ایجاد تغییرات در ساختار خود هم نباشید؛ اما می توانید با استفاده از ریبرندینگ، دید افراد بیرون سازمان را نسبت به خود بهتر کنید. البته فراموش نکنید که ریبزندینگ، به معنای فریبکاری نیست؛ بلکه تنها برای بهبود شرایط کاری شما اسفاده می گردد.

اصول ریبرندینگ چیست؟

ریبرندینگ یکی از ظریف ترین و تخصصی ترین کارهایی است که هر شخص برای بهبود اوضاع شرکت خود انجام می دهد؛ اما باید توجه کنید که برای اجرای ریبرندیگ، باید اصول زیر را رعایت کنید:

از نیاز کسب و کار خود به ریبرندینگ مطمئن شوید.

همانطور که بازسازی برند امری مهم و ضروری محسوب می شود، به همان اندازه هم بازسازی بیجا باعث آسیب به آن می شود. همیشه هم برند شما نیاز به ریبرندینگ ندارد و تنها با چند تغییر جزئی، شما را به بهترین حالت می رساند.

بنابراین خیلی مهم است که قبل از تغییر برند، کاملا به موارد مهم در ریبرندینگ و شرایط کسب و کار خود دقت کنید. سپس اگر چاره ای برای بهبود اوضاع شرکت ندارید، برای ریبرندینگ اقدام کنید.

تحقیقات بازار را فراموش نکنید.

ممکن است که شما با چند نظر مخالف و دید منفی افراد درباره محصولات و برند خود مواجه شده باشید و کاملا احساس نا امیدی کنید؛ در این زمان حتما به فکر ایجاد تغییر اساسی در کار خود می افتید. اما قبل از انجام این کار، بهتر است که تحقیقات لازم را انجام دهید و سپس در صورت نیاز اقدام کنید؛ چرا که ممکن است اصلا تعداد بازخوردهای منفی خریداران، کمتر از بازخوردهای مثبت باشد. بنابراین حتما برای انجام ریبرندینگ، تحقیقات لازم را انجام دهید.

برای هر کار برنامه ریزی کنید.

قطعا هیچ کاری بدون برنامه ریزی اولیه به درستی انجام نمی شود؛ بنابراین اگر قصد بازسازی برند را دارید، حتما قبل از انجام آن برنامه ریزی کنید. مثلا دقت کنید که تغییرات لازم برای برند شما کوچک است یا خیر؟ یا این که چه کارهایی را برای این  تغییرات باید انجام دهید. قطعا اگر بتوانید برنامه کاملی را برای ریبرندیگ اجرا کنید؛ میتوانید در مدیریت برند هم موفق تر شوید.

پیشنهاد ما به شما:   آیا سارقان نام تجاری (برند) را میشناسید؟

از کمک کمپین های ریبرندینگ استفاده کنید.

یکی از مهمترین اصول برای ریبرندینگ، گروه های کانونی است. کمپین ریبرندینگ، در واقع گروه های بزرگ و متخصصی هستند که قبل از تولید انبود محصولات، رفتار مشتریان را درباره محصول تولیدی شما بررسی می کنند و نقاط مثبت و منفی برند را هم معرفی می کنند. بنابراین حتما از کمک آن ها استفاده کنید.

استفاده از بهترین راه ها برای رنمایی از برند جدید

یکی از مهمترین اصول ریبرندینگ، تبلیغات موثر درباره برند جدید است. زمانی که شما استراتژی های جدیدتری را جایگزین موارد قبلی می کنید، لازم است که آن ها را به خوبی در معرض دید مشتریان خود قرار دهید. اگر مشتریان به سرعت متوجه برند جدید شما نشوند، تمامی کارهایی که برای ریبرندیگ انجام داده اید از بین می رود. شما می توانید از راه رسانه های اجتماعی مانند تلویزیون، صدای خود را به مشتریان برسانید.

مراحل ریبرندینگ

مراحل ریبرندینگ چیست؟

به طور کلی ریبرندینگ یکی از خاص ترین و پر چالش ترین کارها برای هر برند به شمار می رود؛ از همین رو ابعاد مختلفی را در بر می گیرد. به این صورت که شما ممکن است برای انجام ریبرندینگ لوگو یا حتی نام شرکت اقدام کنید. اما با این وجود،  اصولی ترین مراحل ریبرندیگ را در ادامه معرفی می کنیم:

مخاطب بازار هدف خود را دوباره تعیین کنید.

درست است که شما قبلا برند خود را برای رفع نیازهای افراد خاصی راه اندازی کرده اید؛ اما زمانی که نتیجه درست را از این کار ندیدید، بهتر است که تغییری در مخاطبان هدف خود بدهید. به این صورت که مخاطب خود را درک کنید و  نیاز آن ها را به خوبی بررسی کنید. این کار سبب می شود که دوباره بتوانید جامعه هدف خود را با استفاده از برنامه ریزی دقیق تعیین کنید.

کارهای قبلی خود را انجام ندهید.

به طور کلی در هر شرکت، سه مورد مهم ماموریت ها، چشم انداز ها و ارزش ها وجود دارد که باید به آن ها توجه کاملی داشته باشید. اگر این سه مورد به خوبی انجام شود، باعث بهبود وضعیت شرکت می شود؛ بنابراین در انجام فرایند ریبرندینگ، حتما اشتباهات خود را در این سه مورد بررسی کنید. لازم به ذکر است که چشم انداز شامل جهت گیری درست برند، ماموریت شامل هدف شرکت و ارزش ها، موارد مهم در تعهد شرکت را مشخص می کنند.

نام جدیدی برای برند انتخاب کنید.

برای آن که بتوانید کار خود را دوباره شروع کنید، لازم است که نام شرکت را هم تغییر دهید. توجه کنید که این مرحله ممکن است هزینه زیادی را هم صرف کند؛ چرا که انواع سایت پیشنهاد نام برند، برای پیدا کردن اسامی خاص، از تخصص های فوق العاده قوی استفاده می کنند. در انتخاب نام جدید دقت کنید که حتما اسم پیشنهادی، پیام درست شما را منتقل کند و در راستای اهداف تجاری باشد.

شعار جدیدی برای برند خود بیابید.

اگر قرار بود شعار قبلی، مشتریان را به خود جذب کند، تا چند وقت پیش این کار را انجام می داد بنابراین در این مرحله از ریبرندینگ، باید شعار جذاب تری را جایگرین این شعار فعلی کنید.

هویت تجاری را بازیابی کنید.

به طور کلی هویت تجاری شما شامل موارد مختلفی از جمله طراحی لوگو، ارم، اشکال، تصاویر و رنگ ها می شود. بنابراین می توانید به جای آرم پیچیده قبلی، از آرم بسیار ساده اما پر معنا استفاده کنید.

همچنین دقت داشته باشید که آرم انتخابی شما، متناسب با نوع کسب و کار و تغییرات به وجود آمده در ساختار شرکت انتخاب شده باشد. البته برای این که خود را به یاد مشتریان بیاورید، بهتر است که قسمتی از آرم قبلی را هم در جایگزین ان استفاده کنید.

پیشنهاد ما به شما:   برند آماده بخریم یا ثبت کنیم؟

از طرفی در این مرحله لازم است که حتی رنگ سازمانی خود را تغییر دهید؛ به این صورت که با توجه به تغییرات جدید، ترکیبی از رنگ قبلی و رنگ فعلی را انتخاب کنید. همچنین اگر قبل از تصاویر بی کیفیت و ساده استفاده می کردید، حالا بهتر است که کمی خلاقیت در بارگذاری تصاویر به خرج دهید.

این اشتباه مهم را در ریبرندینگ انجام ندهید!

ریبرندینگ در ظاهر به معنای تغییرات در ساختار برند است؛ از همین رو بسیاری افراد با انجام کارهای اشتباه، مفهوم اصلی ان را تغییر می دهند. مثلا یکی از اشتباهات ریبرندینگ این است که اکثر افراد فکر می کنند ریبرندینگ تنها مربوط به لوگو و عناصر بصری می شود؛ بنابراین بدون نیاز به کمک متخصصان برندسازی و تنها با تغییر لوگو سازمان، سعی در بازسازی برند خود دارند. این در حالی است که ریبرندینگ، مفهوم خیلی عمیق تری نبست به موارد بصری ساده دارد.

نمونه هایی از ریبرندینگ در ایران

در کشور ایران کسب و کارهای زیادی اقدام به ریبرندینگ کرده اند که به معرفی سه مورد از آن ها می پردازیم:

ریبرندینگ بانک ملت

زمانی که بانک ملت کمبود مشتری را در بین رقبای خود احساس کرد، تصمیم گرفت که شعار برند خود را تغییر دهد. همچنین در پاسخ به این تغییرات عنوان کرد که بانک ملت هم مانند دیگر سازمان های دیگر نیاز به رشد دارد و بنابر مقتضیات زمانی، اهدافی و ارزشی مشتریان تغییر می کند.

ریبرندینگ برند اسنوا

یکی از تغییرات اساسی در ساختار شرکت، در بازسازی برند اسنوا مشخص است. این برند، لوگو خود را از قرمز به آبی تغییر داد و حتی در طراحی لوگو خود هم تغییراتی به وجود آورد. همچنین با تغییر در خدمات و طراحی محصولات هم، معنای کامل ریبرندینگ را به نمایش گذاشته است.

ریبرندینگ درسا

درسا یکی از برندهای مخصوص به محصولات چرمی، جواهرات و مبلمان است که با تغییر هویت ظاهری خود، نظر تمامی افراد را نسبت به خود تغییر داد. به طوری که طبق آمارهای رسمی مبنع خبری، خریداران محصولات او بیشتر از قبل شده است.

اشتباهات رایج در ریبرندینگ

برای مشاوره ریبرندینگ به کدام مرکز مراجعه کنیم؟

شناسایی این که واقعا کسب و کار شما نیاز به ریبرندنیگ دارد، قطعا کار بسیار سختی است؛ بنابراین اگر متخصص انجام این کار نیستید، بهتر است که کار را به دست کاربلدان آن بسپارید. در حال حاضر برای ریبرندینگ ایرانی مراکز مختلفی وجود دارد که یکی از بهترین آن ها، وبسایت برنداکسین است.

برنداکسین درواقع یکی از شرکت های مشاوره برندینگ و طراحی لوگو حرفه ای و نام برند است که به شما در بازسازی برند خود کمک می کند. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خدمات دیگر برنداکسین، به وب سایت این شرکت مراجعه کنید.

جان کلام

ریبرندینگ یکی از مباحث کلیدی برای هر برند است که می تواند از نابودی آن کسب و کار جلوگیری کند؛ از همین رو اگر تا به حال نمی دانستید که ریبرندینگ چیست و مقاله ریبرندینگ را مطالعه نکرده اید، بهتر است که حتما به این موضوع هم بپردازید. ما در این مقاله علت های اصلی ریبرندینگ و مراحل انجام آن را به شما ارائه کردیم. اما پیشنهاد می کنیم که برای طراحی لوگو حرفه ای و مشاوره برندینگ، حتما به وبسایت برنداکسین مراجعه کنید.

 

منابع:

novin.com

امتیاز شما

مطالب پر بازدید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *