دروازه ورود بـــــه دنـــیـــای بـــــرنـــدها

سیر تا پیاز استراتژی برندینگ موفق به زبان ساده از زبان دکتر زرینی

بسیاری از افراد به‌ اشتباه بر این تصورند که استراتژی برند به طراحی یک لوگوی زیبا یا خلق یک شعار محبوب محدود می‌شود. بااین‌حال، استراتژی برند بسیار گسترده‌تر است و شامل همه چیزهایی می‌شود که شما را رقبایتان متمایز می‌کند. ازآنجایی‌که برندسازی بسیار گسترده است، ایجاد یک استراتژی موثر نیاز به زمان و برنامه‌ریزی دارد. به همین دلیل، سایت پیشنهاد برند برنداکسین، در این مقاله قصد داریم شما را با استراتژی برند آشنا کنیم و به شما کمک کنیم که استراتژی مناسبی برای برند خود طراحی کنید.

استراتژی برند چیست؟

در پاسخ به سوال استراتژی برند چیست لازم است بدانید استراتژی برند به زبان ساده یک برنامه بلندمدت برای دستیابی به یک سری اهداف بلندمدت است که درنهایت، باعث شناخت برند شما توسط مصرف‌کنندگان می‌شود و موجب می‌شود که آن‌ها برند شما را به برندهای دیگر ترجیح دهند. تعریف استراتژی برند تنها شامل انتخاب نام برند، مجموع لوگو، پالت رنگ یا وب‌سایت شما نمی‌شود و بسیار فراتر از این موارد است.

اگرچه این عناصر خلاق برای یک استراتژی برند سازی موفق ضروری هستند اما استراتژی برند حول تمام عناصر نامشهودی می‌چرخد که در طول زمان باعث آگاهی از برند، ارزش ویژه برند و گرایش به برند می‌شود. در حالت ایده‌آل، استراتژی برند باید عناصر کلیدی‌ای که برند تجاری شما را منحصربه‌فرد می‌سازد و همچنین، ماموریت، اهداف و نحوه اجرای آن‌ها را مشخص کند.

مشاوره برندینگ با برنداکسین

عناصر استراتژی برند چیست؟

استراتژی برند شامل چندین مولفه کلیدی است که آگاهی از آن‌ها برای طراحی استراتژی مناسب ضروری است. مطالعه جدول زیر شما را با این استراتژی‌های فرعی و اهداف و رویکردهای هر یک از آن‌ها آشنا می‌کند.

 • استراتژی فرعی
 • اهداف و رویکرد

بررسی عناصر استراتژی برند

هدف برند

چشم‌انداز، ماموریت و هدف شما. علت وجود شرکت شما چیست و این شرکت چه تاثیری بر مخاطبان، جامعه یا حتی جهان خواهد داشت؟

مخاطبان هدف

مخاطبان هدف شما چه کسانی هستند؟ علایق، نیازها، ترجیحات و عادات آن‌ها چیست؟ درک دقیق این موارد برای موفقیت شما بسیار مهم هستند. بنابراین، از این موضوع غافل نشوید.

موقعیت‌یابی برند

به دست آوردن سهم خود در بازار. برای اینکه در زندگی مخاطبان خود نقش داشته باشید چه چیزی لازم است‌ و چه استراتژی‌هایی را برای رسیدن به آن اجرا خواهید کرد؟

پیشنهاد ما به شما:   کشف رمز و راز ماتریس بوستون برای پیشرفت کسب و کار شما + مزایا و معایب

هویت برند

آنچه مردم هنگام تعامل با برند شما می‌بینند: هویت بصری شما مانند لوگوها و تصاویر و همچنین لحن و صدای شما، پشتیبانی مشتری و حسن شهرت شما.

طراحی لوگو حرفه ای

استراتژی بازاریابی

در بلندمدت چگونه می‌توانید برند خود را آن‌گونه که هست به مخاطبان نشان دهید؟ چگونه روابط با مشتری را ایجاد و تقویت می‌کنید؟ این روش‌ها می‌توانند از استفاده از رسانه‌های اجتماعی گرفته تا تبلیغات پولی و بازاریابی ایمیلی متفاوت باشند.

چگونه می‌توانید استراتژی برند طراحی کنید؟

ایجاد یک برنامه بلندمدت برای توسعه برند می‌تواند کاری طاقت‌فرسا و بسیار چالش‌برانگیز به نظر برسد. بااین‌حال، ما در ادامه چند گام را به شما معرفی می‌کنیم که استفاده از آن‌ها به شما کمک می‌کند پایه‌ای محکم برای انتخاب اسم برند خود ایجاد کنید. بنابراین، برای آشنایی با مراحل استراتژی برند با ما همراه باشید.

تحقیقات انجام دهید

اگر می‌خواهید سریع رشد کنید و ارزش برند خود را افزایش دهید، تحقیقات بازار غیرقابل‌اجتناب است. این فرایند به شما کمک می‌کند که پایه مستحکمی را برای توسعه برند خود ایجاد کنید و درباره موارد زیر بینش پیدا کنید:

 • شکل دادن به مدل کسب‌وکار خود، مانند در نظر گرفتن محصولات یا پیشنهاداتی که به‌خوبی با ایده‌های اولیه شما مطابقت دارند یا محدود کردن مخاطبان هدف خود.
 • قیمت‌گذاری برای محصولات یا خدمات خود بر اساس ارزش بالقوه آن‌ها و همچنین، قیمت‌های رقبا.
 • شناسایی رقبا و نقاط قوت و ضعف آن‌ها.
 • انواع پیام‌ها و استراتژی‌های بازاریابی که مخاطبان شما به بهترین وجه به آن‌ها واکنش نشان می‌دهند.

رسانه‌های اجتماعی قطعا دوست تحقیقات بازار شما هستند. اگر در حال راه‌اندازی یک فروشگاه دراپ شیپینگ (dropshipping) هستید برای اینکه بدانید در بازار کوچک تخصصی و متمرکز شما چه می‌گذرد به اینستاگرام سر بزنید و حتما از رقبای خود جاسوسی کنید.

طراحی استراتژی برند با تحلیل و آنالیز

یک هویت برند عالی ایجاد کنید

در طول مرحله تحقیقات، بعید است که برای ایجاد هویت برند عالی ایده نگیرید. به همین دلیل است که توصیه می‌کنیم قبل از تصمیم‌گیری نهایی در مورد هویت و زیبایی برند خود، تحقیقات بازار انجام دهید و تنها به برند آماده اکتفا نکنید. در ادامه با فهرستی از عناصر مهم در هویت برند آشنا می‌شوید.

 • لوگو و شعار: برای اینکه بتوانید در ذهن مخاطب ماندگار شوید، لوگو و شعار می‌تواند یک ابزار بسیار کمک‌کننده برای شما باشد.
 • پالت رنگی: سه تا پنج رنگ را انتخاب کنید و برای همه کارهای برندسازی و بازاریابی خود از آن‌ها استفاده کنید. این امر به تقویت شناخت برند شما کمک بسیار زیادی می‌کند. بااین‌حال، روانشناسی رنگ را فراموش نکنید تا بتوانید حال و هوای مناسبی را از برند به مخاطب منتقل کنید.
 • فونت‌ها: مانند پالت رنگی، بیش از سه فونت را انتخاب نکنید و در تمام روش‌ های برندینگ خود از آن‌ها استفاده کنید.
 • عکس‌ها و هنر: عکس‌ها می‌توانند تاثیر بسیار زیادی بر مخاطبان داشته باشند. اگر فروشگاه اینترنتی دارید سعی کنید عکس‌های زیبایی از محصولات خود بگیرید و در این زمینه از روش‌های نورپردازی، انتخاب پس‌زمینه مناسب و غیره استفاده کنید.
 • صدا و لحن: نحوه ارسال پیام‌ها می‌تواند به اندازه خود پیام‌ها تاثیرگذار باشد. بنابراین، به لحن و صدای پیام‌های خود توجه کنید.
 • داستان‌سرایی: هیجانات نقش بسیار مهمی در تدوین استراتژی برند دارند. با داستان‌سرایی و درگیر کردن احساسات مخاطبان می‌توانید با آن‌ها پیوند ایجاد کنید. به این موارد بپردازید که برند چگونه شروع شد، ارزش‌ها و رسالت برند شما چیست و چه رویاها و اهدافی از برند دارید.
 • وب‌سایت حرفه‌ای و زیبا: لطفا افراد را به وب‌سایتی شلوغ، کند یا ناقص ارجاع ندهید. وب‌سایت نقش بسیار مهمی در تجارت الکترونیک دارد و می‌تواند باعث جذب یا دفع مشتریان شود.
پیشنهاد ما به شما:   معرفی انواع لوگوهای ایرانی و خارجی شرکت همراه با معنی

یک برنامه بازاریابی عملی ایجاد کنید

طراحی یک برند مناسب کافی نیست. شما باید برند خود را از طریق کانال‌های مختلف به مخاطبان معرفی کنید و وقتی این کار را انجام دادید لازم است رابطه با مشتریان را تقویت کنید و وفاداری آن‌ها را به دست بیاورید. درواقع، شما باید تا ابد به تبلیغ برند خود با استفاده از انواع استراتژی برندینگ بپردازید. مسلما این امر آسان نیست اما ما در ادامه به چند نکته اشاره می‌کنیم که در نظر گرفتن آن‌ها در ‏استراتژی برندینگ می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد.

 • قیف فروش: قیف فروش، به‌خصوص برای یک سایت تجارت الکترونیک، می‌تواند به‌آرامی بازدیدکنندگان وب‌سایت شما را به سمت مشتری شدن سوق دهد و همچنین باعث شود که آن‌ها بعدا باز هم از شما خرید کنند.
 • بازاریابی از طریق رسانه‌های اجتماعی: خوشبختانه پلتفرم‌های مختلفی وجود دارند که از طریق آن‌ها می‌توانید برند خود را معرفی کنید و سعی کنید برای کسب‌وکار خود مشتری جذب کنید. برخی از این پلتفرم‌ها عبارت‌اند از: اینستاگرام، یوتیوب، توییتر و غیره.
 • بازاریابی محتوایی: بازاریابی محتوا: ازنظر فنی، هر ویدئویی که از محصول ایجاد می‌کنید، هر پستی که در رسانه‌های اجتماعی منتشر می‌کنید، هر ایمیلی که ارسال می‌کنید یا هر پستی که در بلاگ وب‌سایت خود منتشر می‌کنید بازاریابی محتوا محسوب می‌شود. بااین‌حال، مهم است که از بهترین و مهم ترین مراحل برندسازی، بهره بری از محتوا برای جذب مشتریان استفاده کنید تا بتوانید آن‌ها را جذب و به برند خود وفادار کنید.
 • بازاریابی ایمیلی: بازاریابی ایمیلی ابزار موثر دیگری برای قیف فروش شماست. یک مطالعه نشان داد که ایمیل ۴۰ برابر بیشتر از توییتر یا فیس‌بوک در کمک به شرکت‌ها برای جذب مشتریان جدید موثر است. بنابراین، بازاریابی ایمیلی ابزار بسیار قدرتمندی در ‏استراتژی برندینگ موفق است.

برنامه و مراحل استراتژی برند سازی ساده

قابل‌اعتماد باشید

در استراتژی برند، ثبات بسیار کلیدی است. بنابراین، صدا و تصویر واضح و متمایزی را برای برند خود ایجاد کنید و سعی کنید در هر جنبه از کار خود به آن پایبند باشید. قبل از اتخاذ هرگونه تصمیمات مرتبط با کسب‌وکار، برندسازی یا بازاریابی، از خودتان بپرسید آیا این تصمیم با استراتژی برندسازی من مطابقت دارد؟ آیا با ابعاد دیگر برند تناسب دارد و روایتی که شروع کرده‌ام را تقویت می‌کند؟

پیشنهاد ما به شما:   مراحل و شرایط ثبت لوگو شخصی و شرکتی در ایران

علاوه بر ثابت نگه‌داشتن بند و پیام‌های خود، مهم است که به تمام وعده‌هایی که می‌دهید عمل کنید. اگر وعده می‌دهید که سفارش‌ها حتما در عرض یک هفته به دست مشتری می‌رسند، بهتر است که به وعده خود عمل کنید و آن‌ها را یک‌هفته‌ای به دست مشتری برسانید. سریع‌ترین راه برای از دست دادن اعتماد مشتریان و همچنین، از دست دادن حسن شهرت برند این است که قابل‌اعتماد نباشید.

در صورت نیاز به ردیابی، ارزیابی و تکامل بپردازید

اگرچه پژوهش اولین گام از مراحل استراتژی برند سازی است اما حقیقت این است که این کار باید مداوم انجام شود. شما همیشه باید در گوگل آنالیتیکس، فیس‌بوک آنالیتیکس، توییتر آنالیتیکس و سایر پلتفرم‌های خود در حال بررسی باشید تا ببینید که کمپین‌ها و تلاش‌های شما چگونه عمل می‌کنند.

همیشه به دنبال راه‌هایی برای بهبود باشید و بپذیرید که گاهی اوقات این بهبود باید از پایه اتفاق بیفتد. برای مثال، در برخی مواقع ممکن است لازم باشد که از بهبود مولفه‌های ضروری برندینگ کسب‌وکار مانند لحن، کانال‌های بازاریابی یا حتی هویت برند کمک بگیرید.

درنهایت، واقعیت این است که وقتی استراتژی برند خود را به‌درستی ایجاد کنید می‌توانید حمایت بهتری از برند خود فراهم کنید و به کسب‌وکار خود جهت بدهید. استراتژی برند به شما می‌گوید که جایگاه شما نسبت به رقبایتان چگونه است و چه چیزی آن را از سایر برندها متمایز می‌کند. با استفاده از لوگو، رنگ، لحن و روش‌های بازاریابی می‌توانید برند خود را برای مشتریان بالقوه جذاب‌تر کنید و درنتیجه در کسب‌وکار خود موفق‌تر باشید.

سوالات متداول

استراتژی برند چیست؟

استراتژی برند بخشی از یک طرح تجاری است که مشخص می‌کند یک کسب‌وکار چگونه می‌تواند با مشتریان خود در بازار ارتباط برقرار کند و در ذهن آن‌ها به‌یادماندنی شود.

مولفه‌های مهم در استراتژی برند چیست؟

عناصر مهم در استراتژی برند شامل هدف برند، مخاطبان هدف، موقعیت‌یابی برند، هویت برند و استراتژی برند می‌شود.

مراحل طراحی استراتژی برند شامل چه مواردی است؟

مراحل طراحی استراتژی برند شامل تحقیقات بازار، ایجاد هویت عالی برای برند، ایجاد یک برنامه بازاریابی عملی، قابل‌اعتماد بودن و ارزیابی و تکامل مداوم است.

عناصر مهم هویت برند شامل چه مواردی است؟

عناصر مهم هویت برند عبارت‌اند از: لوگو، رنگ‌ها، فونت‌ها، صدا و لحن، داستان‌سرایی، وب‌سایت حرفه‌ای و زیبا و غیره.

قابل‌اعتماد بودن برند به چه معناست؟

قابل‌اعتماد بودن برند به این معنی است که در ابعاد مختلف کسب‌وکار خود ثبات داشته باشید و از سوی دیگر، به وعده‌هایی که به مشتریان می‌دهید پایبند باشید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

مطالب پر بازدید

مطالب مشابه

مگا برند چیست؟

مگابرند چیست؟

[vc_row height=”auto” width=”full” full_width=”stretch_row” css=”%7B%22default%22%3A%7B%22background-image%22%3A%2275888%7Cfull%22%2C%22background-size%22%3A%22cover%22%2C%22background-repeat%22%3A%22no-repeat%22%2C%22margin-top%22%3A%22-50px%22%2C%22padding-top%22%3A%22300px%22%2C%22padding-bottom%22%3A%22200px%22%7D%7D”][vc_column width=”1/4″][/vc_column][vc_column width=”1/4″ css=”%7B%22default%22%3A%7B%22background-color%22%3A%22%23646464%22%2C%22border-style%22%3A%22solid%22%2C%22border-radius%22%3A%2220px%22%2C%22border-left-width%22%3A%221px%22%2C%22border-top-width%22%3A%221px%22%2C%22border-bottom-width%22%3A%221px%22%2C%22border-right-width%22%3A%221px%22%2C%22border-color%22%3A%22%23646464%22%7D%7D”][vc_column_text css=”%7B%22default%22%3A%7B%22padding-top%22%3A%2230px%22%2C%22padding-bottom%22%3A%2230px%22%7D%7D”] چرا باید مگا برند بخریم؟ [/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/4″][/vc_column][vc_column width=”1/4″][/vc_column][/vc_row][vc_row height=”auto” full_width=”stretch_row” css=”%7B%22default%22%3A%7B%22background-color%22%3A%22%23646464%22%7D%7D”][vc_column css=”%7B%22default%22%3A%7B%22background-color%22%3A%22%23646464%22%7D%7D”][vc_column_text css=”%7B%22default%22%3A%7B%22padding-top%22%3A%2245px%22%2C%22padding-bottom%22%3A%2245px%22%7D%7D”] مگابرند یک برند

توضیحات بیشتر »
دکتر رضا زرینی

نکات ممتاز برای طراحی لوگو

[vc_row][vc_column width=”1/6″][/vc_column][vc_column width=”2/3″][vc_column_text] [/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/6″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text] بهترین رویکردها برای طراحی لوگو چیست ؟ ۱-سادگی لوگو : هرچقدر که علامت تجاری برای طراحی لوگو شما ساده تر

توضیحات بیشتر »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *