ارزش برند چیست؟ فرمول محاسبه + تفاوت ارزش برند و ارزش ویژه برند

ارزیابی ارزش برند

محصولات و خدمات تنها موارد ارزشمندی نیستند که شرکت شما در اختیار دارد. ممکن است لوگو، محصولات، وب‌سایت یا کمپین‌های بازاریابی شرکت شما با گذشت زمان تغییر کنند اما آنچه باید همیشه ثابت بماند، ارزش برند است. ارزش برند باعث می‌شود که تعاملی واقعی با مشتریان خود داشته باشید و از سوی دیگر، پیوندهای قدرتمندی را با مخاطبان هدف خود ایجاد کنید. در این مقاله ما به‌طور مفصل و عمیق به ارزش برند خواهیم پرداخت و به شما کمک خواهیم کرد که ارزش برند خود را محاسبه کنید و راهکارهایی را برای افزایش آن بیاموزید. بنابراین، اگر می‌خواهید در این مورد بیشتر بدانید در ادامه با ما همراه باشید.

ارزش برند چیست؟

تعریف ارزش برند، ارزش پولی برند در هنگام فروختن آن است. اگر قرار باشد شرکت شما ادغام شود یا کسب‌وکار دیگری بخواهد آن را بخرد و آن‌ها بخواهند برای فروش محصولات یا خدمات خود از نام، لوگو حرفه ای و هویت برند شما استفاده کنند، لازم است مبلغی را به‌عنوان ارزش برند به شما بپردازند. ارزش برند مبتنی بر بازار است. بنابراین، برند های معروف مانند آمازون، اپل و غیره از ارزش بسیار بالایی برخوردارند.

از سوی دیگر، ارزش برند را می‌توان به‌صورت هزینه جایگزینی (ارزش برند مبتنی بر هزینه) نیز در نظر گرفت. از این نظر، ارزش برند مقدار پولی است که باید برای طراحی، اجرا، تبلیغ و تقویت یک برند کاملا جدید خرج کنید تا بتوانید آن را به سطح برند قبلی خود برسانید. این مبلغ شامل هزینه استخدام یک شرکت برندینگ، صرف زمان و تلاش برای بازاریابی و استراتژی رسانه‌های اجتماعی، صرف هزینه برای تبلیغات و گسترش روابط عمومی و همچنین، حمایت مالی و غیره می‌شود.

سایت انتخاب نام برند

چرا ارزش برند مهم است؟

کارآفرینان حاضرند میلیون‌ها و حتی میلیاردها دلار هزینه کنند تا آگاهی از برند خود را افزایش دهند و درنتیجه، مشتریان، برند آن‌ها را بشناسند و از آن‌ها خرید کنند. بنابراین، ارزش برند می‌تواند بر درآمد شرکت‌ها و بازارهای خاص، تاثیر بسیار زیادی داشته باشد. اگر مشتریان به یک برند خاص علاقه‌مند باشند و محصولات آن را بیشتر بخرند، شرکت صاحب برند معمولا بازدهی بیشتری کسب می‌کند. علاوه بر این، وفاداری مشتریان به یک برند باعث می‌شود که کسب‌وکارهای دیگر از ورود به بازار برند منصرف شوند و درنتیجه، سهم برند در بازار افزایش پیدا کند.

برندها درواقع دارایی‌های نامشهود هستند اما همچنان دارای ارزش مادی هستند. به همین دلیل، وقتی در مورد سرمایه‌گذاری صحبت می‌کنیم، آگاهی از ارزش برند اهمیت زیادی دارد. ضروری است که شرکت‌ها به ارزش ویژه برند توجه کنند تا بتوانند ارزش برند خود را افزایش دهند. ارزش ویژه برند به این معناست که مصرف‌کنندگان در مورد یک برند خاص چگونه فکر می‌کنند و همچنین، چگونه آن را درک می‌کنند. در ادامه با تفاوت ارزش برند و ارزش ویژه برند بیشتر آشنا می‌شوید.

مثال ارزش برند بصورت عکس

ارزش برند و ارزش ویژه برند چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

اکنون‌که می‌دانید ارزش برند چیست لازم است بدانید چه تفاوتی با ارزش ویژه برند دارد. درحالی‌که ارزش برند یک مقیاس مالی برای برند است، ارزش ویژه برند با ادراک مشتری از برند و میزان مثبت بودن آن ارتباط دارد. مشتریانی که برند شما را به سایر برندها ترجیح می‌دهند و با گذشت زمان به برند شما وفادار هستند، درواقع در ارزش ویژه برند شما سهم دارند. ارزش ویژه برند به‌عنوان یک عامل تاثیرگذار بر ارزش برند در نظر گرفته می‌شود زیرا وقتی شما سعی در ایجاد ارزش ویژه برند خود می‌کنید درواقع، ارزش برند خود را نیز افزایش می‌دهید.

پیشنهاد ما به شما:   بررسی بهترین نکات برای خلق ایده های نو و خلاقانه در کارآفرینی

مواردی مانند شناخت برند، ارتباط مثبت با محصولات و خدمات برند یا ارزش آرمانی می‌توانند با تشویق مشتری برای صرف هزینه و همچنین، افزایش وفاداری او نسبت به برند، درآمد کسب‌وکار را افزایش دهند. بااین‌حال، یک برند می‌تواند حتی بدون ارزش ویژه برند نیز ارزش داشته باشد. برای مثال، در مرحله پیش از عرضه محصول، یک شرکت پول خرج می‌کند و قبل از اینکه مشتریان آتی برند را ببینند، ارزش آن را سرمایه‌گذاری می‌کند. ارزش ویژه برند هم با شهرت و هم با هدف برند ارتباط دارد زیرا این‌ها نشان‌دهنده ارتباط ارزش‌های شخصی مشتری با یک برند و پیوندی است که میان آن‌ها شکل می‌گیرد. از سوی دیگر، ارزش ویژه برند در مقایسه با ارزش برند، مفهومی مبهم‌تر است و اندازه‌گیری آن دشوارتر است، زیرا به‌جای ارقام مالی با انگیزه، دیدگاه و رفتار مصرف‌کننده ارتباط دارد.

نحوه محاسبه ارزش برند چگونه است؟

چگونه ارزش برند را محاسبه کنیم؟ برای اندازه‌گیری ارزش برند، روش‌های مختلفی وجود دارد و لازم است شما از میان آن‌ها روشی را انتخاب کنید که برای هویت، موقعیت و اهداف شرکت شما منطقی‌تر است. همچنین، مهم است که برندهای معروف به‌عنوان‌ مثال ارزش برند و ارزش برندهای ایرانی را بررسی کنید. در ادامه با روش‌های محاسبه ارزش برند آشنا می‌شوید.

 • ارزش‌گذاری مبتنی بر بازار: استفاده از این فرمول محاسبه ارزش برند به شما امکان می‌دهد که ارزش برند خود را بر اساس جو بازار مشخص کنید. بهترین راه برای تعیین ارزش بر این اساس این است که مشخص کنید شرکت‌های مشابه چقدر در بازار هزینه می‌کنند. اگر می‌خواهید تصویر دقیقی از ارزش برند خود به دست بیاورید، می‌توانید به سایر اندازه‌گیری‌های بازار (مانند عملکرد سهام) توجه کنید.
 • ارزش‌گذاری مبتنی بر هزینه: برای پیدا کردن یک معیار لازم در این زمینه باید هزینه‌های صرف‌شده برای ایجاد و توسعه شرکت خود را محاسبه کنید. با جمع کردن هزینه‌هایی که تاکنون صرف کرده‌اید به‌راحتی می‌توانید آن را تخمین بزنید. به یاد داشته باشید که این هزینه‌ها شامل هزینه‌های بازاریابی، حقوق کارمندان، قرارداد با شرکت‌های برندینگ، علائم تجاری و موارد دیگر می‌شوند. درنتیجه این محاسبه متوجه می‌شوید که در کسب‌وکار خود چقدر پول سرمایه‌گذاری کرده‌اید. با این‌حال، لازم است بدانید که این روش نمی‌تواند ارزش فعلی برند شما را به‌صورت دقیق مشخص کند.
 • ارزش‌گذاری مبتنی بر درآمد: این رویکرد بر پولی تمرکز می‌کند که کسب‌وکار شما تولید می‌کند. برای ارزیابی برند با این روش لازم است به روندهای مالی برند خود مانند درآمد، روند نقدی، صرفه‌جویی در هزینه و درآمدهای آتی توجه کنید و آن‌ها را ارزیابی کنید.
 • شاخص خالص ترویج‌کنندگان (NPS): این شاخص نشان می‌دهد که آیا مشتریان شما می‌توانند برند شما را ترویج دهند یا خیر. برای محاسبه NPS باید از مشتریان خود بپرسید که آیا شرکت شما را به افرادی که می‌شناسند توصیه می‌کنند یا خیر و از سوی دیگر، لازم است از آن‌ها بخواهید که به شرکت شما از صفر تا ۱۰ نمره دهند. به‌این‌ترتیب، می‌توانید مشخص کنید که چند نفر از مصرف‌کنندگان برند شما را می‌شناسند، به آن اعتماد دارند و آن را دوست دارند.

تحلیل و بررسی دیتا از مهم ترین فرمول محاسبه ارزش برند

بدیهی است که هر یک از این روش‌ها دارای مزایا و معایب مختلفی هستند و همه آن‌ها می‌توانند نتایج متفاوتی را به شما ارائه دهند. این امر با توجه به ماهیت نامشهود ارزش برند، موضوع خوبی است. هر یک از این روش‌ها به شما کمک می‌کنند تا اطلاعاتی را به دست آورید که از طریق آن‌ها استراتژی برند خود را تنظیم کنید و درنهایت، باعث پیشرفت شرکت خود شوید.

پیشنهاد ما به شما:   معرفی انواع لوگوهای ایرانی و خارجی شرکت همراه با معنی

چگونه ارزش برند خود را بهبود ببخشید؟

هر صاحب شرکتی برای اینکه کسب‌وکارش رشد کند و مشتریان باارزش بیشتری جذب کند، هزینه‌های زیادی را صرف تبلیغات و بازاریابی دیجیتال می‌کند. این امر به افزایش ارزش برند تجاری کمک زیادی می‌کند. بااین‌حال، راه‌های دیگری برای بهبود ارزش برند نیز وجود دارد. در ادامه با راه‌های بهبود ارزش برند آشنا می‌شوید.

 • مشتریان هدف را شناسایی کنید

هیچ کسب‌وکاری نمی‌تواند بدون شناسایی مشتریان هدف خود موفق شود. در مورد ماهیت محصول خدمات خود فکر کنید. چه مشکلاتی را حل می‌کند؟ چه کسی با این مشکلات مواجه می‌شود؟ به این منظور راه‌حل‌هایی که در نظر دارید را به افرادی که با مشکلات موردنظر درگیرند ارائه دهید. در این صورت، شانس موفقیت شما چند برابر می‌شود. وقتی افرادی که از شما خرید می‌کنند را شناسایی کنید می‌توانید راحت‌تر آنچه دوست دارند و آنچه دوست ندارند را تشخیص دهید و بر همین اساس می‌توانید الگوها را از نزدیک مشاهده کنید و تصمیمات موثرتری بر اساس آن بگیرید. برای مثال، اگر برای بچه‌ها پوشک یک‌بار تولید می‌کنید مهم است که به نگرانی‌های مادران در این مورد توجه کنید.

 • بر روی بازاریابی ویدئویی سرمایه‌گذاری کنید

برای بازاریابی دیجیتال، کانال‌های مختلفی وجود دارد. اگرچه مهم است که از همه این کانال‌ها استفاده کنید اما آنچه در این میان از همه مهم‌تر است، بازاریابی ویدئویی است. بازاریابی ویدئویی می‌تواند به‌طور قابل‌توجهی آگاهی از برند و درنتیجه ارزش برند را افزایش دهد. این ابزار کارایی خودش را برای برندهای مختلف اثبات کرده است. با استفاده از آن می‌توانید آنچه نیاز است را به میلیون‌ها نفر معرفی کنید و از سوی دیگر، با استفاده از کانال‌های اشتراک‌گذاری، می‌توانید با مردم در سراسر جهان ارتباط برقرار کنید. بااین‌حال، مهم است که ویدئوها کوتاه، مختصر، معنی‌دار و سرراست باشند و باید بتوانند پیام شما را به‌خوبی به مصرف‌کنندگان برسانند.

تاثیر لوگو خوب در تقویت ارزش برند

 • لوگوی کسب‌وکار خود را هوشمندانه طراحی کنید

لوگو می‌تواند بسیار قدرتمند باشد و همانطور که مهم است برای برند خود نام مناسبی را بر اساس اسم خاص برای شرکت انتخاب کنید، مهم است لوگوی خوبی را نیز طراحی کنید. برای اینکه لوگوی مناسبی طراحی کنید، به تمام برندهای اصلی در بازار نگاه کنید و لوگوهای آن‌ها را به‌خوبی بررسی کنید. لوگو و اسم برند شما بخشی ضروری از هویت برند است. بنابراین، مهم است که برای طراحی آن وقت، انرژی و هزینه صرف کنید. همچنین، اگر می‌خواهید این کار به‌صورت حرفه‌ای‌تر انجام شود می‌توانید از شرکت‌های برندینگ برای طراحی لوگو کمک بگیرید.

 • وب‌سایت عالی داشته باشید

در عصر دیجیتال امروزی، بدون داشتن یک وب‌سایت عالی نمی‌توانید عملکرد مناسبی داشته باشید. وب‌سایت درواقع یک فروشگاه دیجیتال است که مردم در سراسر جهان می‌توانند از آن بازدید کنند و از اطلاعات لازم در مورد کسب‌وکار شما نیز آگاه شوند. بنابراین، مهم است که وب‌سایت پیشرفته و باکیفیتی را برای کسب‌وکار خود تهیه کنید. همچنین، مهم است بر دیجیتال مارکتینگ و سئو سایت خود سرمایه‌گذاری کنید تا وب‌سایت شما در نتایج جستجو، رتبه بالاتری کسب کند.

 • برند خود را به‌صورت گسترده تبلیغ کنید

تبلیغات، ملکه‌ای است که برند را اداره می‌کند. بنابراین، مهم است که از تمام پلتفرم‌ها برای تبلیغ برند خود استفاده کنید. مردم را تشویق کنید که در مورد کسب‌وکار شما صحبت کنند. یکی از بهترین ترفندها برای تبلیغات، استفاده از کلمات مناسب است. اخیرا، تحقیقات در مورد قدرت کلمات نشان داده‌اند که کلمه «رایگان» معجزه می‌کند. در ادامه با فهرستی مفید از پنج کلمه برتر برای تولید محتوای برند آشنا می‌شوید.

 • شما
 • جدید
 • رایگان
 • فورا
 • زیرا

تحلیل و آنالیز برای تقویت سایت

 • کیفیت را حفظ کنید

ارزش ویژه برند ارتباط زیادی با کیفیت دارد. هرگونه مصالحه در مورد کیفیت محصولات و خدمات، پیامدهایی در پی خواهد داشت که نمی‌توانید از آن‌ها اجتناب کنید. این مسئله دیر یا زود می‌تواند فروش محصولات یا خدمات شما را کاهش دهد و درنتیجه تلاش‌هایی که در سال‌های گذشته داشته‌اید را به خطر بیندازد. از سوی دیگر، ترمیم این آسیب می‌تواند بسیار دشوار باشد. بنابراین، مهم است که به ارزش‌های خود متعهد باشید و به ارائه بهترین کیفیت برای رشد مداوم ادامه دهید. به یاد داشته باشید که صرف هزینه بیش‌ازاندازه برای حفظ کیفیت همیشه بهتر از صرف هزینه بیش‌ازاندازه برای بازاریابی است.

 • از قدرت رسانه‌های اجتماعی آگاه باشید

از قدرت ابزار شگفت‌انگیز رسانه‌های اجتماعی برای افزایش ارزش برند خود استفاده کنید. این امر باید بخشی ضروری از کمپین بازاریابی باشد. ازآنجایی‌که رسانه‌های اجتماعی ابزاری دوطرفه هستند بسیار موثرند و به شما امکان می‌دهند که با مشتریان خود راحت‌تر ارتباط برقرار کنید و با آن‌ها تعامل داشته باشید. بنابراین، در رسانه‌های اجتماعی ویدئوهای مفید ارسال کنید و مقالات جالب در آن‌ها بنویسید.

پیشنهاد ما به شما:   چطور برای نام برند خود از لوگو مونوگرام استفاده کنیم؟

مشاوره برندینگ و تبلیغات

 • قیمت‌ها را معقول نگه دارید

قیمت معقول می‌تواند معجزه کند و می‌تواند در یک بازه زمانی کوتاه، ارزش برند شما را افزایش دهد. قانون اصلی در این مورد این است که قیمت‌گذاری با کیفیت محصول همخوانی داشته باشد. بنابراین، اگر قیمت بالایی را برای محصولات یا خدمات خود تعیین می‌کنید، مطمئن شوید که ازلحاظ کیفیت هیچ مصالحه‌ای را انجام نمی‌دهید. علاوه بر این، قیمت‌ها باید با قیمت‌های بازار مطابقت داشته باشند.

 • به مشتریان خود گوش دهید

مهم است که همیشه به آنچه مشتریان به شما می‌گویند گوش دهید. آن‌ها را تشویق کنید که به شما بازخورد بدهند. می‌توانید در این مورد مشوق تعیین کنید و برای مثال به مشتریان بگویید که با ارائه نظرات می‌توانند از شما تخفیف بگیرند. نقد و بررسی و همچنین، بازخوردها برای موفقیت برند شما ضروری هستند. مشتریان از این طریق به شما می‌گویند که چه مواردی خوب است و چه مواردی نیاز به بهبود دارد.

 • بر ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود تمرکز کنید

اگر می‌خواهید در یک بازار رقابتی برجسته شوید اولین قدم این است که «چرا» را بدانید. یک کمپین حول محور ویژگی‌های منحصربه‌فرد برند خود ایجاد کنید و پاسخ «چرا» را به مشتریان خود ارائه دهید تا از این طریق به مشتریان خود بگویید که چرا به‌جای رقبا باید به شما اعتماد کنند. درواقع، به مشتریان دلیلی برای مراجعه به شما ارائه دهید. درنهایت، ارزش برند بسیار فراتر از محصولات یا خدماتی است که کسب‌وکار شما می‌فروشد. ارزش برند به شما کمک می‌کند که پیوندهایی قوی با مخاطبان خود ایجاد کنید و به این منظور لازم است تجربه کاربری برند خود را بهبود ببخشید. این بدین معنی است که باید تعامل بین برند و مشتریان را تا حد امکان آسان کنید. علاوه بر این، افزایش ارزش برند، مستلزم منحصربه‌فرد ماندن یک شرکت است. بنابراین، اگر می‌خواهید کسب‌وکار شما بیشتر پیشرفت کند، در ابتدا ارزش برند خود را محاسبه کنید و سپس برای بهبود آن از راهکارهای موثر در این زمینه استفاده کنید.

عوامل ارزیابی برند

سوالات متداول

ارزش برند چیست؟

ارزش برند به ارزش نام تجاری برای مصرف‌کننده اشاره دارد و شامل ارزش مالی برند می‌شود.

تفاوت میان ارزش برند و ارزش ویژه برند چیست؟

ارزش ویژه برند به اهمیت برند در چشم مشتری اشاره دارد، درحالی‌که ارزش برند به معنای ارزش مالی برند است. درواقع، ارزش ویژه برند زیرمجموعه ارزش برند است.

چرا ارزش برند مهم است؟

ارزش برند، هویت، پیام و شخصیت برند شما را تعیین می‌کند و می‌تواند تعیین‌کننده اقدامات، رفتارها و فرآیندهای تصمیم‌گیری کسب‌وکار باشد.

ارزش برند چگونه محاسبه می‌شود؟

برای محاسبه ارزش برند از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود که از میان آن‌ها می‌تواند به ارزش‌گذاری مبتنی بر بازار، ارزش‌گذاری مبتنی بر هزینه و ارزش‌گذاری مبتنی بر درآمد اشاره کرد.

چگونه می‌توان ارزش برند را تقویت کرد؟

روش‌های موثر بسیار زیادی برای بهبود ارزش برند وجود دارد که از میان آن‌ها می‌توان به استفاده از بازاریابی ویدئویی، حفظ کیفیت، قیمت‌گذاری معقول محصولات و خدمات و همچنین، استفاده از رسانه‌های اجتماعی اشاره کرد.

 

منابع:

qualtrics.com

readwrite.com

۴.۷/۵ - (۱۰ امتیاز)

مطالب پر بازدید

مطالب مشابه

ثبت علامت تجاری

[vc_row][vc_column][vc_column_text][/vc_column_text][vc_column_text] در بازار امروزه محصولات متنوع و خدمات فراوانی به مصرف کنندگان ارائه می شود برای ارائه خدمات راحت تر و شناساندن محصول به مشتری

توضیحات بیشتر »

13 پاسخ

  1. سلام
   کارهایی میدونید که بصورت خیلی سریع بشه ارزش یک برند بره بالا؟

  2. درود و وقت بخیر
   از نظر ما
   برند یک موجود زنده است که در مارکت خودش رشد میکند
   این رشد باید تدریجی باشد
   اما راه هایی هست که این فرآیند را سرعت میبخشد
   مانند داشتن یک برند رول (برندبوک) و استراتژیهای روز برندسازی

 1. سلام خسته نباشید اول تشکر میکنم از سایت خوب تون و نظرات فوق العاده که اقای دکتر زرینی پاسخ دادند
  دوم اینکه بسیار لذت بردم از اینکه در مقالاتی که پابلیش کردید رفرنس رو زدید ممنون از شما

 2. برای منه مخاطب عام در قبال حوزه کاری شما وا لبته یک صاحب کسب و کار؛ واقعا اصلا به ذهنم خطور نمیکرد که عبارتی با عنوان ارزش برند داشته باشیم! ممنون از آگاهی بخشی شما و توضیحات خیلی روان شما

 3. سلام مرسی از اطلاعات کاملی که دادید سایتی میشناسید که ارزش یک برند رو مشخص کنه؟

  1. درود و وقت بخیر
   تا آنجا که ما میدانیم این مورد بصورت رسمی توسط بعضی از کارشناسان اداره و دادگستری انجام میشود

  1. درود و وقت بخیر
   برای اطلاع از جزییات خدمات ما لطفا با این شماره با ما در تماس باشید.
   ۰۹۱۹۲۷۲۷۹۴۰
   ۰۲۱۴۰۴۴۰۱۲۶

 4. سلام خسته نباشید الان این ارزش برند فرمول ریاضی طور نداره بشه تخمین زد میخوام برندم رو بفروشم نمی تونم ارزش رو دربیارم به خصوص به رقم

  1. قیمت گذاری برند به دو بخش تقسیم میشود دارایی های مشهود برند
   مانند لوگو ، سایت ، بسته بندی و…
   دارایی های نامشهود: ارزش معنوی برند، تعداد مخاطبان برند، میزان آگاهی از برند و…
   و اساسا کارشنای باید آنها را انجام بدهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *