برندسازی (برندینگ) به زبان ساده + ۸ عامل موفقیت برندینگ شرکت‌های بزرگ

برندینگ یا یرندسازی، بوسیله مخصولات

برندینگ چیست؟ اگر درمورد مفهوم برندسازی مطمئن نیستید، بدانید که برندینگ از مفاهیم بازاریابی‌ ا‌ست و می‌تواند کمی مبهم باشد. برندینگ برای کسانی‌ که درزمینه بازاریابی مطالعه داشته‌اند نیز ممکن‌ است گیج‌کننده باشد. لذا نخست لازم است تا مفهوم برندینگ به زبان ساده مشخص شود. در ادامه به بیشتر به برندسازی به زبان ساده، بازاریابی و برندینگ و بویژه برندینگ و مارکتینگ خواهیم پرداخت.

در ابتدا تعریف محصول

قبل از پاسخ به سوال برندینگ چیست، باید بدانیم که اصلا محصول چیست؟ بطور کلی، یک محصول به هر چیزی از کالاهای فیزیکی گرفته تا خدمات، رویدادها، زبان و غیره اطلاق می‌شود که می‌تواند در جهت برآوردن یک خواسته یا نیاز به بازار ارائه شود. برای توضیح تعریف یک محصول و نقشی که در تعریف برند دارد، از یک مثال بسیار ساده استفاده می‌کنیم. آب با اینکه بعنوان منبعی رایگان شناخته می‌شود، اما برای زندگی و بقا انسانها نیاز است.

با این وجود، از روزی که انسان‌ها و شرکت‌ها تجاری‌ سازی آب را آغاز کردند و آن را در بطری‌هایی بعنوان آب معدنی به فروش رساندند، دیگر آب به یک محصول تبدیل شد. اما مشکل اینجاست که آبی که می‌نوشیم، همه دارای ویژگی های یکسانی هستند و بعنوان مایعی شفاف شناخته می‌شود. حال شرکت‌های مختلف چگونه می‌توانند محصولی مشابه را بفروشند و مردم را متقاعد سازند تا در بین رقبا، بطری‌های آب آنها را خریداری نمایند؟ این امر با برندسازی محصول یا برندینگ محصول امکان‌پذیر است. پس در اینجا لازم است تا دقت و کاوش بیشتری در پاسخ به سوال “برندینگ چیست؟ ” داشته باشیم.

برندینگ شرکت ها با برچسب یا لیبل بعنوان همراهی مردم در هر لحظه

تعریف برند

برندینگ چیست؟ برندسازی به فرایند شهرت و تاثیرگذاری یک برند گفته می‌شود که مهم نیست یک برند آماده و یا متولد شده باشد! برند به زبان ساده می‌تواند شامل نام، اصطلاح، طرح، نماد یا هر ویژگی باشد که کالا یا خدمات یک فروشنده را از سایر فروشندگان متمایز می‌سازد. برند یا نام تجاری را می‌توان بصورت ایده یا تصویری در نظر گرفت که وقتی به آن فکر می‌شود، نوع محصول، خدمات و فعالیتهای خاص یک شرکت، هم از لحاظ عملی (مثل سبک بودن کفش) و هم از لحاظ احساسی (مثل احساس قدرت با یک کفش) به ذهن می‌آید.

 لذا، تنها ویژگی‌های فیزیکی نمی‌تواند یک برند را بسازد و احساساتی که در مصرف‌ کنندگان نسبت به شرکت یا محصولی ایجاد می‌شود نیز در برندسازی مهم است. دقت کنید که یک محصول به راحتی می‌تواند توسط سایر رقبا کپی شود، اما یک برند همواره منحصر به فرد باقی خواهد ماند. بعنوان مثال، پپسی و کوکاکولا هر دو دارای طعم های بسیار متشابهی هستند، اما بنا به دلایلی، برخی افراد احساس نزدیکی بیشتری با کوکاکولا و برخی دیگر با پپسی احساس بهتری دارند.

پیشنهاد ما به شما:   بررسی بهترین نکات برای خلق ایده های نو و خلاقانه در کارآفرینی

در مثال آب، محصول فروخته شده آب است، اما به منظور متقاعد کردن مردم جهت خرید یک آب خاص، برندهای مختلفی برای آب توسط شرکتها بوجود آمده ‌اند که هر کدام از آنها معنای متفاوتی را برای آب محصول، ارائه می‌دهند. بطوری‌که یکی ممکن است احساس جوانی و طراوت را و دیگری سالم و طبیعی بودن را در افراد القا ‌کند. می‌توان گفت، یک برند یا نام تجاری احساس درونی فرد را درمورد یک محصول یا شرکت خاص بیان می‌کند و محبوبیت برخی از برندها بخاطر احساسی است که مصرف‌کنندگان نسبت به آن‌ها دارند.

تعریف برندینگ چیست؟

با درک مفهوم برندینگ چیست، می‌توان مطمئن‌تر به سمت پیشرفت در کسب‌وکار قدم گذاشت. لذا در تعریف برندینگ چیست می‌توان‌ گفت که برندینگ به زبان ساده بر اعطای قدرت یک برند به محصولات و خدمات اشاره دارد و برندسازی فرآیند معنا بخشیدن به سازمان، شرکت، محصولات و یا خدمات خاص با ایجاد یک برند در ذهن مصرف‌کنندگان می‌باشد.

استراتژی برندسازی است که توسط یک مشاور برندینگ برای سازمانها طراحی می‌شود و به افراد اجازه می‌دهد تا بسرعت برندشان را شناسایی و آن را تجربه کنند و با توضیح اینکه این برند خاص چیست و چه خصوصیاتی دارد، به دنبال دلایلی جهت انتخاب محصول در بین محصولات سایر رقبا باشند. هدف از برندسازی جذب و حفظ مشتریان وفادار و دیگر ذینفعان است و همیشه سعی می‌شود تا محصول ارائه شده همسو با آنچه که برند وعده می‌دهد، باشد.

اسم خاص برای برندسازی

برندسازی چه کسانی را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد؟

حال که می‌دانیم برندینگ چیست؟ باید ببینیم که برندسازی چه کسانی را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد؟

 • مصرف‌کنندگان
 • کارمندان
 • سهام‌داران
 • اشخاص ثالث
 • توزیع‌کنندگان

برندسازی در وهله‌ی اول مصرف‌کنندگان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. همان‌گونه که بیان شد یک برند زمانی که مصرف‌کننده درمورد انتخاب یک محصول مشابه از شرکت‌های مختلف احساس سردرگمی کند، به صورت میان‌بری جهت تصمیم‌گیری عمل می‌کند. علاوه‌بر اهمیت فرایند ساخت برند، در انتخاب محصولاتی مشابه، استراتژی‌های برندسازی موفق می‌تواند به شهرت شرکت بیفزاید. این خاصیت برندینگ می‌تواند بر طیف گسترده‌ای از افراد، از مصرف‌کنندگان گرفته تا کارمندان، سرمایه‌گذاران، سهامداران، ارائه‌دهندگان و توزیع‌کنندگان تأثیر بگذارد.

برای مثال، اگر با برندی نتوانید ارتباط برقرار کنید، احتمالاً نتوانید با آن کار کنید. اما اگر احساس ‌کنید که برندی پاسخگوی احساسات و نیازهای شما است، با آن احساس نزدیکی خواهید کرد و  تمایل خواهید داشت که با آن کار کنید و بخشی از دنیای آن باشید.

تبلیغات، یکی از موثرترین راه ها برای برندسازی یک شرکت می باشد

تعریف برندینگ به زبان ساده + عوامل موفقیت

امروزه شرکتهای مختلفی در زمینه برندسازی مشغول به فعالیت هستند و این شرکت‌ها از ابزارهای مختلفی جهت ایجاد و شکل دادن به یک برند استفاده می‌کنند. بعنوان مثال، نحوه برندسازی شامل موارد زیر است:

 • تعریف برند: شامل اهداف، ارزش‌ها، وعده‌ها
 • شرح موقعیت برند
 • هویت برند: شامل انتخاب نام محصول، لحن صدای برند، طراحی هویت بصری (طراحی لوگو، پالت رنگ، تایپوگرافی‌ها، برندبوک و…)
 • تبلیغات و ارتباطات: تلویزیون، رادیو، مجلات، تبلیغات در فضای باز، وبسایت‌ها، برنامه‌های موبایل و…
 • حمایت‌های مالی و مشارکت
 • محصول و طراحی بسته‌بندی آن
 • تجربه درون فروشگاهی
 • تجربه فضای کاری و سبک مدیریت
 • خدمات مشتری
 • استراتژی‌های قیمت‌گذاری
پیشنهاد ما به شما:   اسرار پیشرفت طراحان لوگو حرفه ای در جهان برملا شد!

در مثال بیان شده درمورد نحوه برندینگ آب، شاید طراحی بسته‌بندی و همچنین تبلیغات، قوی‌ترین ابزار مورداستفاده برای بازاریابان باشد.

طراحی بسته‌بندی به مانند فروشنده خاموشی است که توجه مصرف‌کنندگان را در فروشگاه در بین محصولات مختلف به خود جلب خواهد کرد. همچنین، طراحی بسته‌بندی ویژگی‌های محصول را برای مصرف‌کنندگان مشخص می‌سازد و بصورت بصری برند را از سایر رقبا متمایز خواهد کرد. بسته‌بندی تنها به نوع طراحی مربوط نمی‌شود، بلکه مواد انتخاب شده نیز بر برندها تأثیر زیادی خواهند گذاشت. علاوه بر بسته‌بندی، تبلیغات نیز ابزاری بسیار قدرتمند جهت ایجاد و شکل دادن برند است، زیرا تبلیغات بسیار بصری است و داستانی را درمورد محصول و یا شرکت بیان می‌کند. یک برند تصویر درک شده از محصولی است که به فروش می‌رسد و برندسازی استراتژی ایجاد آن تصویر است.

مشاوره انتخاب نام برند تجاری مناسب برای برندینگ

انواع برندینگ

در ادامه برندینگ چیست؟ لازمست تا با انواع برندینگ نیز آشنا باشید. انواع برندینگ بستگی به نهاد خاصی دارد که از آن استفاده می‌کند. برخی از رایج‌ترین انواع برندینگ شامل موارد زیر است:

 • برندهای شرکتی: برندسازی شرکتی روشی است برای بازاریابی تا شرکتها بتوانند برتری خود در برابر رقبا نشان دهند. همچنین آنها یک سری تصمیمات مهم از جمله قیمت‌گذاری، بازار هدف و ارزشها را برای انجام این کار در نظر می‌گیرند.
 • برندهای شخصی: افراد معمولا از ابزارهایی مثل رسانه‌های اجتماعی برای ساخت کاراکترهای خود استفاده کرده و در نتیجه برند خود را تقویت می‌کنند که این شامل پست‌های منظم در رسانه های اجتماعی، اشتراک‌گذاری تصاویر و ویدیوها و برگزاری ملاقات‌ها برای آشنایی است.
 • برندهای محصول: این نوع برندینگ، شامل بازاریابی یک محصول خاص است. برندسازی یک محصول مستلزم تحقیقات بازار و انتخاب بازار هدف مناسب می‌باشد.
 • برندهای خدماتی: این نوع برندسازی بر روی خدمات اعمال می‌شود که اغلب به خلاقیت نیاز دارد، زیرا خدمات را نمی‌توان بصورت فیزیکی نشان داد.

ایجاد یک برند (ریبرندینگ یا تولدی دوباره!)

زمانی که شرکتی تصمیم می‌گیرد تا برندی را بعنوان تصویر عمومی خود معرفی نماید، در ابتدا باید هویت برند خود را مشخص کند و تعیین نماید که می‌خواهد چگونه به برند نگاه شود. بعنوان مثال، لوگوی شرکت، اغلب پیام، شعار و یا محصول یک شرکت را در برمی‌گیرد. هدف از برندسازی این است که نام و برند را برای مصرف‌کننده به یاد ماندنی و جذاب نماید.

پیشنهاد ما به شما:   تفاوت آژانس خلاقیت با شرکت تبلیغاتی

شرکت متقاضی برای برندسازی معمولاً با یک شرکت برندینگ یا تیم طراحی مشورت می‌کند تا ایده‌هایی را برای جنبه‌های بصری یک نام تجاری ارائه دهد. یک برندینگ موفق پیام یا احساسی را که شرکت می‌خواهد منتقل کند را می‌تواند به دقت به تصویر بکشد که این منجر به آگاهی از برند یا شناخت وجود برند و آنچه که ارائه می‌دهد، می‌شود.

هنگامی که یک برند احساسات مثبتی را در بین مخاطبان هدف خود ایجاد کرد، گفته می‌شود که شرکت ارزش ویژه برند ایجاد کرده است. برخی از شرکت‌هایی که دارای ارزش ویژه برند و برندهای بسیار شناخته شده محصول هستند عبارتند از مایکروسافت، کوکاکولا، فراری، اپل و متا (فیسبوک سابق). ارزش ویژه برند، مجموعه‌ای از دارایی‌های نامشهود و مشهود برند است که با نام برند گره خورده است.

از آنجا که امروزه تعداد زیادی شرکت برندینگ در سراسر دنیا به وجود آمده است، لذا اگر قصد برندسازی دارید باید در مورد انتخاب شرکت برندینگ دقت نمایید تا برندی که تمام جوانب را در نظر گرفته است را تحویل بگیرید.

شرکت برندینگ، مشغول تدوین استراتژی برندینگ شخصی یا شرکتی

اهمیت برندینگ در کسب و کار

برند یکی از با ارزشترین و مهم‌ترین دارایی‌های یک شرکت به حساب می‌آید و در واقع، بسیاری از شرکت‌ها اغلب با نام تجاری خود شناخته می‌شوند. یک برندینگ موفق، منجر به افزایش فروش محصولات خواهد شد و یک نام تجاری خوب باعث ایجاد اعتماد در مصرف‌کننده شده و پس از داشتن تجربه‌ای خوب با یک محصول، به احتمال زیاد مصرف‌کننده محصول دیگری را نیز مرتبط با همان برند امتحان خواهد کرد که این پدیده با عنوان وفاداری به برند شناخته می‌شود.

از دلایل دیگر اهمیت برندینگ کمک به شرکتها برای معرفی محصولات و خدمات جدیدتر است و از آنجایی که مصرف‌کنندگان به برندهایی که می‌شناسند، اعتماد دارند و نسبت به آنها وفادار می‌مانند، به احتمال زیاد در زمان عرضه محصولات جدید، حتی اگر گران‌تر هم باشند، ممکن است هزینه کنند. لذا، در مورد مساله برندینگ چیست اینطور می‌توان بیان کرد که، اصطلاح برند به مفهوم تجاری‌سازی و بازاریابی اشاره دارد و اهمیت برندینگ به این دلیل است که می‌تواند به افراد در شناسایی یک شرکت، محصول یا فرد خاص کمک کند. همچنین برندها به شکل‌گیری ادراکات مردم از شرکت‌ها، محصولات یا افراد کمک خواهند کرد

برندها ناملموس‌اند و شما واقعا نمی‌توانید آنها را لمس کنید یا ببینید. همچنین برندها می‌توانند برای شرکتها و یا افراد اعتبار کسب کنند و برتری آنها را در بازارهای رقابتی نسبت به سایرین در همان صنعت نمایان سازند. لذا، بسیاری از نهادها با کسب علائم تجاری به دنبال حمایت قانونی برای برندهایشان هستند.

 

منابع:

thebrandingjournal.com

investopedia.com

۴.۵/۵ - (۱۳ امتیاز)

مطالب پر بازدید

مطالب مشابه

10 پاسخ

 1. خیلی از سایت ها یا شرکت های تبلیغاتی، در تعریف برندینگ و برندسازی؛ انگار از همدیگه کپی کردن و واقعا بعضی وقتا باید تو صفحات دیگه گوگل بشه یه تعریف تازه پیدا کرد. گرچه برندینگ کارخاصی نیست اما نحوه اجرای فرایند برندینگ خییییلی مهمه

  1. پیشنهاد میکنم مقاله برندینگ و فیل مولوی رو در قسمت مقالات مطالعه کنید
   سال ۱۳۹۶ نوشته شده و به همین موضوع اشاره میکند

 2. سلام خسته نباشید شما خدمات برندینگ هم میدید؟ یا صرفا مشاوره میدید؟ اگر خدمات میدید ممکنه بفرمایید چه کارهایی رو با چه هزینه ای میکنید؟

  1. سلام دوست گرامی
   بله خدمات توسط آژانس ژاهو ارایه میشه
   برای دریافت کاتالوگ و لیست قیمت میتونید تماس بگیرید یا واتساپ کنید
   ۰۹۱۹۲۷۲۷۹۴۰
   ۰۲۱۴۰۴۴۰۱۲۶

 3. بسیار عالی و کامل بود اما اگر بخواهم چیزی به این محتوا اضافه کنم یکی از مهمترین موارد در برندسازی شناخت مشتریان و جذب مشتری و فرآیند بازاریابی است که در کنار برندسازی شرکتی وجود دارد.

 4. سلام و وقت بخیر
  سوالی داشتم درمورد نام برند، ما ثبت رو انجام دادیم اما ابلاغ رفع نقص بهمون خورده درمورد ارسال تصویر مستند معنی کلمه از سایت معتبر معانی
  این سایت معتبر معانی جای خاصی هست یا هر سایت ِgغتی رو شامل میشه؟
  پیشاپیش ممنون از راهنمایتون

  1. سلام وقت بخیر
   بهترین منابع لغت نامه های معتبر هستند که اکنون آنلاین هم شدند
   تا آنجا که ما میدانیم اسکرین شات این سایت ها که تایید می کنند نام شما در این لغت نامه ها وجود دارد کفایت میکند
   یکی از بهترین سایتها که همه لغت نامه را درخود دارد سایت “واژه یاب” هست
   vajehyab.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *