راهنمای انتخاب اسم رستوران (ایتالیایی، فرانسوی، عربی و گیاهی)

این روزها اگر به خیابان های شهر دقت کنید، حداقل یک رستوران در هر خیابان وجود دارد. حتی در برخی از مناطق معروف، بیش از دو رستوران همزمان در کنار هم فعالیت می کنند. هر کدام از رستوران ها دارای اسم خاصی برای خود هستند؛ اما اگر توجه کرده باشید، برخی از اسم ها به صورت تکراری برای تعداد زیادی از رستوران ها تکرار می شوند.
این موضوع به تنهایی مشکل خاصی را ایجاد نمی کند. اما اگر شما قصد راه اندازی رستوران را داشته باشید، حتما با چالش اسم رستوران چی بزارم مواجه می شوید؛ چرا که هیچ شخصی علاقه ای به نامگذاری تکراری یا ساده اسم رستوران خود ندارد. بنابراین ما تصمیم گرفتیم که در این مطلب از برنداکسین، نکات کلی درباره انتخاب اسم برند برای رستوران را ارائه دهیم.

آنچه در این مطلب می‌خوانید... نمایش

سایت انتخاب نام برند

چرا انتخاب اسم رستوران خیلی اهمیت دارد؟

قبل از هر چیزی باید با اهمیت انتخاب نام برای رستوران آشنا شوید. این که اصلا چرا باید وقت و هزینه زیادی برای انتخاب این اسم صرف کنیم؟ در حالی که می توانیم اسم های عادی و معمول موجود در اطراف را انتخاب کنیم. برای پاسخ به این سوال کافی است که تجربه شخصی درباره این موضوع داشته باشید. فرض کنید شما مشتری هستید و می خواهید از بین دو رستوران در کنار هم، یکی را انتخاب کنید. یکی از رستوران ها ظاهر و اسم معمولی دارد و برای رستوران دیگر، اسم و دکوراسیون خاص و شیک به کار رفته است. این موضوع در حالی است که حتی از کیفیت غذاهای موجود در رستوران هم آگاهی کاملی ندارید. قطعا شما با تجسم این موقعیت، به سراغ مورد دوم می روید.

همین مثال، سبب نشان دادن اهمیت زیاد انتخاب نام برای پیشرفت برندسازی است. در واقع اسم رستوران، اولین چیزی است که مشتری با آن روبه رو می شود. از همین رو، این انتخاب شما است که تاثیر مثبت یا منفی روی مشتری خود بگذارید. البته باید بدانید که منظور ما از ذکر اهمیت اسم رستوران خاص، انتخاب نام های خیلی عجیب و غریب و غیر واقعی نیست. بلکه هدف ما، انتخاب اسمی شبیه به کسب و کار و تاثیر گذار است.

نمونه اسم برند رستوران های نام آشنا همراه با لوگو

ایده های جذاب برای انتخاب اسم رستوران چیست؟

در زمان راه اندازی کسب و کار خود، با ایده های فوق العاده زیادی مواجه می شوید که ممکن است شما را دچار سردرگمی کند. البته این که بتوانید در بین تمامی اسم های انتخاب شده، بهترین و منحصر به فردترین را انتحاب کنید، کار آسانی نیست. بنابراین ما برای کمک بیشتر به شما، برخی از ایده های انتخاب اسم برای رستوران را معرفی می کنیم

پیشنهاد ما به شما:   نام زیبا برای برندسازی

۱. اسم را بر اساس نوع غذاهای رستوران انتخاب کنید.

در وهله اول، به نوع غذاهای سرو شده در رستوران توجه داشته باشید. قطعا انتخاب اسم فست فود، با رستوران های سنتی متفاوت است. از طرفی حتی بین رستوران های کبابی و غذاهای بیرون بر هم باید تفاوت وجود داشته باشد. مثلا اگر غذاهای عربی بیشتر سرو می کنید، اسم رستوران غذای عربی انتخاب کنید. با این موضوع، افراد علاقه مند به این نوع غذا، خود به خود سراغ شما می آیند. همچنین حتی افرادی که مشتری نیستند هم کنجکاو به دیدن غذاهای این رستوران می شوند.

۲. به تم موجود در رستوران دقت کنید.

طراحی دکوراسیون داخلی رستوران، یکی از موارد مهم برای انتخاب نام رستوران است. تم های به کار رفته در رستوران ها، در تعیین اسم برای رستوران تاثیر گذار است. مثلا اگر رستوران شما با تم سنتی طراحی شده است، می توانید از اسامی اصیل ایرانی انتخاب کنید. از طرفی برای تم های پاییزه یا بهاری، اسامی مربوط به هر کدام پیشنهاد می شود

۳. از اسم های مکان های معروف کمک بگیرید.

یکی از ایده های دیگر برای انتخاب اسم رستوران خارجی و ایرانی، بهره مندی از مکان خاص و معروف است. به این صورت که شما می توانید از اسامی مختلف خیابان ها، شهرها و حتی کشورهای مختلف برای نامگذاری رستوران کمک بگیرید. همچنین جدای از این موارد، برخی از مناطق تاریخی یا جاذبه های گردشگری مختلف در جهان هم ایده مناسبی برای اسم رستوران است. این کار سبب می شود که مشتریان به یاد حال و احوال آن منطقه خاص بیفتند و نام رستوران را زودتر به یاد بیاورند.

۴. استفاده از اسامی نوستالژیک هم گزینه مناسبی است.

برای همه ما، یادآوری برخی از اسامی سبب ایجاد حس نوستالژی و خوب می شود. این اسم ها در زمینه های مختلفی از جمله فیلم و سریال، برنامه های تلویزیونی، افراد خاص وجود دارند. جالب است بدانید که استفاده از اسم های نوستالژی، به پیشرفت بازاریابی رستوران هم کمک می کند؛ چرا که افراد اهمیت بیشتری به شخصیت های محبوب قدیمی نشان می دهند.

۵. از اسم های طنز استفاده کنید.

اگر بتوانید با استفاده از قدرت تخیل و طنز پرداری خود، اسم های طنازانه انتخاب کنید، قدم بزرگی در جهت جذب مشتری برداشته اید. مثلا می توانید از اسم خاصی، فعل بسازید یا این که اسامی خلاقانه را استفاده کنید.

۶. اسم های معنی دار و با مفهوم را انتخاب کنید.

اگر دقت کرده باشید، اسم رستوران فرانسوی یا برخی از رستوران های لاکچری، معانی فوق العاده عمیقی دارند. بنابراین شما هم می توانید برخی اصطلاحات خاص یا حتی نام افراد معروف را برای اسم رستوران انتخاب نمایید.

۷. از اسم های افراد خاص بهره مند شوید.

بسیاری از رستوران ها، نام خود، فزرندان یا حتی سر آشپز را روی اسم رستوران ایرانی خود می گذارند. البته این ایده مدتی است که جذابیت خود را از دست داده است؛ اما باز هم می توانید با تغییر خلاقانه نحوه نامگذاری، اسم رستوران خود را این گونه انتخاب کنید.

پیشنهاد ما به شما:   تاثیر ماهیت داستانی برند بر فروش

۸. اسم را از زبان های دیگر پیدا کنید.

این ایده بیشتر برای انتخاب اسم رستوران ایتالیایی یا به طور کلی خارجی کاربرد دارد. توجه داشته باشید که بهتر است زبان اسم، با نوع غذای موجود در رستوران همخوانی داشته باشد؛ اما باز هم می توانید از اسم های معمول و جذاب در زبان های دیگر هم برای اسم رستوران عادی کمک بگیرید.

انتخاب نام برای رستوران

اصول انتخاب اسم مناسب برای رستوران چیست؟

همه رستوران داران به دنبال برند سازی و معروف شدن درمیان رقیبان خود هستند؛ اما نمی دانند که چگونه این کار را انجام دهند. این در حالی است که می توانند با انتخاب اسم رستوران اصیل ایرانی، قدم بزرگی معروف تر شدن بردارند. برخی از مهمترین نکات برای رعایت اصول انتخاب اسم رستوران، به شرح زیر است:

۱. اسم رستوران باید حس خوبی را در افراد به وجود بیاورد.

به این موضوع دقت کنید که اگر مشتری، حس خوبی نسبت به نام برند شما نداشته باشد، به هیچ عنوان آن محل را برای غذا خوردن انتخاب نمی کند. بنابراین به هیچ عنوان از اسم های نامناسب و غیر معمول استفاده نکنید. مثلا از اگر به دنبال اسم رستوران گیاهی هستید، به هیچ عنوان ویژگی منفی از گیاهان را حتی به شوخی هم در اسم خود به کار نبرید. چرا که ذهن مشتریان در همان لحظه اول، نسبت به رستوران شما بدبین می شود.

۲. اسم رستوران باید کوتاه و جذاب باشد.

در بسیاری از مواقع، اسم رستوران لاکچری به صورت ساده و کوتاه انتخاب می شود؛ چرا که این روزها، زیبایی در سادگی است. از طرفی مشتری قرار است که نام رستوران شما را از بین ده ها برند دیگر به ذهن خود بسپارد. بنابراین اگر رستوران شما نام پیچیده ای داشته باشد، قطعا به زودی از ذهن مشتری خارج می شود.

۳. به دنبال اسم های ماندگار باشید.

به این فکر کنید که شما قرار است سال های زیادی فعالیت خود را ادامه دهید؛ از همین رو به دنبال نام های ماندگار برای رستوران خود باشید. توجه کنید که نام های ماندگار، صرفا کلمات خیلی سنگین و سخت نیستند، بنابراین در عین سادگی، ماندگاری هم ایجاد کنید.

۴. اسم رستوران باید منحصر به فرد باشد.

درست است که پیدا کردن اسم خاص و منحصر به فرد برای رستوران خیلی سخت است؛ اما به این معنا نیست که شما از اسم های تکراری استفاده کنید. چرا که با این کار، تنها خود را دچار دردسرهای شکایت و تغییر نام می کنید. از طرفی جدای از شکایت رستوران با نام مشابه، مشتریان هم شما را با آن رستوران اشتباه می گیرند. بنابراین با توجه به سابقه رستوران قبلی، مشتریان خود را از دست می دهید. همچنین حتی اگر روزی قصد راه اندازی وبسایت اینترنتی برای رستوران خود را داشته باشید، به مشکل برمی خورید؛ چرا که اسم منتخب شما قبلا ثبت شده است. بنابراین حتما از عدم ثبت اسم برای رستوران خود مطمئن شوید.

اسم خاص برای برندسازی

۵. اسم انتخابی شما باید املای آسانی داشته باشد.

خواندن و نوشتن اسم کبابی یا رستوران باید آسان باشد؛ به طوری که افراد بتوانند به راحتی آن را در گوگل بنویسند یا حتی روی تابلوی ورودی مغازه بخوانند. همین موارد سبب می شود که اسم های آسان از نظر آوا و نوشتار را برگزینید. از طرفی اگر مثلا اسم خارجی انتخابی شما چند آوا یا املای مختلف داشته باشد، امکان گمراه شدن مشتریان را زیاد می کند. بنابراین حتما از این بابت هم اطمینان حاصل کنید.

پیشنهاد ما به شما:   فروشنده موفق در کنار برندی موفق! 5 تکنیک مهم برای تقویت مهارت فروشندگی

۶. در انتخاب اسم مناسب، صبور باشید.

همه افراد به دنبال شروع کسب و کار خود در کوتاه ترین زمان هستند؛ از همین رو با انتخاب اسم سطحی، شانس استفاده از موفقیت بیشتر را از خود می گیرند. انتخاب نام مناسب برای رستوران، قطعا آینده خوبی را به همراه دارد. بنابراین لازم نیست که برای انتخاب اسم رستوران عجله داشته باشید.

۷. حتما اسم انتخابی خود را ثبت کنید.

اگر می خواهید در مدت زمان طولانی رستوران خود را داشته باشید، حتما برای ثبت اسم منحصر به فرد خود اقدام کنید؛ زیرا تنها در این صورت است که امکان سوء استفاده از اسم کافه شما از بین می رود. با این کار، می توانید در صورت انتخاب نام مشابه با کسب و کار خود، از فرد شکایت کنید.

برای رستوران های کلاسیک چگونه اسم انتخاب کنیم؟

امروزه رستوران ها در دو نوع مدرن و کلاسیک خدمات خود را ارائه می کنند. قطعا برای هر دو مدل رستوران، نمی توان از راهنمای انتخاب اسم رستوران یکسانی استفاده کنید. اصولا در رستوران های کلاسیک، غذاهای سنتی مثل جوجه، کباب، انواع خورشت یا غذاهای ایرانی سرو می شود. بنابراین مخاطبان این مدل رستوران، بیشتر افرادی با سن های بالا و خانواده ها هستند. همچنین رستوران های سنتی هم نوعی رستوران کلاسیک است که از نظر دکوراسیون داخلی با رستوران های کلاسیک تفاوت دارند. رستوران های سنتی اصولا با الهام از رستوران های قدیمی طراحی می شوند؛ اما رستوران های کلاسیک، دکوراسیون های جدید تری دارند.

از آن طرف، رستوران های مدرن و کمی خاص تر مانند فست فودها، بیشتر غذاهای خاص مانند پیتزا یا انواع غذاهای ایتالیایی، فرانسوی و گیاهی را برای مشتریان خود طبخ می کنند. محیط این رستوران ها کمی خلاقانه و صمیمی تر است و مشتریان آن ها اغلب قشر جوان هستند. بنابراین باید دقت داشته باشید که برای انخاب اسم رستوران کلاسیک و مدرن، تفاوت قائل شوید. مثلا بهتر است که برای رستوران های کلاسیک، نام های ساده و بسیار اصیلی را پیدا کنید. اما برای رستوران های مدرن، نام های خلاقانه و کمی خاص تر هم پیشنهاد می شود.

لوگوهای طراحی شده با مفهوم هر اسم رستوران

برای انتحاب بهترین نام برای رستوران خود به کجا مراجعه کنیم؟

با وجود اصول و نکات مهم در انتخاب نام برای رستوران، برخی از افراد توانایی و دانش مورد نیاز برای این کار را ندارند؛ از همین رو برای چنین افرادی، مراجعه به گروه های مشاوره برندیگ از جمله برنداکسین را پیشنهاد می کنیم. متخصصان موجود در تیم برنداکسین، با توجه به مهارت خود در زمینه برندینگ و با انجام تحقیقات بازار، به جای شما تمامی مراحل مربوط به انتخاب اسم را طی می کنند. بنابراین شما می توانید با خیال راحت، برند آماده خود را دریافت کنید.

جان کلام

یکی از چالش های افراد در زمان راه اندازی رستوران، انتخاب نام مناسب است؛ چرا که این روزها بر خلف گذشته، مشتریان توجه بیشتری به این موارد نشان می دهند. قطعا اگر شما بتوانید از نکات و اصول ذکر شده برای انتخاب نام رستوران کمک بگیرید، به موفقیت های بزرگی در آینده دست پیدا می کنید. از طرفی حتی می توانید برای سفارش طراحی لوگو تجاری مربوط به رستوران هم، بیشتر در بین رقیبان خود درخشش داشته باشید. لازم به ذکر است که در صورت تمایل به انتخاب نام برند مناسب و طراحی لوگو حرفه ای، وبسایت برنداکسین به شما در این زمینه کمک می کند.

امتیاز شما

مطالب پر بازدید

مطالب مشابه

یک پاسخ

  1. نکات جالبی درباره نام گذاری رستوران گفته شد. اما برام سواله چطور بعضی رستورانا مثل اکبر جوجه اینطور معروف شدن؟ 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *