1. خانه
  2. دسته‌بندی نشده
  3. انتخاب نام محصول

انتخاب نام محصول

brand

انتخاب نام برای محصول تولید شده، شاید در ظاهر ساده و آسان به نظر برسد! اما در واقعیت، بدین شکل نبوده و تا حدی انجام این کار، پیچیده و دشوار است!

انتخاب نام و برند صحیح، باعث موفقیت و شناخته شدن بیشتر آن مجموعه خواهد شد. در واقع، نام محصول نمایانگر تخصص، اهداف و ارزش خدمات یا محصولات یک شرکت است. بسیاری از افراد برای انتخاب و گزینش نام صحیح برای محصول خود، زمان و انرژی زیادی تلف می‌کنند. که نتیجۀ این دقت و توجه، موفقیت در برندسازی و اعتبار بخشیدن به فعالیت‌های مجموعۀ تولیدی یا خدماتی می‌باشد.

brand1

مهمترین نکته‌ای که برای انتخاب نام یک محصول باید در نظر بگیرید، این است. که، نام محصول و برند باید به یاد ماندنی و همچنین اثرگذار بر ذهن افراد جامعه باشد. یک نام و برند باید حامی و پشتیبان تلاش‌ها و اهداف یک مجموعه نیز باشد. به همین جهت است که

بسیاری از مدیران و صاحبین کسب و کار در انتخاب نام برای محصول، از کارشناسان خبره و متخصص در این زمینه به ویژه کارشناسان حوزه بازاریابی مشاوره برندینگ می‌گیرند.

بهتر است، در نامگذاری محصول شرکت، از شُرکا و سهامداران در یک جلسه دعوت نموده. و با توجه نکته نظرات و پیشنهادات آنها اقدام به برندسازی و ثبت نام محصول نمایید.

brand2

در بیشتر مشاغل و کسب و کارهای معتبر، نامگذاری محصول و خدمات به صورت کاملاً هدفمند انجام شده است. به همین جهت است که نام برخی از شرکت‌ها یا سازمان‌ها در اذهان مردم ماندگار و اثرگذار بوده است. و در حقیقت، نامگذاری صحیح، بخشی از هویت کلامی برند خواهد بود.

پیشنهاد ما به شما:   راز های موفقیت نام نایک

بهتر است در نامگذاری محصولات یا برند شرکت، شیوه‌‌ های نامگذاری محصولات را حتماً در نظر بگیرید. تا برندسازی محصول و خدمات به روش صحیح انجام شود. از جمله نکاتی که باید در نظر بگیرید شامل موارد زیر می‌باشند:

نام برند محدود کننده نباشد، معنی داشته باشد، یادآوری نام برند یا محصول سریع و آسان  باشد، همراه با حس مثبت باشد، منحصر به فرد و کوتاه باشد، مفهوم و معنی منفی نداشته باشد، تکراری یا تقلبی نباشد به ویژه اگر قصد فعالیت در جامعه بین المللی را دارید، ضروری است که به این نکته بیش از پیش توجه کنید.

در انتخاب نام برای محصول، اشتباهات زیر را انجام ندهید!

نام تجاری یا نام محصول باید به شکلی انتخاب شود که در موفقیت کسب و کار اثرگذار باشد. از جمله اشتباهات رایج در نامگذاری محصول که باعث شکست یک شرکت خواهد شد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد. بهتر است این اشتباهات را هنگام نامگذاری انجام ندهید!

در انتخاب نام برای محصول، اشتباهات زیر را انجام ندهید!

نامگذاری محصول یا خدمات منحصر به فعالیت خاص نباشد!
اگر چنین رویکردی در نامگذاری محصولات یا خدمات خود داشته باشید. در آینده برای توسعۀ کسب و کار خود به مشکل بر خواهید خورد.
انتخاب نام برای محصول یا خدمات، محدود به اقشار یا افراد خاص نباشد!

متاسفانه برخی از شرکت‌ها با نامگذاری غیر اصولی و نادرست، زمینۀ فعالیت و توسعۀ کسب و کار را محدود می‌کنند.برای نمونه، اگر در حوزۀ پوشاک فعال هستید، بهتر است نامی را انتخاب کنید که محدودیت سنی نداشته. و همچنین نیاز طیف وسیعی از افراد جامعه توسط پوشاک شما تامین شود.

brand3

اشتباهات رایج دیگر

نامگذاری نباید محدودیت جغرافیایی و مکانی داشته باشد!
اگر برای توسعۀ کسب و کار خود در سراسر کشور تلاش می‌کنید. نامگذاری محصول یا خدماتتان را محدود به مکان یا موقعیت جغرافیایی ننماید. بدین خاطر که، مشتریان و جامعۀ هدف شما محدودتر انتخاب خواهند شد.

پیشنهاد ما به شما:   سیر تکاملی برند

از اسامی طولانی در نامگذاری محصولات خود استفاده نکنید!
طولانی بودن نام محصول و برند، به مرور زمان ممکن است جذابیت و منحصر به فرد بودن خود را از دست بدهد. حتماً از نام‌های کوتاه، مختصر و با معنی و حتی اسامی خاص برای برند استفاده کنید تا مخاطبین بیشتری نام برند شما را در ذهن داشته باشند.

داستان‌های جالب در خصوص انتخاب نام برای محصول و خدمات برندهای معروف
احتمالاً داستان نام گذاری محصولات معروف، را بارها شنیده‌اید! داستان‌های جذاب و تاثیرگذار که بسیاری از کسب و کارهای نوپا با الگو گرفتن از دانش و تجربۀ چنین شرکت‌های موفقی، مسیر رشد و پیشرفت خود را پیش می‌گیرند.
بسیاری از برندها و شرکت‌های معروف در سراسر دنیا، با رعایت نکات ضروری برای انتخاب نام تجاری برای یک محصول، به موفقیت پایدار و روز افزون دست یافته‌اند. در این بخش از مقاله، به داستان برخی از برندهای معروف اشارۀ کوتاه خواهیم کرد. اگر به داستان‌ های جالب نام ‌های معروف علاقه دارید، حتماً این بخش از مقاله را مطالعه کنید!

داستان‌های جالب در خصوص انتخاب نام برای محصول

برند هیوندا (Hyundai Motor Company)
لوگوی هیوندای تشکیل شده از یک بیضی و حرف انگلیسی (H) می‌باشد با فونت خاصی این لوگو شکل گرفته است.در این لوگو، بیضی نمایانگر گسترش جهانی بوده و حرف (H) مورب، نمادی از دست مشارکت (کارخانه و مشتری) می‌باشد.هیوندا یکی از موفق‌ترین کارخانه‌های تولید اتومبیل در جهان می‌باشد که در جهان رتبۀ ۷ را به خود اختصاص داده است.
برند سامسونگ (Samsung)

سامسونگ در زبان کُره، به معنی (سه ستاره) عنوان می‌شود در فرهنگ کُره، سه ستاره، نماد قدرت و فراوانی است. شرکت سامسونگ در کسب و کار مختلفی فعالیت داشته است که از جملۀ تولید ماهی خشک، سبزیجات و بیمه می‌باشند.لوگوی سامسونگ برگرفته از یک بیضی آبی رنگ است.بیضی طراحی شده در این لوگو، نمایانگر حرکت در کل فضا، همراه با تغییر و نوآوری است. و رنگ آبی نیز نمادی از دوستی، استحکام و محبت می‌باشد.

پیشنهاد ما به شما:   ثبت علامت تجاری

همچنین، دو حرف انگلیسی (G) و (S) که از بیضی آبی بیرون زده‌اند. نمادی از پیوند دنیای خارج با سازمان داخلی شرکت می‌باشند که اتحاد سامسونگ با تمام دنیا را نمایان می‌کند.با نیمه تمام گذاشتن حرف انگلیسی (A)، شکل ظاهری لوگو زیبایی خاص و جذابی پیدا کرده است.یکی از هوشمندانه‌ترین لوگوهای موجود در جهان، لوگو و برند سامسونگ است که طراحی خاص آن، به معروف شدن بیشتر آن دامن زده است.

برند نایکی و پوما

brand4

برند نایکی(Nike)

در یونان باستان، نام الهۀ پیروزی نایک بوده است. از همین رو، موسسان برند نایکی (Nike) از این نام، برای معروف شدن محصولات خود استفاده کرده‌اند.لوگوی این برند، نمایانگر بال‌های الهه پیروزی است. بسیاری از کارشناسان معتقدند، لوگو و آرم این شرکت به نسبت نام آن، معروف‌تر ظاهر شده است. در سال ۱۹۹۵، به طور رسمی، لوگوی تجاری نایکی ثبت جهانی شد. بسیاری از ورزشکاران معروف دنیا، از محصولات ورزشی این برند معروف استفاده می‌کنند.

برند پوما (PUMA)
نام و لوگوی شرکت پوما (PUMA) به معنی یوزپلنگ وحشی می‌باشد. که طرحی از یوزپلنگ در کنار نام برند، بر روی محصولات ورزشی حَک شده است. پس از جدایی دو برادر آلمانی یعنی رودولف و آدولف داسلر (صاحب شرکت آدیداس)، آدولف تصمیم به تاسیس شرکت انحصاری خود را گرفت. که در نهایت منجر به، تاسیس شرکت پوما شد.

پاییز ۱۴۰۰

نویسنده رضا زرینی (نامولوژیست و مشاور برند)

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پست های مرتبط

فهرست