راهنمای انتخاب نام محصول مناسب با رعایت ۹ قانون نام گذاری محصول!

پس از انتخاب نام برند، یکی دیگر از مراحل مهم در کسب و کار یا استارت‌اپ، انتخاب نام محصول است. به فرآیند ایجاد نام‌های متقاعدکننده و منحصر به ‌فرد برای محصولات، انتخاب نام محصول می‌گویند. تحقیقات نشان می‌دهد که انتخاب نام محصول بسیار مهم است. بسیاری از کارآفرینان تصور می‌کنند که فرآیند نامگذاری محصول آخرین مرحله ساده در استراتژی ساخت برند آنها خواهد بود.

متأسفانه، نام محصولات بسیار بیشتر از آنچه که افراد تصور می‌کنند، وزن دارند. خیلی از محصولات به بازار می‌رسند اما به اهداف تجاری تعیین شده نمی‌رسند. یکی از راه هائی که برای موفق شدن در مرحله فروش محصول می‌تواند موثر باشد، انتخاب نام محصول مناسب است. اگر برندی در مرحله انتخاب نام محصول، موفق باشد. فروش محصولاتش آسان‌تر می‌شود و در نهایت، اسم برند هم در ذهن مشتریان ماندگار می‌شود.

اسم خاص برای برندسازی

ضرورت انتخاب نام محصول

به صورت کلی احتمالا انتخاب نام برای همه ما سخت باشد. وقتی می‌خواهید نامی برای محصول خود انتخاب کنید واقعا دشوار است که این پیچیدگی را در یک کلمه یا در نهایت در یک عبارت، تعریف کنید. از طرفی انتخاب اسم محصول که مناسب باشد، برای اعتبار برند شما بسیار موثر است. شما از طریق نام گذاری برای یک محصول و یا یک سرویس، توجه مشتریان را به خود جلب می کنید.

اگر در مرحله انتخاب نام تجاری برای محصول شما به خوبی پیش رفته باشید، آن محصول یا سرویس را در ذهن مشتریان خود تثبیت می‌کنید. لازم است بدانید، طبق یک مطالعه صورتگرفته از دکتر زرینی (مدیر مجموعه برنداکسین)، ۵۰ درصد از محصولات راه اندازی شده به اهداف تجاری تعیین شده، نمی‌رسند و در نهایت، نام برند در میان نام‌های دیگر کم رنگ می‌شود. مطالعات و تحقیقات نشان داده است که شرکت‌ها شکست می‌خورند زیرا مراحل حیاتی بازاریابی را کم اهمیت می‌دانند یا به تعویق می‌اندازند.

یکی از این مراحل که نادیده گرفته می‌شود، انتخاب نام محصول جذاب و خلاقانه است. انتخاب نام محصول اگر جذاب و خلاقانه باشد برای شما حداقل سه مزیت ایجاد می‌کند. نام گذاری خلاقانه در ابتدا فروش محصولات برند شما را آسان می‌کند. علاوه بر آن، نوعی تبلیغ برای شما محسوب می‌شود و باعث می‌شود برند شما در ذهن افراد ثبت و ماندگار بشود.

نام گذاری محصولات نوشیدنی

ویژگی‌های نام محصول مناسب

در ابتدا لازم است بدانید هیچ قانون یا شرایط دقیقی وجود ندارد که به شما بگوید در مرحله انتخاب اسم برای محصول موفق می‌شوید. اما پژوهشگران و محققان، در زمینه انتخاب نام برای محصول پژوهش و تحقیق کردند و مواردی را ارائه داده‌اند. به کار بردن این ویژگی‌ها به شما کمک می‌کند تا بتوانید نام محصول مناسبی را انتخاب کنید. در نظر گرفتن این ویژگی ها محدودیتی ندارد. آن‌ها می‌توانند برای انتخاب نام برند مواد غذایی به کار بروند یا هر محصول دیگری. در ادامه تعدادی از ویژگی‌ های نام محصول مناسب را ذکر می‌کنیم که عبارت اند از:

 • انتخاب نام محصول آسان: نام گذاری محصول شما باید برای به خاطر سپردن، آسان باشد. شما می‌خواهید مشتریان شما به راحتی محصول شما را به خاطر بیاورند.
 • انتخاب نام محصول قابل درک: اگر از اسامی قابل درک برای محصولات خود استفاده کنید، احتمال بیشتری دارد تا مشتریان به خریدن محصول شما ترغیب شوند.
 • انتخاب نام محصول بین‌المللی: اگر به فکر فروش محصولات خود در بازار جهانی هستید، لازم است نامی که انتخاب می‌کنید برای فرهنگ های دیگر هم معنی دار باشد. مطمئن شوید کلماتی که انتخاب می کنید در هر کشوری به خوبی کار می کنند.
 • انتخاب نام محصول جذاب و به یاد ماندنی: اگر نامی که انتخاب می‌کنید جذاب و خلاقانه باشد، معمولا افراد را جذب می‌کند و اگر به یادماندنی باشد، کمک می‌کند تا برند شما در میان این همه برند، برجسته باقی بماند. همچنین اگر محصول شما دارای یک اسم خاص و زیبا باشد هم شانس بیشتری برای ماندگار شدن در ذهن مشتریان پیدا می‌کنید.
 • انتخاب نام محصول تداعی مثبت داشته باشد: وقتی اسمی را انتخاب می‌کنید دقت کنید که آن اسم در آن فرهنگ خاص در ذهن افراد چگونه تداعی می‌شود. اگر بار منفی دارد از انتخاب آن اسم خودداری کنید.
 • تلفظ آسان نام محصول: اگر نامی که انتخاب می‌کنید دارای تلفظ سخت باشد، احتمال ترک کردن محصولات شما بسیار زیاد است و مشتریان محصولات برند دیگری را جایگزین می‌کنند.
 • معنی دار بودن نام محصول: نام‌ محصول باید معنی داشته باشد، در غیر این صورت ارزش خود را از دست می‌دهد.
 • انتخاب نام محصول هماهنگ با برند: لازم است عنوان محصول شما با تصویر و پتانسیل برند شما، هماهنگ باشد.
 • انتخاب نام محصول جذاب برای بازار: هرچه بیشتر در مورد مخاطبان هدف خود بدانید، انتخاب نام محصول شما بهتر خواهد بود. به یاد داشته باشید که به زبان مشتریان خود صحبت کنید.
پیشنهاد ما به شما:   تفاوت آژانس خلاقیت با شرکت تبلیغاتی

انتخاب نام برند تجاری مناسب برای برندینگ

اشتباهات رایج در برندینگ محصول

نامگذاری نباید محدودیت جغرافیایی و مکانی داشته باشد!
اگر برای توسعۀ کسب و کار خود در سراسر کشور تلاش می‌کنید. نامگذاری محصول یا خدماتتان را محدود به مکان یا موقعیت جغرافیایی ننماید. بدین خاطر که، مشتریان و جامعۀ هدف شما محدودتر انتخاب خواهند شد.

 • از اسامی طولانی در نامگذاری محصولات خود استفاده نکنید!

طولانی بودن نام محصول و برند، به مرور زمان ممکن است جذابیت و منحصر به فرد بودن خود را از دست بدهد. حتماً از نام‌های کوتاه، مختصر و با معنی و حتی اسامی خاص برای برند استفاده کنید تا مخاطبین بیشتری نام برند شما را در ذهن داشته باشند.

 • نامگذاری محصول یا خدمات منحصر به فعالیت خاص نباشد!

اگر چنین رویکردی در نامگذاری محصولات یا خدمات خود داشته باشید. در آینده برای توسعۀ کسب و کار خود به مشکل بر خواهید خورد. انتخاب نام برای محصول یا خدمات، محدود به اقشار یا افراد خاص نباشد! متاسفانه برخی از شرکت‌ها با نامگذاری غیر اصولی و نادرست، زمینۀ فعالیت و توسعۀ کسب و کار را محدود می‌کنند.برای نمونه، اگر در حوزۀ پوشاک فعال هستید، بهتر است نامی را انتخاب کنید که محدودیت سنی نداشته است. و همچنین نیاز طیف وسیعی از افراد جامعه توسط پوشاک شما تامین شود.

روش های بهبود استراتژی انتخاب اسم برای محصول

همانطور که ذکر کردیم، روش یکسان و تضمینی برای موفق شدن در انتخاب اسم برای محصولات وجود ندارد. اما روش‌هائی وجود دارند که به شما کمک می‌کند تا در مرحله نام گذاری محصول برای برند خود، بهتر عمل کنید. این روش ها می توانند برای همه نوع محصولی استفاده شوند فرقی ندارد برای انتخاب اسم برای محصولات ارگانیک استفاده می شوند یا محصول دیگری. تعدادی از آن‌ روش‌ها عبارت‌اند از:

 • تحقیق کنید: استفاده از تحقیقات نام، به شناسایی بهترین نام برای محصول یا سرویس شما کمک می‌کند. اگر برای نام گذاری محصول تحقیق نکنید و اسم نامناسبی را انتخاب کنید، ممکن است مجبور به پرداخت هزینه‌های جانبی مثل بازاریابی مجدد و غیره باشید و در نهایت مشتریان خود را سردرگم کنید.
 • اهمیت دادن به نام گذاری محصول: به مرحله نام گذاری محصول خود اهمیت بدهید. به آن به عنوان بخشی اساسی از استراتژی ساخت برند خود نگاه کنید.
 • استراتژی برند خود را مشخص کنید: سوال‌های اساسی را از خود بپرسید که جامعه هدف این محصول چه کسانی هستند یا محصول شما چه چیزی را ارائه می کند و دیگر موارد.
 • صبر در مرحله انتخاب نام محصول: بزرگ‌ترین مشکلی که برندها در مورد چگونگی نام‌گذاری یک محصول با آن مواجه می‌شوند این است که برنامه درستی ندارند. در طی یک جلسه انتظار دارند نام محصولات خود را اعلام کنند. صبر کنید تا بتوانید نام محصول مناسبی را انتخاب کنید.
پیشنهاد ما به شما:   آشنایی با اصول اولیه برند سازی

انتخاب اسم محصول؛ اولین مرحله از استراتژی برندسازی محصول

 • برای انتخاب نام محصول از نام توصیفی استفاده کنید: نام‌های توصیفی به سادگی توضیح می‌دهند که محصول شما چه کاری انجام می‌دهد. اگر می‌خواهید محصول شما به راحتی قابل درک باشد از این نوع نام استفاده کنید. به عنوان مثال می توانید این روش را برای انتخاب اسم محصولات پوشاک خود امتحان کنید.
 • برای انتخاب نام محصول از نام‌های تخیلی یا فانتزی استفاده کنید: این نوع نام‌های پیشنهادی نشان می‌دهند که محصول چه کاری می‌تواند انجام دهد، بدون اینکه دقیقا به شما بگوید که چیست. این نام ها جالب هستند زیرا خلاقیت شما را به عنوان یک برند نشان می دهند. به عنوان مثال این روش را می‌توانید برای انتخاب اسم محصولات آرایشی برند خود امتحان کنید.
 • برای انتخاب نام محصول به روزمره مردم توجه کنید: نامی را انتخاب کنید که با روزمره مردم منطبق باشد و مردم بتوانند از آن استفاده کنند. می گویند بزرگترین رویا برای هر محصولی، تبدیل شدن آن به بخشی از فرهنگ روزمره در جامعه هدف است.
 • طوفان فکری کنید: هر چه بتوانید افراد خلاق بیشتری را کنار خود جمع کنید، احتمال انتخاب نام محصول مناسب و محبوب برای شما بیشتر می شود. همچنین در این جلسه، علائم تجاری را بررسی کنید و مطمئن شوید که به دلایل قانونی از چه نوع کلمات و عباراتی در مرحله نهائی نام گذاری برای محصول  نمی توانید استفاده کنید.
 • برای انتخاب نام محصول، مشتریان و بازار را بررسی کنید: اگر برند شما در حال حاضر حضور قدرتمندی نداشته است، ممکن است لازم باشد از نام‌های ساختگی دوری کنید.
 • از شرکت‌های راهنمای انتخاب نام محصول استفاده کنید: برای موفقیت در نام گذاری محصول و انتخاب برند در بیشتر موارد می‌توانید به  این شرکت‌ها مراجعه کنید. از جمله خدماتی که ارائه می‌دهند می‌توان به سایت انتخاب نام برند اشاره کرد. اما در نهایت بهترین راه برای اطمینان از اینکه در فرآیند نامگذاری محصول خود دچار سردرد نخواهید شد، استفاده از یک سرویس حرفه ای است.
پیشنهاد ما به شما:   دانلود چک لیست طراحی لوگو

مبنای انتخاب نام محصول

همانطور که ذکر کردیم اگر شما بخواهید مبنای انتخاب نام محصول را نام ببرید متوجه می شوید که یک مبنای یکسان و مشخصی برای انتخاب نام محصول وجود ندارد و با توجه به شرایط می‌تواند اصول و مبنا تغییر کنند.

استفاده از مشاوره برندینگ

خوب است بدانید امروزه مشاوره برندینگ بسیار جا افتاده است. در مشاوره برندینگ، افراد متخصص، می‌توانند در مراحل مختلف کسب و کار شما، راهنمائی‌های حرفه‌ای بدهند. علاوه بر موارد ذکر شده، درباره برند آماده یا مسائل مرتبط با آن نیز می‌توانند شما را راهنمائی بکنند.

یکی از مراحل مهم در مراحل برندسازی، انتخاب نام محصول است. برخلاف تصور بیشتر کارآفرینان، انتخاب نام محصول بسیار مهم است. تحقیقات نشان می‌دهد که انتخاب نام محصول برای موفق شدن در بخش تجاری، بسیار مهم است. ویژگی یا روش ثابتی برای انتخاب نام محصول موفق وجود ندارد اما ویژگی و روش هائی هستند که کمک می کنند تا در مرحله انتخاب نام محصول خوب پیش بروید.

تبلیغات؛ لازمه برندینگ محصول

از ویژگی‌های مهم در انتخاب نام محصول، می توان به نام محصول زیبا، جذاب و با تلفظ ساده اشاره کرد. مهم است اسم محصول شما برای مشتریان معنی‌دار باشد. در روش‌های انتخاب نام محصول، می‌توان به تحقیق درباره نام، انتخاب نام‌های توصیفی و طوفان فکری اشاره کرد. در نهایت سایت یا شرکت‌هائی هستند که در این زمینه، راهنمائی و مشاوره ارائه می‌دهند.

برگرفته از:

fabrikbrands.com

qualtrics.com

۴.۱/۵ - (۱۱ امتیاز)

مطالب پر بازدید

مطالب مشابه

هویت بصری برند چیست؟ (بخش دوم)

[vc_row][vc_column][vc_column_text css=”%7B%22default%22%3A%7B%22border-style%22%3A%22solid%22%2C%22border-right-width%22%3A%222px%22%2C%22border-color%22%3A%22%23ff9900%22%7D%7D”] پایه‌های هویت بصری: تایپوگرافی تایپوگرافی همه چیز درباره فونت است که در محتوای برندینگ  استفاده می‌شود. به طور کلی ۴ گونه اصلی تایپوگرافی

توضیحات بیشتر »

2 پاسخ

 1. سلام خسته نباشید راستش یک مورد رو متوجه نشدم شما الان انتخاب نام محصول رو هم انجام میدید یا صرفا این یک مقاله است؟

  1. درود و وقت بخیر
   بله پروژه و مشاوره انتخاب نام محصول انجام میشود
   برای اطلاع از جزییات خدمات ما لطفا با این شماره با ما در تماس باشید.
   ۰۹۱۹۲۷۲۷۹۴۰
   ۰۲۱۴۰۴۴۰۱۲۶

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *