۶ روش راهنمای انتخاب لوگو تایپوگرافی برای کسب و کار شما

درباره لوگو تایپوگرافی

لوگوها در جریان برند سازی، بسیار مهم هستند. استفاده از لوگو برای معرفی برند تجاری، مزایای زیادی برای برندها دارند. تعدادی از این مزایا عبارت‌اند از گرفتن توجه، نمایان کردن اهداف و ارزش‌های یک برند، ماندگار کردن برند در ذهن مشتریان و غیره. لوگوها انواع متنوعی دارند. هر کدام با توجه به ویژگی‌هایی که دارند برای برندهای مختلف، می‌توانند مناسب باشند. یکی از جذاب‌ترین و کاربردی‌ترین لوگوهای موجود، لوگو تایپوگرافی است. این نوع لوگو در عین ساده بودن در طراحی و اجرا، می‌تواند یکی از قوی‌ترین لوگوهای موجود باشد.
نکته‌ای که درباره لوگوی تایپوگرافی یا هر نوع لوگوی دیگر، اهمیت دارد، این است که بدانید اگرچه لوگوها نقش مهمی در جریان برندسازی دارند اما لوگوها علاوه بر کیفیت بالا، باید دائما تبلیغ و تکرار هم بشوند. به عبارتی دیگر لوگوی خوب، شرط لازم برای برندسازی موفق است اما به تنهایی کافی نیست و نیاز به بازتکرار شدن در موقعیت‌های مختلفی دارد. در ادامه بیشتر به معرفی لوگو تایپوگرافی می‌پردازیم.

 

تعریف لوگوی تایپوگرافی

تعریف لوگو تایپوگرافی

اگر می‌خواهید بدانید لوگو تایپوگرافی چیست. برای تعریف لوگو تایپوگرافی می‌توان گفت نوعی لوگوی مبتنی بر کلمات است. در این نوع لوگو، غالبا نام برند کامل نوشته می‌شود. در مواردی، لوگو تایپوگرافی می‌تواند با تصاویر هم ترکیب شود. یکی از مهم‌ترین خصوصیات لوگو تایپوگرافی، ساده بودن طراحی و اجرای آن است. این نوع لوگو، یکی از کاربردی‌ترین لوگوهای موجود است. اگر به محیط و اطراف دقت کنید به‌خاطر فراوانی این نوع لوگو، به‌راحتی می‌توانید آن را مشاهده یا پیدا کنید.
برای برند تجاری، لوگو تایپوگرافی را می‌توانید با همان حالت ساده معروف که شامل نوشتن کامل نام برند شما است، طراحی و اجرا کنید یا اینکه کمی به آن، فرصت بدهید تا بهترین طراحی و اجرا را با این نوع لوگو داشته باشید.

پیشنهاد ما به شما:   دانلود چک لیست کمپین دیجیتال

راهنمای لوگو تایپوگرافی مناسب

راهنمای لوگو تایپوگرافی

 

زمانی‌که با استفاده از لوگو تایپوگرافی، برند تجاری را طراحی می‌کنید‌، معیاری برای ارزیابی کیفیت این طراحی اجرا شده وجود دارد. در ادامه تعدادی از این معیارها برای تشخیص لوگو های تایپوگرافی مناسب را نام می‌بریم که عبارت‌اند از:

 • نشان دادن واضح نام برند: لوگو تایپوگرافی قوی یا خوب، نام برند تجاری شما را به خوبی و خوانا معرفی می‌کند. ناخوانا و بدفرم بودن آن، می‌تواند باعث ایجاد دافعه برای مشتریان بشود. مخصوصا اگر کسب‌وکار شما جدید و ناشناخته است یا شما تازه شروع به فعالیت کرده‌اید، در انتخاب طراحی لوگو تایپوگرافی دقت کنید.
 • رنگ مناسب برای معرفی برند: لوگو تایپوگرافی حرفه‌ای، معمولا رنگ مناسبی دارد. به‌عنوان مثال برای تایپوگرافی طراحی لوگو اسم، از یک یا دو رنگ خاص استفاده می‌شود.
 • انتخاب فونت منحصربه‌فرد: در لوگو تایپوگرافی برای انتخاب نوع فونت لوگو، دقت زیادی شده است. به‌عنوان مثال برای اجرا لوگو تایپوگرافی از فونت برند دیگری استفاده نمی‌شود یا به عبارتی دیگر فونت لوگو تایپو گرافی برند شما کپی نیست و کاملا منحصربه‌فرد است. خوب است بدانید به دلیل تعداد زیاد و تنوع قابل توجه در فونت‌های موجود، محدودیتی در انتخاب نوع فونت مناسب وجود ندارد.
  برای موارد ذکر شده می‌توان، لوگو تایپوگرافی دیزنی (Disney) را به عنوان یک تایپوگرافی لوگو موفق معرفی کرد. این لوگوی مشهور، مواردی مثل خوانا بودن حروف، استفاده از فونت منحصربه‌فرد و رنگ مناسب و محدود را رعایت کرده است.

روش طراحی لوگو تایپوگرافی مناسب

اگر قصد طراحی لوگو تایپوگرافی را دارید، چند مورد مهم که می‌تواند شما را برای طراحی لوگوتایپ مناسب راهنمایی کند، معرفی می‌کنیم. این موارد عبارت‌اند از:

 • الهام بگیرید: نمونه‌هایی از لوگو تایپوگرافی انگلیسی و لوگو تایپوگرافی فارسی را مشاهده و بررسی کنید. ابعاد، رنگ، فونت آن را مشاهده، بررسی و ارزیابی کنید.
 • مطالعه و مشاهده برای انتخاب نوع فونت: همانطور که ذکر شد، بخش اصلی و مهم لوگوی تایپوگرافی ، کلمات و در نتیجه آن فونت‌ها مهم هستند. فونت‌ها بسیار متنوع و جذاب هستند. شما با مطالعه و مشاهده انواع فونت شانس بیشتری برای انتخاب فونت مناسب برند پیدا می‌کنید. مثلا می‌توانید از دو یا چند فونت برای طراحی برند تجاری، استفاده کنید. باز هم تاکید می‌شود که به انتخاب فونت خوانا اهمیت بدهید. ببینید فونتی که انتخاب کرده‌اید به آسانی قابل خواندن است یا نه. در صورت سخت خواندن نام برند تجاری بهتر است به‌دنبال فونت مناسب‌تری باشید.
 • سفارش لوگو تایپوگرافی: برای طراحی لوگو تایپوگرافی، آن را به طراحان حرفه‌ای یا بهترین شرکت طراحی لوگو، سفارش بدهید. درست است که طراحی آن ساده به‌نظرمی‌رسد اما طراح لوگو خلاق، می‌تواند طرح مناسبی را برای برند تجاری شما ارائه بدهد.
پیشنهاد ما به شما:   نام زیبا برای برندسازی

هزینه طراحی لوگو تایپوگرافی

هزینه طراحی لوگو تایپوگرافی

نکته‌ای که خوب است بدانید این است که درباره قیمت طراحی لوگو تایپوگرافی، رقم دقیق و یک‌سانی وجود ندارد و عوامل متعددی می‌تواند بر روی کاهش یا افزایش قیمت ساخت لوگو تایپوگرافی طراحی لوگو اسم موثر باشند. تعدادی از این عوامل عبارت‌اند از:

 • کیفیت خدمات طراحی لوگو
 • طراح لوگو
 • نوع برند تجاری
 • درخواست سفارش دهنده

نرم افزار طراحی لوگو

در سال‌های اخیر نرم افزار طراحی لوگو به‌صورت آن‌لاین و آف‌لاین در دسترس هستند. تعدادی از نرم افزارها عبارت‌اند از:

 • نرم افزار Adobe Photoshop
 • نرم افزار Adobe Illustrator
 • نرم افزار Canva

آموزش لوگو تایپوگرافی

اگر به طراحی لوگو شرکت با استفاده از روش تایپوگرافی لوگو اسم علاقه‌مند هستید، آموزش لوگو تایپوگرافی هم در دسترس است. شما می‌توانید به‌صورت آن‌لاین دوره‌های آموزش ساخت لوگو تایپوگرافی را بگذرانید یا از دوره‌های حضوری استفاده بکنید. با گذراندن آموزش لوگو تایپوگرافی، شما می‌توانید خودتان هم طراحی برند تجاری را انجام بدهید.

مشاوره برند سازی

امروزه با توجه به شدت رقابت، کسب‌وکارها برای موفق شدن نیاز به افراد متخصص و دانایی دارند که آن‌ها را در مسیر درست و مناسب هدایت کنند. به‌همین منظور، شرکت‌های مشاوره برای برندسازی در حال حاضر در دسترس هستند. این شرکت‌ها با توجه به اهدافی که دارند، می‌توانند سرویس متفاوتی بدهند. به‌عنوان مثال، اگر برای انتخاب عنوان برند، برند آماده و غیره سوالی داشتید، می‌توانید از خدمات برنداکسین هم استفاده کنید.

لوگوها یکی از بخش‌های مهم در برندسازی هستند. لوگوها انواع بسیار متنوعی دارند تعدادی از آن‌ها عبارت‌اند از لوگو مونوگرام، لوگو انتزاعی لوگو تایپوگرافی و غیره. هر کدام از این نوع لوگوها با توجه به هدف یا نیاز برند، می‌توانند موثر باشند. ممکن است برای برندی، طراحی و اجرای لوگو تایپوگرافی تصویری کارآمد باشد اما برای برند دیگری، لوگوی انتزاعی.

پیشنهاد ما به شما:   چگونه بهترین اسم برند لاتین را برای کسب و کار خود انتخاب کنیم؟

برای تعریف لوگو تایپوگرافی می‌توان گفت لوگوی مبتنی بر کلمات است. یکی از مزیت‌های این نوع لوگو، طراحی ساده و آسان آن است. راهنمای لوگو تایپوگرافی می‌گوید، این نوع لوگو زمانی مناسب است که خوانا باشد، فونت منحصربه‌فرد داشته باشد و حداکثر از دو رنگ استفاده کند. با استفاده از مشاهده، این نوع لوگو می‌توانید برای طراحی لوگو برند خود الهام بگیرید. همچنین آموزش متنوعی با موضوع لوگو تایپوگرافی در دسترس است. همچنین نرم افزارهای متنوعی برای طراحی لوگو در دسترس است.

 

منابع:
merlinone.com
۹۹designs.nl

 

امتیاز شما

مطالب پر بازدید

مطالب مشابه

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *