چطور برای نام برند خود از لوگو مونوگرام استفاده کنیم؟

اصول طراحی لوگو مونولوگ

لوگو نشان بصری برندهای تجاری است. لوگوها غالبا از تصاویر و کلمات یا از ترکیب تصاویر و کلمات تشکیل می‌شوند. لوگوی حرفه‌ای به خوبی می‌تواند، ارزش و اهداف برند شما را به مشتریان نشان بدهد. لوگوها، انواع متنوعی دارند مثل لوگو تایپ، لوگو انتزاعی و غیره. یکی از کاربردی‌ترین و محبوب‌ترین لوگوهای موجود، لوگو مونوگرام است.
اگر کمی دقت کنید، می‌توانید لوگوهای مونوگرام را همه جا ببینید. این لوگوها بر روی لوازم التحریر، کیسه‌های خرید و غیره موجود هستند. توانایی ویژه لوگوی مونوگرام، ایجاد کردن ارزش برای برند و ارتباط احساسی بین مخاطب و برند است. در ادامه بیشتر به مفهوم مونوگرام و ابعاد این نوع لوگو می‌پردازیم.

دریاره لوگو مونوگرام

آنچه در این مطلب می‌خوانید... نمایش

درباره مونوگرام

تاریخچه مونوگرام قدمت قابل توجه‌ای دارد. ۳۵۰ سال قبل از میلاد مسیح، مونوگرام‌ها بر روی سکه‌ها به‌کاربرده شدند. در سال‌های بعد هنرمندان و افراد صنعت‌گر بر روی آثار هنری خود، از مونوگرام به‌عنوان امضای هنرمند، استفاده کردند. همچنین خانواده‌های ثروتمند نیز از مونوگرام به جهت متمایز کردن خود از دیگران استفاده کردند. اما در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم، استفاده از مونوگرام در صنعت مد، به‌طور روزافزونی مورد توجه و استقبال قرار گرفت.

تعریف لوگو مونوگرام

اگر برای شما سوال پیش آمده است که لوگو مونوگرام چیست ؟ لوگوی مونوگرام، یکی از انواع لوگو است که با استفاده از حروف اول یک عنوان تجاری چند کلمه‌ای، طراحی و اجرا می‌شود. همچنین برخی از لوگوهای مونوگرام، ممکن است با تصاویر ترکیب شوند. هدف از ترکیب حروف و تصاویر در لوگو مونوگرام، انتقال قدرتمند مفهوم موجود در برند است. لوگوهای مونوگرام، داستا‌ن، اهداف و ارزش‌های برند شما را به طرز درخشانی بیان می‌کنند. هدف اصلی لوگوی مونوگرام، شناسایی برند تجاری به مشتریان است.

پیشنهاد ما به شما:   راه های جلب اعتماد مشتری برای افزایش فروش {تاثیر برند در جلب اعتماد مشتریان}

راهنمای لوگو مونوگرام

موارد کاربرد لوگو مونوگرام

هر نوع لوگویی برای انتقال یک‌سری مفاهیم و یا ارزش‌ها کاربرد دارد. انتخاب نوع لوگو بیشتر از آن‌که بر اساس سلیقه و ذوق سفارش دهنده یا طراح باشد، می‌تواند یک فرایند حرفه‌ای در راستای معرفی بهتر کسب‌وکار باشد. به عبارتی دیگر، نوع هر لوگو می‌تواند با توجه به نوع هدف و ارزش یک برند تجاری، انتختاب بشود. در ادامه برخی از موارد یا موقعیت‌هایی که لوگو مونوگرام، می‌تواند برای یک برند موثر یا مناسب باشد، معرفی می‌شوند. برخی از این موارد یا موقعیت‌ها عبارت‌اند از:

ایجاد احساس بین مخاطب و برند

اگر می‌خواهید مشتریان بالقوه شما، با برندتان ارتباط برقرار کنند و آن را به خوبی به خاطر بسپارند، هنگام طراحی لوگو حرفه ای، از لوگو مونوگرام استفاده کنید. به‌عنوان نمونه، نوع لوگوی برند لوکس Louis Vuitton با استفاده از مونوگرام، طراحی و اجرا شده است. این نوع لوگو با اهداف برند که شامل برانگیختن احساس تجمل و منحصر‌به‌فرد بودن است، بسیار هماهنگ بوده و می‌توان گفت در انتقال ارزش‌های برند، موفق عمل کرده است.

مناسب برای عنوان طولانی برند

همواره توصیه می‌شود در انتخاب نام برند تجاری، اسم کوتاه یا مخفف باشد. اگر به اسم طولانی علاقه‌مند هستید، لوگو مونوگرام کاملا برای شما مناسب و کاربردی است. این لوگو شامل حروف اولیه از یک برند تجاری چند کلمه‌ای است. مخفف شدن این عنوان طولانی، علاوه بر بهتر باقی ماندن در ذهن افراد، برای بیشتر افراد در جهان هم می‌تواند قابل فهم باشد و این موضوع شانس شما را برای فروش و محقق شدن اهداف تجاری، بیشتر می‌کند.

مناسب برای تجارت جهانی

اگر شما قصد صادر کردن محصولات خود را دارید، خوب است برای طراحی لوگوی برند خود از لوگو مونوگرام استفاده کنید. باز هم به این دلیل که اگر افراد اسم کامل محصول شما را ندانند، حروف مخفف به‌کار رفته در لوگو را به خوبی به خاطر می‌سپارند.

راهنمای طراحی لوگو مونوگرام

قبل از اینکه بخواهید برای برند خود لوگویی را طراحی کنید، خوب است مواردی را که کمک می‌کند تا لوگو مونوگرام بهتری داشته باشید را بدانید. برخی از این موارد عبارت‌اند از:

لوگو مونوگرام منحصر‌به‌فرد باشد

نکته‌ای که باید بدانید لوگوی مونوگرام مبتنی بر حروف است. پس نوع فونت و حروفی که انتخاب می‌کنید، بسیار مهم است. لازم است فونت و حروفی را انتخاب کنید که شخصیت برند شما را به خوبی به جامعه هدف معرفی کند. در این بخش شما می‌توانید از ارزیابی این موارد که تعداد حروف اختصاری چقدر باشد یا مخطبان شما چه کسانی هستند، فونت و حروف را تعیین کنید.

رنگ لوگو مونوگرام منحصر‌به‌فرد باشد

اگر می‌خواهید لوگو مونوگرام خاصی را داشته باشید، لازم است در انتخاب تعداد و نوع رنگ، دقت کنید. به‌عنوان مثال، رنگ‌های محدودی را انتخاب کنید تا حروف را قدرت‌مند نگه دارید. رنگ تیره مثل مشکی یا رنگ‌های تیره دیگر معمولا در این نوع لوگو، محبوب هستند و بسیار استفاده می‌شوند.

پیشنهاد ما به شما:   فروشنده موفق در کنار برندی موفق! 5 تکنیک مهم برای تقویت مهارت فروشندگی

چیدمان و ترتیب حروف در لوگو مونوگرام منحصر‌به‌فرد باشد

درست است که حروف، بخش اصلی لوگوی مونوگرام را تشکیل می‌دهد، اما شکل و چیدمان حروف هم اهمیت دارد. معمولا رایج‌ترین طرح در لوگو مونوگرام، طرح افقی است. اما برندهای آوانگاردی مثل “”Yves Saint Laurent حروف مخفف “YSL” را به صورت طرح عمودی، عرضه کردند. همچنین انواع دیگری برای چیدمان حروف در لوگو مونوگرام وجود دارد.

انواع لوگو مونوگرام
روش انتخاب مونوگرام مناسب

در ادامه روش‌هایی ارائه می‌شوند که می‌توانند برای طراحی لوگو مونوگرام برند شما الهام بخش باشند. تعدادی از این روش‌ها عبارت‌اند از:

برای تعیین لوگو مونوگرام آزمون و خطا کنید

برای انتخاب لوگو مونوگرام، حالت‌های مختلف آن را تصور کنید. به‌عنوان مثال تصور کنید می‌خواهید برند به چه صورتی معرفی شود. فکر می‌کنید اگر مونوگرام به صورت فانتزی طراحی بشود بهتر است یا به صورت کلاسیک؟ حالت‌های مختلف آن را در نظر بگیرید تا بتوانید مدل مورد نظر را انتخاب کنید. همچنین می‌توانید گزینه‌های زیادی را مشاهده و امتحان کنید تا به مونوگرام نهایی دست پیدا کنید.

استفاده از بهترین طراح لوگو

افراد متخصصی هستند که به شما کمک می‌کنند تا لوگو مونوگرام مناسبی را برای برند خود، داشته باشید. هزینه کردن برای استفاده از هنر یا خلاقیت بهترین طراح لوگو می‌تواند توعی سرمایه‌گذاری برای برند باشد.

استفاده از خدمات شرکت‌های مشاوره برند سازی:

شما می‌توانید برای انتخاب لوگوی مناسب و مرتبط با برند به سایت‌هایی مثل برنداکسین مراجعه کنید.

لوگو مونوگرام معروف

تعدادی از لوگو مونوگرام های معروف خارجی و بهترین لوگو مونوگرام فارسی عبارت‌اند از:
عبارت‌اند از:

 • لوگو مونوگرام Coco Chanel’S
 • لوگو مونوگرام Louis Vuitton
 • لوگو مونوگرام NASA
 • لوگو مونوگرام دیجی‌کالا

تفاوت مونوگرام و لوگوتایپ

درباره تفاوت مونوگرام و لوگوتایپ می‌توان گفت لوگو تایپ همان‌طور که از اسم آن مشخص است جنبه نوشتاری قوی دارد. این نوع لوگو معمولا عنوان برند تجاری را کامل نشان می‌دهد در حالی‌که مونوگرام علاوه بر حروف مخفف، جنبه تصویری قوی‌تری دارد.

امتیازات استفاده از لوگو مونوگرام

استفاده از لوگو مونوگرام برای شما مزایای زیادی دارد که تعدادی از مهم‌ترین مزایا و ویژگی های مونوگرام عبارت‌اند از:

انعطاف پذیری بالای لوگو مونوگرام:

این نوع لوگو به صورت عمومی برای بیشتر کسب‌وکارها می‌تواند مناسب باشد. طراحی ساده و مینیمال آن به خوبی پیام برند شما را به همه می‌رساند.

قدرت جلب توجه بالای لوگو مونوگرام:

این نوع لوگو یکی از قدرت‌مندتذین انواع لوگو است که به خوبی می‌تواند توجه مشتریان بالقوه را به برند شما جالب کند. از آن‌جایی که در این نوع لوگو از حروف مخفف استفاده می‌شود به خوبی در حافظه مشتریان شما می‌تواند ماندگار بماند.

پیشنهاد ما به شما:   ثبت ایده های نو و خلاقانه در یک دقیقه! + بررسی شرایط و هزینه های لازم در این راه

شیک بودن لوگوی مونوگرام:

این لوگوی محبوب، در گروه لوگوهای شیک قرار می‌گیرد. اگر برند شما محصولات لوکسی را عرضه می‌کند این نوع لوگو، علاوه بر سایر برندهای معمولی، می‌تواند برای برندهای لوکس هم کاملا کاربردی باشد.

کاربرد گسترده لوگوی مونوگرام:

شما این نوع لوگو را می‌توانید با توجه به جامعه هدف، بر روی کیسه خرید، خودکار و غیره اجرا کنید.

طراحی آسان لوگو مونو گرام:

این نوع لوگو طراحی آسانی آن است. افرادی که خلاقیت دارند و کمی درباره نحوه ارائه لوگو اطلاعات داشته باشند هم می‌توانند آن را اجرا کنند. اگرچه انتخاب حرفه‌ای، طراحی برند و لوگو توسط طراحان متخصص است.

محدودیت استفاده از لوگو مونوگرام:

این نوع لوگو علاوه بر مزایا محدودیت مهمی هم دارد. اگر شما یک استارت‌اپ نوپا باشید، استفاده از این نوع لوگو، ممکن است به فرایند شناخت افراد از برند شما، آسیب بزند. برای کسب‌وکارهای نوپا، استفاده از حروف مخفف، می‌تواند مخاطب را گیج کند و در نهایت برند شما، کاملا در میان انبوهی از برندها ناپدید بشود.

انواع لوگو

تقسیم‌بندی لوگوها بر اساس نوع و عملکرد متنوع است. برخی از انواع لوگو پرکاربرد و محبوب‌تر از سایرین هستند تعدادی از این لوگوها عبارت‌اند از:

 • لوگو مونوگرام
 • لوگو انتزاعی
 • لوگو تصویری

نرم‌ افزار طراحی لوگو

برای طراحی لوگو، انواع متنوعی از نرم افزار در دسترس هستند. در ادامه تعدادی از برترین نرم افزار طراحی لوگو در سال ۲۰۲۲ را معرفی می‌کنیم که عبارت‌اند از:

 • نرم افزار آن‌لاین LogoMakr
 • نرم افزار آن‌لاین Canva
 • نرم افزار آن‌لاین Hatchful
 • نرم افزار Adobe Illustrator
 • نرم افزار Adobe Photoshop

لوگوها نشان دهنده ارزش و هویت برند، به صورت بصری هستند. لوگوی قوی، به خوبی می‌تواند ارزش‌های برند شما را نمایان کند. لوگوهای متنوعی وجود دارند. یکی از محبوب‌ترین و کاربردی‌ترین آن‌ها، لوگو مونوگرام است. این لوگو با حروف اول یک برند تجاری چند کلمه‌ای ساخته می‌شوند که معمولا با تصاویر هم می‌توانند ترکیب بشوند.
استفاده از مونوگرام قدمتی طولانی دارد. برای بخشی از مزایا و ویژگی‌های این نوع لوگو می‌توان به شیک بودن، انعطاف پذیری بالا، آسان بودن طراحی، انتقال احساسات قوی و غیره اشاره کرد. روش هایی مثل آزمون و خطا، مشاوره گرفتن و غیره می‌تواند به طراحی و اجرای لوگوی مناسب کمک کند. همچنین نرم افزارهای آنلااین و آفلااین متعددی برای طراحی و اجرای این لوگو در دسترس است.

منبع:

looka.com
americanstationery.com
webflow.com
digifloat.io
pumpkinwebdesign.com
wikipedia.org

امتیاز شما

مطالب پر بازدید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *