معرفی انواع لوگوهای ایرانی و خارجی شرکت همراه با معنی

انواع لوگو شرکت ایرانی و خارجی

لوگوها بخشی از زندگی روزمره هستند. شما می‌توانید آن‌ها را در هر جایی ببینید. وقتی چیزی این‌قدر فراگیر است، ممکن است به نظرتان ساده بیاید اما لوگوها و طراحی لوگو درواقع، پیچیده‌تر از آن چیزی هستند که بیشتر افراد تصور می‌کنند. لوگو دارای انواع متعددی است که هر یک از آن‌ها دارای مزایای منحصربه‌فردی هستند. وقتی به انواع لوگو دقیق‌تر نگاه می‌کنید متوجه متفاوت بودن آن‌ها از یکدیگر می‌شوید.

چنین تنوعی باعث می‌شود که هر برند بتواند با ظاهر متفاوت لوگوی خود، توجه افراد را جلب کند. بنابراین، قبل از اینکه برای طراحی لوگوی برند خود تصمیم بگیرید بهتر است که با انواع لوگو ها و مزایا و معایب هر یک از آن‌ها آشنا شوید. اگر سوال شما این است که انواع لوگو چیست لازم است بدانید که ما قصد داریم در این مقاله شما را با دسته بندی انواع لوگو و معنی انواع لوگو آشنا کنیم.

سفارش طراحی لوگو

امبلم

امبلم‌ ها تقریبا قدیمی‌ترین نوع لوگو از انواع لوگو ایرانی و خارجی محسوب می‌شوند. آن‌ها به‌عنوان تاج یا مهر نیز شناخته می‌شوند و مردم حداقل از قرون‌وسطی، اگرنه از قبل آن، از این نوع لوگو استفاده می‌کرده‌اند. امبلم نوعی از لوگو است که شامل نوشته‌ای درون یک نماد است. این لوگو از ظاهری کلاسیک برخوردار است که باعث سنتی شدن لوگو می‌شود. به همین دلیل است که معمولا برای مدارس و سازمان‌های دولتی استفاده می‌شوند. آن‌ها باعث می‌شوند که همه‌چیز زیبا و رسمی به نظر برسد.

بر اساس اصول طراحی لوگو، امبلم‌ها معمولا در مقایسه با سایر انواع لوگو حرفه ای جزئیات بیشتری دارند و شامل خطوط ظریف و تصویرسازی‌های دقیق و کوچک می‌شوند. بااین‌حال، این یک قانون خشک و لازم‌الاجرا نیست. برای مثال، لوگوی هارلی دیویدسون یک لوگو امبلم بسیار ساده است که به شکل متنی ساده درون یک تاج طراحی شده است. مزایای انتخاب این لوگو عبارت‌اند از:

 • انتقال حس سنت یا طول عمر
 • انتقال حس جاذبه

بااین‌حال، اگر می‌خواهید لوگوی کسب‌وکار خود را در جاهای مختلف به‌صورت کوچک نشان دهید و برای مثال از آن به‌صورت فاوآیکون (Favicon) در وب‌سایت استفاده کنید، از میان انواع لوگو ایرانی، این نوع لوگو نمی‌تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد، زیرا در این صورت لوگو به‌خوبی نشان داده نمی‌شود. همچنین، امبلم‌ها از دور به‌خوبی خوانده نمی‌شوند و برای مثال، برای بیلبورد نیز مناسب نیستند.

لوگو امبلم

لوگوتایپ

لوگوتایپ که به‌عنوان نشانه نوشته نیز شناخته می‌شود، یک لوگو است که از کلمه یا کلمات تشکیل‌دهنده نام برند ساخته شده است. واضح است که در این نوع لوگو، تمرکز اصلی بر روی لوگو تایپوگرافی است و این لوگو می‌تواند باعث ایجاد یک ارتباط قوی میان هویت بصری برند با نام شرکت شود. به همین دلیل، مهم است که فونت لوگو را به‌دقت انتخاب یا طراحی کنید. در این نوع لوگو، شکل، سبک و رنگ کلمات تقریبا به اندازه خود کلمات دارای معنی هستند. این امر حتی زمانی مهم‌تر است که نام شرکت شما کلمه‌ای بی‌معنی باشد. یکی از مثال‌های بارز در این مورد، گوگل است.

لوگوتایپ گوگل تاثیرگذار است زیرا مانند محصولات خود، فونتی ساده و ظریف دارد. رنگ‌های مختلف لوگوی گوگل نشان‌دهنده تعداد زیادی از نتایجی است که هنگام جستجو در آن به دست می‌آورید و تنوع محصولات آن را نشان می‌دهد. رنگ‌های روشن لوگو نیز دسترس‌پذیر و جالب هستند که وقتی به استفاده جهانی از گوگل فکر می‌کنید، انتخاب آن‌ها می‌تواند منطقی باشد. انتخاب این لوگو در مواقع زیر بسیار مفید است:

 • یک شرکت جدید هستید که می‌خواهید نام خود را در لوگو معرفی کنید.
 • نام برند کسب‌وکار شما کوتاه است که وقتی به‌عنوان لوگو در همه‌جا استفاده می‌شود، خسته‌کننده به نظر نمی‌رسد.
 • نام شما نام تجاری شماست (برای مثال، عکاس هستید). لوگوتایپ‌ها می‌توانند به تقویت پیوند میان حافظه بصری و تشخیص نام کمک بسیار زیادی کنند.
پیشنهاد ما به شما:   موفق ترین روش های مدیریت برند را با برنداکسین تجربه کنید

همچنین، استفاده از لوگوتایپ در میان انواع لوگو در شرایط زیر توصیه نمی‌شود:

 • شما نمی‌خواهید لوگوی کسب‌وکار خود را به‌صورت منظم به‌روز کنید. فونت‌ها از ترندها پیروی می‌کنند. اگرچه فونت Helvetica ممکن است این روزها محبوب باشد اما چند سال دیگر ممکن است مانند فونت‌های دهه ۸۰ به نظر برسد. حتی گوگل و کوکاکولا نیز برای تازه ماندن باید علائم نمادین خود را به‌روز کنند.
 • نام تجاری شرکت شما واقعا طولانی است.

لوگو تایپ گوگل از انواع لوگو تجاری

مونوگرام

یکی دیگر از انواع لوگوی شرکت، مونوگرام است. مونوگرام‌ها دیگر تنها برای حوله استفاده نمی‌شوند! چه حروف اول نام تجاری کسب‌وکار شما کلمه‌ای جالب مانند TASER ایجاد کند و چه نام تجاری کسب‌وکار شما طولانی باشد (مانند Minnesota Mining and Manufacturing که به ۳M شناخته می‌شود) استفاده از مونوگرام می‌تواند بهترین ایده برای انتخاب نوع لوگو باشد. اگر این موضوع برای کسب‌وکار شما صدق می‌کند، احتمالا انتخاب مونوگرام منطقی‌تر از انتخاب لوگوتایپ است.

این سبک از لوگو بر تقسیم نام تجاری به بخش‌های به‌یادماندنی و قابل‌تلفظ متمرکز است. شما احتمالا از HBO به‌عنوان HBO یاد می‌کنید نه Home Box Office. اگر این چیزی است که به دنبال دستیابی به آن هستید، پرواضح است که لوگو مونوگرام را باید انتخاب کنید. در مونوگرام‌ها نیز تایپوگرافی و فونت بسیار کلیدی هستند. بسیاری از برندهای مد مثل گوچی، شانل و لویی ویتون از لوگوی مونوگرام استفاده می‌کنند. اگر شرایط زیر در مورد شما صدق می‌کند بهتر است لوگوی مونوگرام را انتخاب کنید:

 • می‌خواهید بین نام تجاری کسب‌وکار خود و هویت بصری آن برند ایجاد کنید، اما برند شما واقعا طولانی است.
 • در صنعتی فعال هستید که در آن کوتاه کردن نام تجاری به حروف اول رایج است.

از سوی دیگر، اگر شرکت جدید خود را به‌تازگی تاسیس کرده‌اید برای اینکه باعث شناخته شدن برند خود شوید بهتر است علاوه بر استفاده از حروف اول برند خود، نام کامل آن را نیز در زیر آن بیاورید تا به‌تدریج برند کسب‌وکار شما به‌خوبی شناخته شود.

monogramعلامت تجاری

برخلاف لوگو مینیمال مونوگرام، برای این نوع لوگو باید تصویرسازی داشته باشید و تصویری که برای لوگو انتخاب می‌کنید باید فوق‌العاده نمادین باشد تا مشتری معمولی بتواند آن را بشناسد و شناسایی کند. این لوگوها اغلب در طول زمان تکامل پیدا می‌کنند. یکی از بهترین نمونه‌ها از این نوع لوگو و نحوه تکامل آن، لوگوی استارباکس است. لوگوی استارباکس در ابتدا یک امبلم بود اما به‌تدریج به یک نقاشی ساده پری دریایی تبدیل شد.

به همین دلیل، استفاده انحصاری از علامت تجاری می‌تواند برای یک برند جدید چالش‌برانگیز باشد. بااین‌حال، علائم تصویری بسیار سرگرم‌کننده هستند و همچنین، می‌توانند به‌صورت لوگو سه بعدی نیز طراحی شوند. ما نمی‌خواهیم شما را به این دلیل که برندی جدید تاسیس کرده‌اید، از انتخاب علامت تجاری منصرف کنیم. تنها به یاد داشته باشید که شما همراه با تصویر نیاز به یک نشانه نوشته دارید. در آینده و پس از شناخته شدن برند می‌توانید نشانه نوشته را حذف کنید. اگر مورد زیر در مورد شما صدق می‌کند بهتر است برای لوگوی خود از علامت تجاری استفاده کنید:

 • برند خود را می‌توانید به معنای واقعی ترسیم کنید. برای مثال، لوگو اپل نمونه بارز یک برند است که به معنای واقعی ترسیم شده است. در این شرایط، استفاده از علامت تجاری برای برند منطقی‌تر از امبلم یا نشانه نوشته است.
 • شما می‌خواهید با یک تصویر، شخصیتی از برند خود ایجاد کنید و نمی‌توانید با نام تجاری خود این شخصیت را ایجاد کنید.
پیشنهاد ما به شما:   چرا ما نتوانستیم برندهای جهانی تولید کنیم

از سوی دیگر، در شرایط زیر بهتر است از انتخاب علامت تجاری برای لوگوی خود اجتناب کنید:

 • می‌خواهید سنتی و جدی دیده شوید. اگرچه در این شرایط استفاده از علامت تجاری غیرممکن نیست، اما انتخاب تصویر مناسب می‌تواند بسیار چالش‌برانگیز باشد.
 • شما هنوز در حال تثبیت نهایی محصول یا خدمات خود هستید. انتخاب خیلی زود تصویر برای لوگو می‌تواند برندسازی شما را با مشکل مواجه کنید. در این شرایط بهتر است در میان انواع لوگو اسم، با انتخاب یک لوگو چندمنظوره‌تر شروع کنید و بعدا آن را به یک علامت تجاری تبدیل کنید.

لوگو انتزاعی

eco

یکی دیگر از انواع لوگو شرکت ها، لوگوی انتزاعی است. از این لوگو تصویری زمانی استفاده می‌شود که می‌خواهید از یک تصویر استفاده کنید اما نمی‌خواهید انتخاب لوگو را به یک تصویر ساده و تحت‌اللفظی محدود کنید. در این صورت می‌توانید لوگوی انتزاعی‌ای را انتخاب کنید که بیش از فکر باعث برانگیختن احساس شود. این امر می‌تواند دشوار باشد زیرا همه یک تصویر را به‌صورت یکسان تفسیر نمی‌کنند.

آنچه در مورد این نوع لوگو فوق‌العاده است این است که وقتی برند خود را به بازار معرفی می‌کنید، به‌احتمال‌زیاد هیچ‌کس لوگویی مشابه لوگوی شما نخواهد داشت. بنابراین، از همان ابتدا می‌توانید در بازار یک برند متمایز داشته باشید. برای مثال، لوگوی نایک سریع و پویاست و می‌تواند حس حرکت و انرژی را انتقال دهد. انتخاب لوگو انتزاعی در شرایط زیر مناسب است:

 • یک عنصر تصویری برای لوگوی خود می‌خواهید اما درعین‌حال، می‌خواهید نسبت به بیشتر لوگوهای تصویری واقعی، لحن جدی‌تری ایجاد کنید.
 • لوگوی واقعا منحصربه‌فردی برای برند خود می‌خواهید.

بااین‌حال تا وقتی‌که هویت خود را به‌صورت کامل مستحکم نکرده‌اید بهتر است در میان انواع سبک لوگو، از انتخاب لوگو انتزاعی اجتناب کنید. ازآنجایی‌که لوگوهای انتزاعی باعث انتقال احساسات می‌شوند، قبل از ایجاد تصویر مناسب مهم است بدانید که می‌خواهید چه نوع احساساتی را در مشتریان خود ایجاد کنید. بهترین شرکت طراحی لوگو می‌تواند به شما در انتخاب نوع مناسب لوگو کمک کند.

مسکات

لوگو مسکات از جذاب ترین انواع لوگو خارجی

یکی دیگر از انواع لوگو در گرافیک، لوگو مسکات است که با تصاویر و نمادهای بالا متفاوت است زیرا نقاشی یک شخص خاص (یا حداقل شخصیتی انسان‌سازی شده) است. ما به‌عنوان انسان ازنظر بصری جذب دیدن چهره انسان دیگری می‌شویم. مسکات این احساس مثبت را به برند و لوگوی شما گره می‌زند. برخلاف علامت تجاری تصویری، مسکات‌ها نیز انعطاف‌پذیر هستند. برای مثال، لوگوی برند Mr. Peanut بسته به زمینه می‌تواند بازنمایی‌های متفاوتی داشته باشد.

پیشنهاد ما به شما:   ۱۵ تکنیک فوق العاده انتخاب نام برند (بخش سوم)

مسکات ممکن است در میان انواع لوگو صنعتی نیز جای بگیرد. این لوگو معمولا برای لوگوی تیم‌های ورزشی، شرکت‌های خدماتی و برندهای مواد غذایی استفاده می‌شود زیرا این برندها تلاش می‌کنند خود را با حامیان، مشتریان و مصرف‌کنندگان بالقوه آشنا کنند. بزرگترین خطر این نوع لوگو این است که ممکن است بیش‌ازاندازه دوستانه شود. بنابراین، اگر می‌خواهید برند شما جدی گرفته شود، ممکن است منطقی‌تر باشد که یک لوگوی دیگر را انتخاب کنید. انتخاب مسکات در شرایط زیر صدق می‌کند:

 • می‌خواهید لوگوی انتخابی شما برای خانواده‌ها یا کودکان جذاب باشد.
 • برند شما با سرگرم‌کننده، دوستانه و خوش‌بین بودن رونق پیدا می‌کند.
 • لوگویی انعطاف‌پذیر می‌خواهید که بتواند با کسب‌وکار شما رشد کند و بتوان به طرق مختلف از آن استفاده کرد.

بااین‌حال، اگر می‌خواهید برند شما حال و هوایی جدی ایجاد کند، از انتخاب مسکات اجتناب کنید. در این صورت، طراحی لوگو حرفه ای انجام می‌شود.

مشاوره ی برندینگ

لوگو ترکیبی

همه‌چیز در این دنیا سیاه‌وسفید نیست. شما مجبور نیستید که برای برند خود تنها یک نوع لوگو از میان اسم انواع لوگو را انتخاب کنید. برای مثال می‌توانید همه ایده‌های بالا را با یکدیگر ترکیب کنید. می‌توانید مسکات را با نشانه نوشته ترکیب کنید یا مونوگرام را در یک لوگوی انتزاعی جای دهید. به لوگوی Dove فکر کنید. این لوگو هم شامل علامت تجاری و هم شامل لوگوتایپ می‌شود که علامت تجاری تنها بر روی محصولاتش درج می‌شود. لوگو ترکیبی در دنیای لوگوها باعث می‌شود هم خدا را داشته باشید و هم خرما.

آیا در میان انواع لوگو، انتخاب لوگو ترکیبی برای برند شما مناسب است؟ اگر به تصویرسازی گرایش دارید اما از سوی دیگر، احساس می‌کنید که برای معرفی برند خود به پشتیبانی متن نیاز دارید، استفاده از لوگوی ترکیبی برای شما مناسب است. از سوی دیگر، اگر به لوگوی انعطاف‌پذیر نیاز دارید که با موقعیت‌های مختلف تطبیق پیدا کند لوگوی ترکیبی برای شما انتخاب مناسبی است. لوگوی ترکیبی گزینه‌ای عالی برای برندهای جدیدی است که می‌خواهند فرآیند طراحی لوگوی خود را شروع کنند. در شرایط زیر بهتر است لوگو ترکیبی را انتخاب کنید:

 • می‌خواهید از مزایای مختلف انواع لوگو ها بهره‌مند شوید.
 • یک لوگوی آینده‌نگر می‌خواهید که بتواند با کسب‌وکار شما سازگار شود و درعین‌حال، هم‌زمان با آن تغییر کند.

لوگو ترکیبی شرکت bmw

بااین‌حال، اگر برند شما متمرکز بر سادگی است، لوگوی ترکیبی به دلیل پیچیدگی‌ای که دارد انتخاب نامناسبی برای شماست.

درنهایت، هیچ قانون سفت و سختی در طراحی لوگو وجود ندارد. بااین‌حال، آگاهی از انواع لوگو و مزایا و معایب هر یک از آن‌ها به شما کمک می‌کند که تاثیرگذارترین لوگو را برای برند خود انتخاب کنید. یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید در این شرایط انجام دهید این است که به مجموعه‌ای از بهترین لوگوها نگاه کنید و به این موضوع توجه کنید که کدام‌یک از آن‌ها را بیشتر دوست دارید. از سوی دیگر، اگر می‌خواهید یک لوگوی حرفه‌ای برای برند خود داشته باشید می‌توانید طراحی لوگو را به شرکت‌های متخصص در این زمینه سفارش دهید.

برگرفته از:

wix.com

۹۹designs.com

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)

مطالب پر بازدید

مطالب مشابه

هویت بصری برند چیست؟ (بخش دوم)

[vc_row][vc_column][vc_column_text css=”%7B%22default%22%3A%7B%22border-style%22%3A%22solid%22%2C%22border-right-width%22%3A%222px%22%2C%22border-color%22%3A%22%23ff9900%22%7D%7D”] پایه‌های هویت بصری: تایپوگرافی تایپوگرافی همه چیز درباره فونت است که در محتوای برندینگ  استفاده می‌شود. به طور کلی ۴ گونه اصلی تایپوگرافی

توضیحات بیشتر »

2 پاسخ

 1. سلام وقت بخیر خسته نباشید خیلی مقاله جامع و کاملی بود ممنون از سایت خوب و فعال تون لطفا حالا که از انواع لوگو شرکت ها که گفتید اگر مقدوره خود اقای دکتر بصورت تخصصی در مورد هرکدوم از لوگو ها هم توضیح بده ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *