نماد سایت برنداکسین؛ سایت خرید و فروش برند و برندسازی

راهنمای انتخاب نام محصول مناسب با رعایت ۹ قانون نام گذاری محصول!

suzy hazelwood

پس از انتخاب نام برند، یکی دیگر از مراحل مهم در کسب و کار یا استارت‌اپ، انتخاب نام محصول است. به فرآیند ایجاد نام‌های متقاعدکننده و منحصر به ‌فرد برای محصولات، انتخاب نام محصول می‌گویند. تحقیقات نشان می‌دهد که انتخاب نام محصول بسیار مهم است. بسیاری از کارآفرینان تصور می‌کنند که فرآیند نامگذاری محصول آخرین مرحله ساده در استراتژی ساخت برند آنها خواهد بود.

متأسفانه، نام محصولات بسیار بیشتر از آنچه که افراد تصور می‌کنند، وزن دارند. خیلی از محصولات به بازار می‌رسند اما به اهداف تجاری تعیین شده نمی‌رسند. یکی از راه هائی که برای موفق شدن در مرحله فروش محصول می‌تواند موثر باشد، انتخاب نام محصول مناسب است. اگر برندی در مرحله انتخاب نام محصول، موفق باشد. فروش محصولاتش آسان‌تر می‌شود و در نهایت، اسم برند هم در ذهن مشتریان ماندگار می‌شود.

ضرورت انتخاب نام محصول

به صورت کلی احتمالا انتخاب نام برای همه ما سخت باشد. وقتی می‌خواهید نامی برای محصول خود انتخاب کنید واقعا دشوار است که این پیچیدگی را در یک کلمه یا در نهایت در یک عبارت، تعریف کنید. از طرفی انتخاب اسم محصول که مناسب باشد، برای اعتبار برند شما بسیار موثر است. شما از طریق نام گذاری برای یک محصول و یا یک سرویس، توجه مشتریان را به خود جلب می کنید.

اگر در مرحله انتخاب نام تجاری برای محصول شما به خوبی پیش رفته باشید، آن محصول یا سرویس را در ذهن مشتریان خود تثبیت می‌کنید. لازم است بدانید، طبق یک مطالعه صورتگرفته از دکتر زرینی (مدیر مجموعه برنداکسین)، ۵۰ درصد از محصولات راه اندازی شده به اهداف تجاری تعیین شده، نمی‌رسند و در نهایت، نام برند در میان نام‌های دیگر کم رنگ می‌شود. مطالعات و تحقیقات نشان داده است که شرکت‌ها شکست می‌خورند زیرا مراحل حیاتی بازاریابی را کم اهمیت می‌دانند یا به تعویق می‌اندازند.

یکی از این مراحل که نادیده گرفته می‌شود، انتخاب نام محصول جذاب و خلاقانه است. انتخاب نام محصول اگر جذاب و خلاقانه باشد برای شما حداقل سه مزیت ایجاد می‌کند. نام گذاری خلاقانه در ابتدا فروش محصولات برند شما را آسان می‌کند. علاوه بر آن، نوعی تبلیغ برای شما محسوب می‌شود و باعث می‌شود برند شما در ذهن افراد ثبت و ماندگار بشود.

ویژگی‌های نام محصول مناسب

در ابتدا لازم است بدانید هیچ قانون یا شرایط دقیقی وجود ندارد که به شما بگوید در مرحله انتخاب اسم برای محصول موفق می‌شوید. اما پژوهشگران و محققان، در زمینه انتخاب نام برای محصول پژوهش و تحقیق کردند و مواردی را ارائه داده‌اند. به کار بردن این ویژگی‌ها به شما کمک می‌کند تا بتوانید نام محصول مناسبی را انتخاب کنید. در نظر گرفتن این ویژگی ها محدودیتی ندارد. آن‌ها می‌توانند برای انتخاب نام برند مواد غذایی به کار بروند یا هر محصول دیگری. در ادامه تعدادی از ویژگی‌ های نام محصول مناسب را ذکر می‌کنیم که عبارت اند از:

اشتباهات رایج در برندینگ محصول

نامگذاری نباید محدودیت جغرافیایی و مکانی داشته باشد!
اگر برای توسعۀ کسب و کار خود در سراسر کشور تلاش می‌کنید. نامگذاری محصول یا خدماتتان را محدود به مکان یا موقعیت جغرافیایی ننماید. بدین خاطر که، مشتریان و جامعۀ هدف شما محدودتر انتخاب خواهند شد.

طولانی بودن نام محصول و برند، به مرور زمان ممکن است جذابیت و منحصر به فرد بودن خود را از دست بدهد. حتماً از نام‌های کوتاه، مختصر و با معنی و حتی اسامی خاص برای برند استفاده کنید تا مخاطبین بیشتری نام برند شما را در ذهن داشته باشند.

اگر چنین رویکردی در نامگذاری محصولات یا خدمات خود داشته باشید. در آینده برای توسعۀ کسب و کار خود به مشکل بر خواهید خورد. انتخاب نام برای محصول یا خدمات، محدود به اقشار یا افراد خاص نباشد! متاسفانه برخی از شرکت‌ها با نامگذاری غیر اصولی و نادرست، زمینۀ فعالیت و توسعۀ کسب و کار را محدود می‌کنند.برای نمونه، اگر در حوزۀ پوشاک فعال هستید، بهتر است نامی را انتخاب کنید که محدودیت سنی نداشته است. و همچنین نیاز طیف وسیعی از افراد جامعه توسط پوشاک شما تامین شود.

روش های بهبود استراتژی انتخاب اسم برای محصول

همانطور که ذکر کردیم، روش یکسان و تضمینی برای موفق شدن در انتخاب اسم برای محصولات وجود ندارد. اما روش‌هائی وجود دارند که به شما کمک می‌کند تا در مرحله نام گذاری محصول برای برند خود، بهتر عمل کنید. این روش ها می توانند برای همه نوع محصولی استفاده شوند فرقی ندارد برای انتخاب اسم برای محصولات ارگانیک استفاده می شوند یا محصول دیگری. تعدادی از آن‌ روش‌ها عبارت‌اند از:

مبنای انتخاب نام محصول

همانطور که ذکر کردیم اگر شما بخواهید مبنای انتخاب نام محصول را نام ببرید متوجه می شوید که یک مبنای یکسان و مشخصی برای انتخاب نام محصول وجود ندارد و با توجه به شرایط می‌تواند اصول و مبنا تغییر کنند.

استفاده از مشاوره برندینگ

خوب است بدانید امروزه مشاوره برندینگ بسیار جا افتاده است. در مشاوره برندینگ، افراد متخصص، می‌توانند در مراحل مختلف کسب و کار شما، راهنمائی‌های حرفه‌ای بدهند. علاوه بر موارد ذکر شده، درباره برند آماده یا مسائل مرتبط با آن نیز می‌توانند شما را راهنمائی بکنند.

یکی از مراحل مهم در مراحل برندسازی، انتخاب نام محصول است. برخلاف تصور بیشتر کارآفرینان، انتخاب نام محصول بسیار مهم است. تحقیقات نشان می‌دهد که انتخاب نام محصول برای موفق شدن در بخش تجاری، بسیار مهم است. ویژگی یا روش ثابتی برای انتخاب نام محصول موفق وجود ندارد اما ویژگی و روش هائی هستند که کمک می کنند تا در مرحله انتخاب نام محصول خوب پیش بروید.

از ویژگی‌های مهم در انتخاب نام محصول، می توان به نام محصول زیبا، جذاب و با تلفظ ساده اشاره کرد. مهم است اسم محصول شما برای مشتریان معنی‌دار باشد. در روش‌های انتخاب نام محصول، می‌توان به تحقیق درباره نام، انتخاب نام‌های توصیفی و طوفان فکری اشاره کرد. در نهایت سایت یا شرکت‌هائی هستند که در این زمینه، راهنمائی و مشاوره ارائه می‌دهند.

برگرفته از:

fabrikbrands.com

qualtrics.com

۴.۱/۵ - (۱۱ امتیاز)
خروج از نسخه موبایل