1. خانه
  2. کسب و کار
  3. فروشنده موفق در کنار برندی موفق! ۵ تکنیک مهم برای تقویت مهارت فروشندگی

فروشنده موفق در کنار برندی موفق! ۵ تکنیک مهم برای تقویت مهارت فروشندگی

فروشنده موفق

کلمه‌ی فروشندگی، معمولاً برای فروش اجناس در سطح شخصی به کار گرفته می‌شود؛ بنابراین نباید آن را با فروش شخصی اشتباه گرفت! فروش یک محصول، به کسی نیاز دارد که مهارت بسیار بالایی داشته باشد و این کاری نیست که همه بتوانند انجام دهند. در این سری از مقالات سایت خرید و فروش برند برنداکسین به چگونگی یک فروش موفق و تبدیل به یک فروشنده موفق شدن پرداخته شده است.

آنچه در این مطلب می‌خوانید... نمایش

فروشندگی چیست؟

کار فروشندگی، مهارتی است که فروشنده موفق در فروش شخصی از آن استفاده می‌کند. فروشندگی، هنر ارتباط چهره به چهره بین فروشنده و خریدار است که در آن فروشنده از، مهارت‌های متقاعد‌سازی خود برای تشویق خریدار برای تصمیم‌گیری نهایی برای خرید نیز استفاده می‌کند. همچنین برای متقاعد کردن خریدار به خرید یک محصول، فروشنده باید تمام اطلاعات مربوط به محصول را ارائه دهد و مشتریان را متقاعد کند که چگونه محصول خود می‌تواند نیازهای آن‌ها را برآورده کند! آنقدرها هم که به نظر می رسد آسان نیست؛ زیرا در زمان حاضر، یک فروشنده باید با افراد مختلف تعامل داشته باشد.

انتخاب نام برند تجاری مناسب برای برندینگ

مفهوم فروشندگی در بازار

مفهوم فروشندگی و قدرت فروشندگی بسیار گسترده شده است، زیرا معاملات بیشتر و بیشتری در اینترنت انجام می‌شود. فروشندگان ملزم به تعامل چهره به چهره با مشتریان خود نیستند. اما این بدان معنا نیست که در هنگام فروش کالاهای خود از طریق پلتفرم های آنلاین، به مهارت های فروش نیازی ندارید. برای فروش محصولات خود همچنان باید مهارت های متقاعدسازی عالی داشته باشید. متقاعد کردن مشتریان و جلب اعتماد مشتری برای خرید محصول شما از طریق این رسانه ها نیز نیازمند مهارت های فروشندگی است.

انواع فروشندگی

فروشنده‎‌ها را می‌توان با توجه به نقش و کارایی آن‌ها در فروش به چهار دسته تقسیم کرد، این فروشندگان عبارت است از:

عمده فروشان

فروشندگان عمده فروش فقط به عمده فروشان توجه می‌کنند. یک محصول از پس از خروج از انبار چندین مرحله را طی می‌کند و زمانی که به دست مصرف کننده نهایی می‌رسد نهایی می‌شود. عمده فروش نقش اصلی را در این زنجیره تأمین ایفا می‌کند. هدف عمده فروش این است که محصولات را فقط برای عمده فروشان محصول به بازار عرضه کند.

پیشنهاد ما به شما:   عوامل موفقیت برند پاک

خوشحالی بعد از تفاهم یک فروشنده موفق

فروشنده مبلغ

فروشنده مبلغ نقش بسیار مهم و اساسی دارد چراکه آن‌ها تمام کارهای ضروری را که باید انجام شوند، به موقع انجام می‌دهند. به عنوان مثال، آن‌ها اطلاعات مربوط به روند بازار را جمع آوری می‌کنند و در مورد محصول حسن نیت ایجاد می‌کنند. همچنین آن ها با عمده فروشان، خرده فروشان و مصرف کنندگان نهایی محصول تعامل دارند تا اطلاعات مربوط به محصول را در اختیار آن‌ها قرار دهند و راهنمایی‌هایی را برای استفاده از محصول، در سایه هوش رقابتی به آن‌ها ارائه دهند.

فروشنده فنی

فروشنده فنی برای فروش محصولات الکترونیکی مانند رایانه، ماشین آلات و سایر تجهیزات استخدام می‌شود. این فروشندگان آموزش فروشندگی و تکنیک های فروشندگی را یاد دارند و به عنوان فروشنده حرفه ای شهرت یافته اند و می‌توانند در نصب، استفاده و مشکلات مربوط به استفاده از محصولات به مشتریان خود کمک کنند.

فروشنده کالا

نقش فروشنده بازرگانی در شرایط فعلی بازار قابل توجه است. یک فروشنده بازرگانی نه تنها محصول را می‌فروشد بلکه با همکاری در کنار خرده فروشان در نمایش و چیدمان محصولات در فروشگاه به آن ها نیز کمک می کند.

فروشندگان پیشبرد فروش

به فروشندگان پیشبرد فروش نیز خرده فروشان گفته می شود. وظیفه اصلی فروشندگان پیشبرد فروش ایجاد تقاضا برای محصول است. آن‌ها بلافاصله از مشتریان سفارش نمی‌گیرند یا محصولات را مستقیماً نمی‌فروشند، اما نقش اساسی در متقاعد کردن مشتریان برای خرید یا استفاده از محصولات خود دارند. برای انجام اینکار، آن‌ها نمایشی از محصولات ارائه می‌دهند و همچنین نمونه‌هایی را به مشتریان می‌دهند. آن‌ها معمولاً با مشتریان با سابقه مانند پزشکان، محققان و داروسازان و غیره سروکار دارند.

leadership coaching

فروشندگان خدمات نمایندگی

فروشندگان خدمات فروشنده در منطقه تعیین شده خود کار می‌کنند و از مشتریان بازدید می‌کنند تا نمونه‌ها، آموزش و دریافت سفارشات جدید را به آن‌ها ارائه دهند.

خرده فروش

خرده فروشان آن دسته از فروشندگانی هستند که مستقیماً با مصرف کننده نهایی محصول کار می‌کنند. به طور عمده دو نوع خرده فروش وجود دارد، مانند فروشندگان داخلی و فروشندگان در فضای باز. خرده‌ فروشی که در یک فروشگاه کار می‌کند به عنوان فروشنده داخلی شناخته می‌شود. این فروشندگان توسط خرده فروشان استخدام می شوند تا به خریداران کمک کنند تا در تصمیم گیری خرید، مکان یابی کالا در فروشگاه و نظم دادن به فروشگاه کمک کنند. فروشندگان داخلی به مهارت های فروشندگی عالی نیاز ندارند.

خصوصیات خرده فروشان

آن ها فقط باید مؤدب باشند و باید ماهیت مفیدی داشته باشند، همچنین به افرادی نیازمند هستند که تکنیک های فروش و اصول فروشندگی را یاد داشته باشند. ایجاد سرنخ وظیفه آن ها نیست و آن ها فقط با خریداران عادی سروکار دارند. از سوی دیگر، فروشنده خرده‌ فروشی در فضای باز به مهارت فروش عالی نیاز دارد، زیرا برای ایجاد سرنخ‌ها برای ارتقای کسب‌وکار و گرفتن سفارش‌ها از مشتریان با مراجعه به آن‌ها، مورد نیاز است. اگر تمامی تکنیک ها و اصول فروشندگی را آموزش دیده باشید می توانید جذب مشتری کنید و به همین ترتیب افزایش فروش ایجاد می شود.

پیشنهاد ما به شما:   اصول و مراحل راه اندازی کسب و کار+ 11 راهکار پیشنهادی برای شما

مهارت فروشندگی یک فروشنده موفق

تنها شناخت محصول برای یک فروشنده کافی نیست. او باید با مشتریان مختلف به طور متفاوتی برخورد کند، که به مهارت‌های زیادی نیاز دارد. به عنوان مثال، گاهی اوقات به یک فروشنده نیاز است تا با یک مشتری به عنوان دوست و با مشتری دیگر به عنوان انسان-رایانه عمل کند. یک فروشنده با افراد مختلف متفاوت عمل می‌کند. او برای نشان دادن شخصیت‌های متمایز در حین تعامل با مشتریان مختلف مورد نیاز است.

چرا مربی کسب و کار یا مشاوره برندینگ باید داشته باشیم؟

برای ایجاد کسب و کار و همچنین رونق کسب و کار نیازمند داشتن یک مشاور برندینگ هستیم که در ادامه دلایل آن را ذکر خواهیم کرد.

راه های فروش محصول

۱- طرز فکر مثبت مشاور و آگاهی بیشتری که او دارد سبب شده تا به دنبال مربی بگردیم

مربی های کسب و کار یا مشاوران برندینگ، به افراد کمک‌های زیادی از جمله یادگیری خودآگاهی در زمینه تجارت می‌کند. این یعنی اینکه افراد بتوانند نقاط ضعف و قوت خود را شناسایی کنند و به فکر توسعه کسب و کار خود باشند.

۲- موفقیت را شفاف کرده و مراحل رسیدن به آن را تعیین می‌کند

مربی ها همگی خود به موفقیت های بالایی دست یافته‌اند؛ به همین سبب می‌تواند راه رسیدن به موفقیت را برای شما نیز باز کنند و مراحل رسیدن به موفقیت را برای شما بازگو کنند.

۳- بالا بردن سطح مهارت و تصمیم‌گیری

مربیان پرتلاش به شما کمک خواهند کرد که برای توسعه و پیشرفت، چه تصمیماتی بگیرید و چگونه رفتار کنید.

۴- مسئولیت پذیر و رشد آفرین

مربیان از سود شما و سود اهداف شما هیچ بهره‌ای نخواهند برد و به همین سبب است که از جون و دل مایه می‌گذارند و به شما کمک و مشورت می‌کنند تا شما بتوانید به نقطه‌های بالا و ترقی دست یابید و رشد چشمگیری داشته باشید.

۵- افزایش عملکرد مربی سبب رشد ما می شود و اعتماد به نفس بالا

آموزش‌هایی که مربی به شما می‌دهد و همچنین طرز فکر مثبت و همچنین مهارت‌های لازم برای تجارت را به شما آموزش می‌دهند و همین دلایل سبب رشد و بالا بردن اعتماد به نفس شما خواهد شد. همچنین یک‌ مربی کسب و کار می‌تواند زندگی و تجارت شما را از این رو به آن رو کند اما باید برای پیدا کردن مربی خوب باید تمام وقت خود را بگذارید تا مربی کاربلد و حرفه‌ای را برای خود انتخاب کنید.

venditore successo

مهم ترین تکنیک های فروشندگی موفق

افراد زیادی از شغل فروشندگی به موفقیت‌های بزرگی دست یافتند، رازی در درون این فروشندگان نهفته شده است که در ادامه می‌خواهیم آن راز را فاش کنیم. مهم ترین رازهای فروشندگی عبارت است از:

  • سعی کنید به جای ویژگی محصول، مزایای آن محصول را به فروش برسانید

عیبی که فروشندگان دارد این است که بر ویژگی محصولاتشان تمرکز می‌کنند در جایی که مزایای آن محصول ارزشمندتر است.

  • اجناس خود را به مشتاقان آن محصول بفروشید

برای فروش خوب، باید مشتریانی وجود داشته باشد که از خرید محصول شما لذت ببرند و مشتاق این کار باشند و این کار نیاز به افرادی دارد که از توانایی مالی بسیار خوبی برخوردار هستند.

  • محصولات خود را متمایز کنید

شما باید دلایل بسیار زیادی برای فروش محصولاتتان داشته باشید که مشتری جذب محصول شما شود و به سمت خرید از رقیبان شما نرود. به عنوان مثال محصولات شما باید از کیفیت بالاتر و بهتری نسبت به سایر فروشندگان برخوردار باشد. همچنین محصول شما می‌تواند ارزان‌تر و دارای قطعات بهتر و بیشتری وحتی یک اسم برند خاص باشد تا سریع‌تر به فروش رسد.

  • شما می‌توانید بر روی فروش دوم نیز فکر کنید

شاید نزدیک به ۸۰ تا ۸۵ درصد فروش‌ها از طریق فروش دهان به دهان انجام می‌شود. این کار سبب می‌شود از محصولات شما تعریف و تمجید شود اما باید به فکر بازگشت دوباره‌ی مشتری به سمت فروشگاه‌تان نیز باشید.

پیشنهاد ما به شما:   ثبت برند تجاری در کمترین زمان + برآورد هزینه ثبت برند در سال 1401

مشاوره برندینگ

برای رونق کسب و کار طبق چه اصولی با مشتری رفتار کنیم؟

۱- اولین کاری که باید کرد این است که جذابیت محصول را بیابیم و درک کنیم که این محصول از چه نظر دارای جذابیت است. بعد از این مورد نیز، می‌توانید از دیگران هم کمک بگیرید، اگر فرایند فروش را به همین روال تنظیم کنیم، فروش و کار فروشنده بسیار راحت‌تر خواهد شد.

۲- مرتبط کردن عادت های خود به هم

برای اینکه یک فروشنده ی حرفه ای و کاربلد و مؤثر شوید باید حتما زمان بندی دقیقی داشته باشید و باید کارهایی مانند درست برقرار کردن ارتباط بین خود و مشتری، آماده سازی و ارائه محصول را به خوبی انجام دهید.

۳- مشتریان احتمالی خود را به خوبی بشناسید

حدود ۵۰ درصد مشتریان شما به آنچه که می‌فروشید علاقه‌ای نشان نمی‌دهند پس برای جذب مشتری و افزایش فروش محصول باید علاقه و خواسته‌ی مشتری خود را بشناسید و در همین زمینه تمرکز کنید.

۴- متخصص زمینه کاری خود شوید

مزایای شناخته شدن به عنوان نوعی متخصص، مخصوصاً در زمینه فروش بسیار زیاد است. تخصص شما می‌تواند شما را در برابر افراد و مشتریان جدید، فردی کاربلد و حرفه‌ای نشان دهد و برای این کار راه‌های بسیار متعددی وجود دارد. شما باید به دنبال یادگیری تخصصی باشید که برای همگی مزیت بالایی داشته باشد و مفید باشد و بعد از آن به دنبال راه حل‌هایی برای به اشتراک گذاشتن این تخصص با افرادی که به آن‌ها نیاز دارند باشید.

جلسه با مدیر بازاریابی و فروش

نتیجه گیری

فروشندگی کار بسیار راحت، اما شلوغی است که لازم است برای فروش اجناس، فردی مناسب را انتخاب کنید! از طرفی نیاز است تا فروشنده از مهارت بالایی برخوردار باشد و این کار هر کسی نیست. فروشنده باید به قدری تکنیک و ترفند آموزش دیده باشد تا خریدار را به خرید محصولات متقاعد کند؛ این کار آنقدر که به نظر می رسد راحت و آسان نیست چراکه فرد فروشنده یک نفر است و باید با تمامی افراد مختلف گفت و گو و تعامل داشته باشد.

مفهوم و قدرت فروشندگی بسیار گسترده و عمیق است چراکه بیشتر تعاملات و خرید و فروش ها در سایت آنلاین و فضاهای مجازی انجام‌ می شود. اگر می خواهید به مهارت فروشندگی دست یابید و یک فروشنده موفق باشید تنها شناخت محصول برای یک فروشنده کافی نیست، او باید پس از این با مشتریان مختلفی سر و کار داشته باشد تا روند فروشندگی با اشخاص گوناگون به دستش بیاید.

برگرفته از:

hbr.org

channeladvisor.com

۴.۷/۵ - (۳ امتیاز)

۳ دیدگاه. Leave new

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پست های مرتبط

فهرست