مراحل و شرایط ثبت لوگو شخصی و شرکتی در ایران

مراحل ثبت لوگو

همه افراد به دنبال راهی برای دیده شدن بیشتر کسب‌ و کار خود هستند؛ از همین رو در حال حاضر آمار ثبت لوگو در بین برندهای مختلف افزایش پیدا کرده است. اما این استقبال گرم به چه علتی است؟

پیدا کردن لوگوهای باکیفیت و بسیار خاص در بین کسب وکار ها اهمیت زیادی دارد؛ از همین رو اگر کمی دیرتر برای ثبت لوگو اقدام نکنید، ممکن است شرکت دیگری آن را به نام خود ثبت کند. بنابراین برای آن که از مراحل ثبت لوگو و شرایط انجام این کار آگاهی کاملی پیدا کنید، این مقاله از برنداکسین را مطالعه کنید.

لوگو چیست؟

اکثر شما لوگو برندهای مختلف را تا به حال بارها دیده اید؛ به طوری که اگر کمی به اطراف خود نگاه کنید، روی اشیاء مختلف نشانی از آن ها پیدا می کنید. لوگو، نشانه گرافیکی خاصی است که به شکل های مختلفی از جمله علامت، سمبل و نوشتار طراحی می شود. بسیاری از افراد فکر می کنند که تصویر لوگو هم مانند تصویر معمولی برای تزئیین پاکت های تبلیغاتی استفاده می شود؛ در حالی که لوگو، با هدف خاصی طراحی می گردد.

اصولا کسب و کارها و شرکت های تجاری و صنعتی از این نشانه گرافیکی برای نمایش برند خود به مشتریان استفاده می کنند. به دلیل خلاقیت به کار رفته در طراحی لوگو، این تصاویر کوچک و معنادار، مدت زیادی در ذهن افراد باقی می مانند؛ از همین رو اهمیت زیادی برای برندهای مختلفی دارند. امروزه ابزارهای مختلفی برای طراحی انواع لوگو ها وجود دارد؛ اما هر کسب و کاری بهتر است که یکی از این طراحی ها را برای کار خود انتخاب کند.

انواع لوگو چیست؟

لوگو، تصویری است که برای نمایش نام و رنگ سازمانی برند استفاده می شود؛ اما طراحی لوگو به مدل های مختلفی انجام می شود. بنابراین تصمیم گرفتیم که برخی از انواع لوگو را برای انتخاب صحیح بهترین لوگو برای کسب و کار به شما معرفی کنیم:

لوگو تصویری

یکی از قدیمی ترین انواع لوگو از گذشته تا کنون، لوگو تصویری است. برای طراحی این نوع لوگو از آیکون ها و شکل های خاصی استفاده می شود که نمادی از کسب و کار شما است. در لوگو تصویری لازم نیست که حتما از اشکال خیلی پیچیده ای استفاده کنید؛ چرا که حتی آیکون های ساده تصویری هم باعث زیبایی این نوع لوگو می شود. نمونه ای از لوگو تصویری را می توانید در لوگو گوگل مشاهده کنید.

لوگو نوشتاری

ساده ترین نوع لوگو، لوگو نوشتاری است. شما اگر در خیابان ها قدم بزنید، نمونه هایی از این لوگو را در مغازه های مختلفی مشاهده می کنید. بسیاری از افراد، لوگو تصویری را با لوگو نوشتاری اشتباه می گیرند؛ در حالی که این دو مورد با یکدیگر متفاوت است. لوگو نوشتاری با استفاده از نوشته ها و فونت های خاص طراحی می شود که طراحان با عنوان لوگو تایپ هم آن را یاد می کنند.

پیشنهاد ما به شما:   اصول و مراحل راه اندازی کسب و کار+ 11 راهکار پیشنهادی برای شما

در این دسته از لوگوها نام برند با فونت و ظاهری متفاوت نوشته می‌ شود که به آن لوگو تایپ هم می گویند. در لوگو تایپ، تمرکز طراح بر روی نام تجاری یک شرکت یا برند کسب و کار است. به نوعی که با ترکیب فونت ها و تغییراتی در اندازه و نحوه چینش کلمات، همراه با خلاقیت آن را به یک نشانه بصری زیبا تبدیل می کند.

لوگو نماد

لوگو نماد، برای شرکت هایی با اسم طولانی بیشتر استفاده می شود؛ چرا که قطعا حک شدن تمامی کلمات در عنوان شرکت، زیبایی چندانی ندارد. در طراحی لوگو نماد یا حرف، تنها نام اول شرکت یا مخفف آن استفاده می شود.

لوگو ترکیبی

یکی از جدیدترین انواع لوگو، با عنوان لوگو ترکیبی شناخته می شود. حتما شما باید منظور از ترکیبی بودن این لوگو ها را فهمیده باشید. در طراحی لوگو ترکیبی، از دو یا چند مدل لوگو استفاده می شود و در نهایت طرح زیبایی را به وجود می آورد.

البته ناگفته نماند که در صورت ترکیب خیلی پیچیده و سخت، لوگو سادگی خود را از دست می دهد و سخت تر در ذهن مشتریان باقی می ماند. بنابراین اگر قصد ثبت لوگو تجاری را دارید، حتما به این موضوع دقت کنید.

لوگو نشانه

اگر شما در گذشته به دنبال ثبت لوگو و برند خود بوده اید، حتما باید نام لوگو نشانه یا همان لوگو کلاسیک را شنیده باشید. این لوگو ها از نماد های با مهر، نشان و تاج هستند که اصولا درون آن ها متن کوتاهی نوشته می شود. این متن ممکن است شامل نام برند یا شعار برند باشد و شرکت را به شکل خاص جلوه دهد.

لوگو انتزاعی

اصولا در لوگوها از متن یا حروف مختلفی استفاده می شود؛ اما باید بدانید که لوگو انتزاعی بدون هیچ تصویر یا متن خاصی است. شاید با خود فکر کنید که پس چگونه مشتریان باید برند ما را بشناسند؟ باید بگوییم که اگر شرکت شما جزو معروف ترین ها باشد، قطعا این نوع لوگو انتخاب فوق العاده ای برای شما است.

اصول طراحی ثبت لوگو

اصول طراحی لوگو چیست؟

پس از انتخاب سبک طراحی لوگو، نوبت به رعایت موارد مهم و کلیدی در این زمینه می رسد که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم:

 • در ابتدا جایگاه برند تجاری خود را بررسی کنید.
 • ذهنیت اولیه خود را از مدل برند مورد نظرخود مشخص کنید.
 • حتما به معنادار بوردن تصویر یا حرف موجود در لوگوی خود بپردازید.
 • به تعادل و هماهنگی تمامی اجزا در لوگو دقت کنید.
 • ابعاد و اندازه لوگو را متناسب با تمامی بسترهای پخش از جمله شبکه های اجتماعی و وبسایت ها در نظر بگیرید.
 • رنگ لوگو را بر اساس نوع کسب و کار خود تعیین کنید.
 • استفاده از فونت های خاص و فانتزی گزینه مناسبی برای لوگو است.
 • خلاقیت را در طراحی لوگو فراموش نکنید.

شرایط ثبت برند

شرایط ثبت لوگو چیست؟

بسیاری از افراد فکر می کنند که تنها با انتخاب لوگو خاص و زیبا، دیگر نماد برند تجاری خود را ساخته اند و نیازی به ثبت آن ندارند؛ در صورتی که تا وقتی شما قوانین ثبت لوگو در ایران را رعایت نکنید، این لوگو تنها برای شرکت شما نیست.

پیشنهاد ما به شما:   دانلود چک لیست کمپین تبلیغاتی

توجه کنید که همه افراد هم نمی توانند برای ثبت لوگو شخصی و تجاری اقدام کنند؛ چرا که در وهله اول باید شرایط ثبت لوگو را داشته باشند. این شرایط شامل تکمیل کردن مدارک، اخذ مجزو ها و پرداخت هزینه های آن است.

مدارک ثبت لوگو چیست؟

به طور کلی افراد از دو هویت حقوقی و حقیقی برای ثبت لوگو اقدام می کنند؛ از همین رو مدارک مربوط به هر کدام متفاوت است. شخص حقیقی یعنی همان صاحب اصلی برند است که بیشتر برای ثبت لوگو شخصی به کار گرفته می شود. همچنین شخص حقوقی هم مربوط به ثبت لوگو برای شرکت است که مدارک مربوط به خود را دارد. در ادامه به تفکیک مدارک ثبت لوگو برای هر دو مورد می پردازیم:

 • مدارک ثبت لوگو حقیقی
 • کپی کارت ملی و شناسنامه فرد
 • مجوز فعالیت کاری
 • کپی کارت بازرگانی
 • تصویر ۱۰*۱۰ با کیفیت از لوگو
 • مدارک ثبت لوگو حقوقی
 • کپی کارت ملی و کارت بازرگانی مدیر عامل شرکت
 • کپی روزنامه تاسیس شرکت و تغییرات موجود در آن
 • تصویر ۱۰*۱۰ واضح از لوگو
 • مهر شرکت

مراحل ثبت لوگو

مراحل ثبت لوگو چیست؟

پس از آن که مدارک لازم برای ثبت لوگو شخصی و شرکتی را آماده کردید، نوبت به مراحل ثبت لوگو می رسد. برای آن که بتوانید این مراحل را به خوبی طی کنید، بهتر است که آموزش ثبت لوگو را مطالعه کنید؛ اما ما در این قسمت، توضیحات جامعی درباره نحوه ثبت لوگو به شما ارائه می دهیم:

طراحی لوگو

اولین مرحله ثبت لوگو، شناسایی لوگو مورد نظر است؛ چرا که اگر شما لوگو خود را سفارش ندهید، قطعا در مرحله بعدی دچار مشکل می شوید. توجه کنید که طراحی لوگو باید کاملا با نوع کسب و کار شما همخوانی داشته باشد.

مراجعه به سامانه ثبت لوگو

سامانه ثبت لوگو، یکی از مهمترین مراحل در ثبت لوگو است؛ چرا که این سامانه مرجع رسمی ثبت برند است که بر اساس قوانین ثبت لوگو کار خود را ادامه می دهد. زمانی که به این سامانه مراجعه می کنید، باید اطلاعات مختلفی شامل اطلاعات شخصی، اطلاعات وکیل، اطلاعات کالا و اطلاعات بانکی واریز هزینه را وارد کنید.

انتظار برای تایید

زمانی که کار شما در سامانه تمام شد، باید منتظر تایید اظهار نامه باشید. در این مرحله علاوه بر ارسال مدارک به صورت اینترنتی، باید به صورت فیزیکی هم آن ها را به اداره مالکیت ارائه دهید. توجه کنید که مسئولان مربوطه مدارک شما را به صورت دقیق بررسی می کنند و تایید و عدم تایید آن ها را مشخص می کنند. اگر مدارک شما تایید شود، مستقیم به مرحله بعد می روید؛ اما اگر مدارک مشکلی داشته باشند، باید در ابتدا ایرادات آن ها را برطرف کنید.

انتشار در روزنامه

پس از تایید مدارک بر اساس قوانین ثبت لوگو، باید آگهی را در روزنامه منتشر کنید. هدف اصلی انتشار آگهی ثبت لوگو، اطلاع رسانی عمومی به مردم است. در این مرحله لوگو مشخص شده شما به دید مردم می رسد؛ بنابراین اگر شرکت یا شخص خاصی نسبت به لوگو شما اعتراض خاصی داشته باشند، می توانند نظر خود را عنوان کنند.

تصدیق لوگو

مرحله آخر ثبت لوگو، دریافت تصدیق برند است. بر اساس این تصدیق نامه، شما تا مدت ۱۰۰ سال به عنوان صاحب اصلی این لوگو هستید. بنابراین هیچ شرکت دیگری حق ثبت آن را برای خود ندارد. همچنین شما می توانید پس از گذشت این ده سال، برای تمدید لوگو اقدام کنید.

پیشنهاد ما به شما:   8 روش طلایی برای جذب سرمایه گذار + معرفی بهترین سرمایه گذار

توجه داشته باشید که جدای از گذراندن این مراحل، حتما باید برای استعلام ثبت لوگو هم اقدام کنید؛ چرا که اگر قبل از شما کسی این لوگو را انتخاب کرده باشد، عملا تمامی کارهای قبلی بی نتیجه می شود.

برای این کار کافی است که سایت استعلام ثبت لوگو را جستجو کنید و منحصر به فرد بودن لوگو خود را بررسی کنید. همچنین می توانید برای پیدا کردن خاص ترین لوگوها برای برند خود، به سایت پیشنهاد نام برند برنداکسین هم مراجعه کنید.

ثبت برند

هزینه ثبت لوگو چقدر است؟

حتما شما هم به دنبال اطلاعات کاملی درباره هزینه ثبت لوگو هستید؛ چرا که برای بسیاری از کسب و کارهای کوچک و تازه کار، این هزینه ممکن است زیاد باشد. به طور کلی هزینه ثبت لوگو در ایران، بر اساس حقیقی یا حقوقی بودن درخواست تعیین می شود؛ چرا که هر کدام از آن ها، هزینه های مخصوص به خود را دارند. در ادامه به معرفی برخی از مواردی که باید برای آن ها هزینه کنید، می پردازیم:

 • نوع لوگو در میزان هزینه نقش مهمی دارد؛ چرا که هزینه ثبت لوگو داخلی و لوگو بین المللی با هم فرق دارد.
 • تعداد طبقات علامت تجاری هرچه بیشتر شود، قیمت هم بیشتر می شود.
 • هزینه حق الثبت در سامانه که برای اشخاص حقوقی و حقیقی متفاوت است.
 • هزینه تشکیل پرونده هم یکی از موارد ضروری در ثبت لوگو است.
 • هزینه وکالت و حق الزحمه وکیل برای ثبت لوگو بسیار مهم است.

برای ثبت لوگو کجا باید رفت؟

ثیت لوگو برای حرفه ای شدن در دنیای کسب و کار بسیار مهم است؛ اما برخی از افراد به دلیل سخت بودن نحوه ثبت لوگو، به سراغ قانونی کردن لوگو خود نمی روند. بنابراین پس از گذشت مدتی، با مشکلات مختلفی از جمله کپی برداری لوگو خود مواجه می شوند.

از طرفی بسیاری از کسانی که تازه در دنیای تبلیغات برند وارد شده اند، نمی دانند که برای ثبت لوگو کجا باید رفت؛ از همین رو ما در این قسمت یکی از بهترین مراکز برای ثبت لوگو را به شما معرفی می کنیم.

برنداکسین یکی از مراکز مهم و معتبر در زمینه سفارش طراحی لوگو است که زیباترین و خاص ترین لوگوها را برای شما می سازد. همچنین با توجه به گروه تخصصی این سایت، شما می توانید برای دریافت مشاوره در خصوص ثبت برند، به این وبسایت مراجعه کنید.

جان کلام

ثبت لوگو یکی از مهمترین کارهایی است که هر برند باید انجام دهد؛ چرا که با این کار، راه معروفیت را سریع تر از قبل طی می کند. از طرفی باید بدانید که روند ثبت لوگو شخصی و شرکتی، نیاز به گذراندن مراحل خاصی دارد. ما در این مطلب، تمامی چیزهایی که برای ثبت لوگو نیاز دارید را به شما ارائه کردیم. شما می توانید برای مشاوره و سفارش لوگو، از دانش و مهارت طراحان لوگو در وبسایت برنداکسین استفاده کنید.

 

منبع:

euipo.europa.eu

امتیاز شما

مطالب پر بازدید

مطالب مشابه

دختر ایرانی

نام های دختر ایرانی

[vc_row][vc_column width=”1/2″][us_separator][vc_column_text] برای برند خود از بین اسامی دختر ایرانی نامی برگزینید. [/vc_column_text][vc_column_text el_class=”justifytxt”] اگر به دنبال نام های خاص برای برند خود می گردید،

توضیحات بیشتر »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *