هزینه ثبت برند تجاری در سال ۱۴۰۲

تفاهم در ثبت برند تجاری و امضا قرارداد

ارزش برند اهمیت زیادی دارد و به همین دلیل، مهم است که تا حد امکان از آن در برابر استفاده غیرقانونی و غیرقانونی محافظت کنید. برای مثال، اگر از برند تجاری شما برای فروش محصولات تقلبی یا بی‌کیفیت استفاده شود، حسن شهرت برندتان از بین می‌رود. بنابراین، مهم است که در همان ابتدای مشخص کردن برند و راه‌اندازی کسب‌وکار خود برای ثبت برند تجاری اقدام کنید. پس از ثبت علامت تجاری، اقدامات اجرایی قانونی می‌توانند به حفاظت از ارزش برند و بازیابی هرگونه خسارت احتمالی به برند کمک کنند. به همین دلیل، ما در این مقاله تصمیم گرفته‌ایم که شما را با نحوه ثبت برند تجاری و همچنین، هزینه ثبت برند آشنا کنیم.

برند تجاری چیست؟

برند تجاری به معنای نام تجاری یا لوگوی شماست که محصول یا خدمات شما را مشخص می‌کند. این می‌تواند شامل کلمه، حرف، عدد، عبارت، نماد، شکل یا ترکیبی از این موارد باشد. درواقع، برند تجاری برای متمایز کردن محصول یا خدمات خود از سایر محصولات یا خدمات موجود در بازار استفاده می‌شود و برای محافظت از آن، ثبت برند تجاری و پرداخت هزینه ثبت برند اهمیت بسیار زیادی دارد.

انتخاب نام برند تجاری مناسب برای برندینگ

چرا ثبت برند تجاری مهم است؟

قوانین ایران هیچ‌گونه حمایتی را برای برندهای ثبت‌نشده در نظر نمی‌گیرند. بنابراین، اگر می‌خواهید از برند شما حمایت قانونی صورت بگیرد، مهم است که برای ثبت برند تجاری خود اقدام کنید. اگرچه هزینه ثبت برند می‌تواند یکی از مشکلات در این زمینه باشد اما مزایایی که ثبت برند دارد باعث می‌شود این هزینه منطقی و به نفع شما باشد. در ادامه با مزایای ثبت برند آشنا می‌شوید.

قانونی شدن

یکی از مزایای بسیار مهم ثبت برند تجاری این است که برند شما برای قانون شناخته می‌شود و درنتیجه، قانون می‌تواند از این برند محافظت کند. برای مثال، در این شرایط هیچ فرد یا سازمانی حق ندارد بدون اجازه از برند شما استفاده کند و در صورت تخلف در این مورد، شما می‌توانید به‌راحتی از این فرد یا سازمان شکایت کنید. علاوه بر این، وقتی برندتان ثبت می‌شود، شرکت‌های دیگر اجازه تقلید از برند را نخواهند داشت و شما می‌توانید بدون نگرانی و دغدغه، بر روی کسب‌وکار خود تمرکز کنید.

متمایز شدن

ثبت برند تجاری به شما کمک می‌کند که برندتان را در میان برندهای تجاری دیگر متمایز کنید و به‌این‌ترتیب، باعث شوید که مشتریان، برند شما را بهتر بشناسند. علاوه بر این، در این شرایط می‌توانید نیازها و ترجیحات مشتری‌ها را بهتر بشناسید و متناسب با این موارد، محصولات و خدمات خود را بهبود ببخشید.

تمایز، مهم ترین تمایز در برندینگ تجاری

تبلیغات

ثبت برند یکی از بهترین راه‌ها برای شناساندن برند خود به دیگران و درنتیجه معرفی محصولات و خدمات خود است. بنابراین، اگر به دنبال شناخت راه‌های موثر بازاریابی هستید لازم است بدانید یکی از بهترین راه‌ها در این مورد ثبت برند و درنتیجه معرفی نام تجاری یا لوگوی خود به مشتریان است.

افزایش ارزش مادی

وقتی برندتان در میان برندهای دیگر از شهرت و اعتبار بسیار بالایی برخوردار می‌شود، درواقع، ارزش مادی آن نیز افزایش پیدا می‌کند و خود به یک دارایی تبدیل می‌شود. برای مثال، ممکن است بخواهید در آینده برند خود را بفروشید. در این شرایط، اگر برند شما شهرت زیادی داشته باشد، خریداران زیادی برای خرید برند وجود خواهند داشت و مبالغ بالایی را به شما پیشنهاد خواهند داد.

پیشنهاد ما به شما:   راهنمای انتخاب اسم رستوران (ایتالیایی، فرانسوی، عربی و گیاهی)

فراهم شدن امکان اعطای حق نمایندگی

وقتی برند خود را ثبت می‌کنید، این امکان به شما داده می‌شود که برای اشخاص ثالث، حق نمایندگی در نظر بگیرید. این امر نه‌تنها باعث افزایش شهرت و اعتبار برند شما می‌شود، بلکه سودآوری بسیار زیادی را نیز برای شما به همراه دارد.

امکان دریافت وام یا جذب سرمایه

وقتی برند تجاری خود را ثبت می‌کنید ازنظر قانون به رسمیت شناخته می‌شوید. به همین دلیل، این امر باعث می‌شود که بانک‌ها و موسسات اعتباری به شما راحت‌تر وام بدهند و از سوی دیگر، سرمایه‌گذاران تصمیم بگیرند که برای پیشرفت سازمان شما و همچنین، رسیدن به سود، بر روی برند شما سرمایه‌گذاری کنند.

slide 21

ثبت برند تجاری چه مراحلی دارد؟

اگرچه برخی افراد ممکن است تصور کنند که هزینه ثبت برند زیاد است و برای آن اقدامی نکنند اما دلیل اجتناب بسیاری از افراد از این فرایند، عدم آگاهی از چگونگی انجام آن است. بنابراین، اگر شما نیز نمی‌دانید که چگونه می‌توانید برای ثبت برند خود اقدام کنید در ادامه با ما همراه باشید تا با مراحل آن آشنا شوید و درنتیجه به‌سرعت و به‌راحتی، برند تجاری خود را ثبت کنید. مراحل ثبت برند تجاری در ادامه مطرح شده‌اند.

۱. انتخاب نام برند

اگر هنوز کسب‌وکار خود را راه نینداخته‌اید و نمی‌دانید برای برند خود چه نامی را انتخاب کنید، لازم است به‌عنوان اولین مرحله کمی وقت بگذارید و نام مناسب را برای برند خود انتخاب کنید. اگرچه انتخاب نام برند می‌تواند دشوار و چالش‌برانگیز باشد اما درعین‌حال، بسیار جذاب نیز هست. در این میان مهم است با استعلام ثبت برند، نامی را انتخاب کنید که قبلا ثبت نشده باشد و از سوی دیگر، با توجه به قوانین کشور، قابلیت ثبت آن وجود داشته باشد.

همچنین، مهم است که به طبقه برند توجه کنید. بر طبق طبقه‌بندی‌ای که برای ثبت برند انجام شده است محصولات و خدمات مختلف می‌توانند در طبقه‌های خاصی قرار بگیرند. بنابراین، اگر می‌خواهید برای کسب‌وکار خود برند انتخاب کنید، مهم است به این موضوع توجه کنید که نام برند شما با نام برندی دیگر در طبقه موردنظرتان یکسان نباشد. در قانون تجارت کشور طبقه‌بندی برندهای تجاری به‌صورت ۴۵ طبقه در نظر گرفته شده است که طبقات یک تا ۳۴ مربوط به محصولات و کالا هستند و طبقات ۲۵ تا ۴۵ با خدمات ارتباط دارند.

اسم خاص برای برندسازی

۲. تهیه مدارک لازم

برای ثبت برند، مانند هر روند اداری دیگری، نیاز دارید که برخی مدارک را تهیه و آماده کنید. این مدارک بسته به اینکه متقاضی ثبت برند حقیقی یا حقوقی است می‌تواند متفاوت باشد. مدارک ثبت برند برای متقاضیان حقیقی عبارت‌اند از:

 • تصویر شناسنامه و کارت ملی فرد
 • تصویر کارت بازرگانی (درصورتی‌که برند پیشنهادی لاتین باشد)
 • تصویر مجوز فعالیت (پروانه کسب، جواز تاسیس و غیره)
 • دریافت گواهی امضا از دفتر اسناد رسمی به‌منظور عضویت در سامانه مالکیت معنوی
 • اطلاعاتی از قبیل آدرس، کد پستی، آدرس الکترونیکی، شماره تلفن همراه و شماره تلفن ثابت فرد

مدارک لازم برای متقاضیان حقوقی ثبت برند تجاری عبارت‌اند از:

 • تصویر شناسنامه تمام افرادی اعم از مدیران، سهامداران یا شرکا که در شرکت حق امضا دارند
 • تصویر کارت ملی تمام افرادی که در شرکت حق امضا دارند
 • تصویر مجوز فعالیت (پروانه کسب، جواز تاسیس و غیره)
 • یک نسخه کپی از روزنامه رسمی تاسیس
 • یک نسخه کپی از روزنامه رسمی آخرین تغییرات
 • تصویر کارت بازرگانی (درصورتی‌که برند پیشنهادی لاتین باشد)
 • اطلاعاتی مانند آدرس، کد پستی، آدرس ایمیل، شماره تلفن همراه و شماره تلفن ثابت افرادی که دارای حق امضا در شرکت هستند

۳. ثبت اظهارنامه در وب‌سایت مالکیت معنوی کشور

پس از اینکه مدارک لازم برای ثبت برند یا ثبت لوگو را تهیه کردید و همچنین، هزینه طراحی لوگو را به شرکتی که آن را طراحی کرده است پرداخت کردید، لازم است به وب‌سایت مالکیت معنوی کشور مراجعه کنید و فرایند ثبت را آغاز کنید. پس از اینکه در وب‌سایت ثبت‌نام کردید ضروری است با دریافت یک نامه از سوی وب‌سایت، برای دریافت گواهی امضا از دفترخانه اقدام کنید تا از این طریق، حساب کاربری خود را تایید کنید و نام کاربری و رمز عبور برای ورود به سایت را دریافت کنید.

پیشنهاد ما به شما:   انتخاب بهترین لوگو

پس از دریافت نام کاربری و رمز عبور باید اظهارنامه را در وب‌سایت ثبت کنید که پس از تکمیل اظهارنامه، پرداخت هزینه مربوط به آن ضروری است. برای این کار لازم است مدارک خود را در سایت آپلود کنید تا اظهارنامه توسط کارشناس اداره بررسی شود. درصورتی‌که تمام مراحل را به‌درستی طی کرده باشید، پیامکی مبنی بر تایید اظهارنامه برای شما ارسال می‌شود. ازآنجایی‌که حجم پرونده‌های تحت بررسی در اداره بسیار بالاست، بررسی پرونده شما حداقل ۱۰ روز و حداکثر ۳۰ روز زمان می‌برد.

۴. چاپ آگهی تقاضای ثبت برند

پس از اینکه اظهارنامه شما توسط کارشناس مربوطه تایید می‌شود، درخواست شما برای ثبت برند تجاری به روزنامه رسمی ارسال می‌شود که در این مرحله نیز لازم است هزینه‌ای را برای چاپ آگهی نوبت اول پرداخت کنید. فرایند چاپ آگهی در روزنامه رسمی ممکن است به یک هفته زمان نیاز داشته باشد.

این امر به این دلیل انجام می‌شود که اگر کسی نسبت به ثبت برند شما اعتراض داشته باشد حق این کار را پیدا کند. اگر پس از گذشت یک ماه، هیچ فردی به این درخواست اعتراض نکرد، آگهی چاپ برند در روزنامه رسمی کشور منتشر می‌شود که معمولا انتشار آن یک هفته طول می‌کشد.

Trademark sign with gavel

۵. مراجعه به اداره مالکیت

پس از طی شدن موفقیت‌آمیز همه مراحل و قبل از پرداخت قیمت ثبت برند، لازم است به‌صورت حضوری به اداره مالکیت کشور مراجعه کنید تا برای تشکیل پرونده اقدام کنید. مهم است به یاد داشته باشید که در هنگام مراجعه حضوری، اصل مدارکی که در سایت بارگذاری کرده‌اید را به همراه داشته باشید.

۶. پرداخت هزینه ثبت برند

پس از انجام موفقیت‌آمیز همه مراحل ثبت برند، لازم است هزینه ثبت برند را به اداره مالکیت معنوی پرداخت کنید که این هزینه بسته به حقیقی یا حقوقی بودن متقاضی و همچنین، طبقه برند متفاوت است.

۷. دریافت گواهی ۱۰ ساله برند

پس از اینکه همه این مراحل را انجام دادید، لازم است با داشتن آگهی‌های چاپ‌شده در روزنامه رسمی، اظهارنامه ثبت برند تجاری و نمونه برند ۶ × ۶ به اداره مالکیت معنوی مراجعه کنید و درنهایت، گواهی ۱۰ ساله برند تجاری خود را از این سازمان دریافت کنید.

ثبت برند تجاری چقدر طول می‌کشد؟

به‌طورکلی مدت زمان ثبت برند بیشتر از دو ماه طول نمی‌کشد. آغاز این مدت از زمانی در نظر گرفته می‌شود که بررسی تقاضای ثبت برند شما توسط کارشناسان اداره مالکیت معنوی شروع شود. بااین‌حال، به یاد داشته باشید که این مدت‌زمان کوتاه در صورتی است که شما اشراف کامل به نحوه ثبت برند تجاری داشته باشید و اشتباهاتی در این زمینه نداشته باشید. معمولا شرکت‌های متخصص در زمینه ثبت شرکت و نام و علائم تجاری و همچنین، شرکت‌های برندینگ می‌توانند در سریع‌ترین زمان ممکن، برند شما را به ثبت برسانند.

ثبت برند برای چه کسب‌وکارهایی اجباری است؟

به‌طورکلی، ثبت برند برای بسیاری از شرکت‌های تولیدی، خدماتی و تجاری در ایران اختیاری است و اجباری محسوب نمی‌شود اما موارد زیر حتما نیاز به ثبت برند تجاری دارند:

 • شرکت‌های لوازم‌آرایشی
 • داروهایی که توسط پزشکان مورداستفاده قرار می‌گیرند
 • محصولات غذایی‌ای که در بسته‌بندی‌ها یا ظروف مخصوص عرضه می‌شوند
 • نوشیدنی‌ها

پرداخت هزینه ثبت برند تجاری در سال 1401

هزینه ثبت برند تجاری در سال ۱۴۰۲

بدیهی است که اگر بخواهید ثبت برند توسط یک شرکت مشاوره برندینگ یا شرکت حقوقی متخصص در این زمینه انجام شود، هزینه ثبت برند بیشتر از هزینه ثبت آن توسط خودتان می‌شود زیرا لازم است به این شرکت برای دریافت خدمات، مبلغی را پرداخت کنید. بااین‌حال، این امر به شما کمک می‌کند که فرایند ثبت برند تجاری را راحت‌تر و سریع‌تر طی کنید.

پیشنهاد ما به شما:   مراحل و شرایط ثبت لوگو شخصی و شرکتی در ایران

علاوه بر این، تعرفه ثبت برند هر سال افزایش پیدا می‌کند و بنابراین، هزینه ثبت برند در سال ۱۴۰۲ با هزینه ثبت برند یا هزینه ثبت لوگو در سال‌های دیگر متفاوت است. از سوی دیگر، لازم است بدانید تفاوت هزینه ثبت برند با لوگو زیاد نیست و درصورتی‌که لوگو رنگی باشد، هزینه‌ای که از شما برای چاپ آگهی رنگی در روزنامه رسمی دریافت می‌شود کمی بیشتر است. هزینه‌های ثبت برند و لوگو شامل چهار صورت‌هزینه می‌شوند که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شوید.

 1. هزینه اظهارنامه ثبت برند تجاری در سامانه اداره مالکیت معنوی کشور: هزینه اظهارنامه ثبت برند بسته به تعداد طبقات برند و همچنین، حقوقی یا حقیقی بودن متقاضی متفاوت است. برای مثال، به تعداد طبقات درخواستی، هزینه اظهارنامه افزایش پیدا می‌کند و از سوی دیگر، متقاضیان حقوقی تقریبا مبلغی دو برابر مبلغ متقاضیان حقیقی پرداخت می‌کنند.
 2. هزینه چاپ آگهی درخواست ثبت برند در روزنامه رسمی: اگرچه برای این هزینه، حداقل اعلام شده است اما هزینه چاپ آگهی درخواست به عواملی مثل تعداد خطوط، تعداد طبقات کالاها یا خدمات و رنگی یا سیاه‌وسفید بودن لوگو نیز بستگی دارد.
 3. حق ثبت برند: بیشترین مبلغ مرتبط با هزینه ثبت برند تجاری درواقع همین حق ثبت برند است که بسته به حقیقی یا حقوقی بودن متقاضی و همچنین، تعداد طبقات ثبت برند متفاوت باشد.
 4. هزینه چاپ آگهی ثبت برند در روزنامه رسمی: پس از اینکه برند شما به ثبت رسید، لازم است آگهی آن در روزنامه رسمی کشور منتشر شود که هزینه چاپ این آگهی مانند هزینه چاپ آگهی درخواست ثبت برند تجاری است.

از سوی دیگر، لازم است بدانید تفاوت هزینه ثبت برند با تمدید برند از این لحاظ است که برای تمدید برند دیگر نیازی به چاپ آگهی در روزنامه رسمی نیست و درنتیجه هزینه تمدید ثبت برند بسیار پایین‌تر است.

درنهایت، اگرچه ممکن است هزینه ثبت برند برای شما زیاد به نظر برسد اما با توجه به مزایایی که ثبت برند تجاری برای کسب‌وکار شما به همراه دارد، صرف این هزینه می‌تواند برای شما بسیار سودآور و ضروری باشد. آگاهی از نحوه ثبت برند و از سوی دیگر، مدت‌زمان انجام آن به شما کمک می‌کند که قدم‌های آگاهانه‌تری در این زمینه بردارید و در وقت، هزینه و انرژی خود نیز صرفه‌جویی کنید. علاوه بر این، اگر می‌خواهید این فرایند را سریع‌تر و راحت‌تر طی کنید می‌توانید از خدمات شرکت‌های برندینگ استفاده کنید.

shutterstock 149428328

سوالات متداول

چرا ثبت برند مهم است؟

ثبت برند تجاری نه‌تنها به شناخت بیشتر کسب‌وکار شما در بازار کمک می‌کند، بلکه موجبات محافظت از برند شما در برابر هرگونه سوءاستفاده را نیز فراهم می‌کند.

ثبت برند تجاری شامل چه مراحلی می‌شود؟

برای طی کردن این روند در ابتدا لازم است نام تجاری را انتخاب کنید و سپس برای ثبت اظهارنامه، چاپ آگهی در روزنامه رسمی و مراجعه به اداره مالکیت معنوی کشور اقدام کنید.

هزینه ثبت برند چقدر است؟

هزینه ثبت برند یک هزینه ثابت نیست و می‌تواند بسته به عوامل مختلف ازجمله طبقات برند و حقیقی یا حقوقی بودن متقاضی تغییر کند. از سوی دیگر، تعرفه ثبت برند به‌صورت سالیانه افزایش پیدا می‌کند.

چه مدارکی برای ثبت برند الزامی است؟

برای ثبت برند نیاز است مدارکی مثل تصویر شناسنامه و کارت ملی متقاضی حقیقی یا اعضای صاحب‌امتیاز شرکت حقوقی، تصویر مجوز فعالیت، کپی روزنامه رسمی تاسیس و آخرین تغییرات را تهیه و آماده کنید.

ثبت برند چقدر طول می‌کشد؟

درصورتی‌که با مراحل ثبت برند تجاری آشنایی کامل داشته باشید، برای ثبت برند تنها به دو ماه زمان نیاز دارید.

 

برگرفته از:

تحقیقات فردی

معلومات استاد زرینی

gov.uk

۴.۷/۵ - (۳ امتیاز)

مطالب پر بازدید

مطالب مشابه

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *