انتخاب نام تجاری خوب

برند

[vc_row][vc_column width=”۱/۲″][vc_column_text]

 نام تجاری خوب بخشی از برند می‌باشد. باید در انتخاب این نام بسیار ریز بین بود. زیرا که می‌تواند موجب افزایش ارزش برند و یا آسیب به ارزش برند گردد.انتخاب یک نام تجاری نیاز به دقت فراوانی دارد. یک نام مناسب می تواند نقش مهمی در موفقیت یک کالا ایفا کند. بیش تر شرکت های بزرگ بازاریابی برای انتخاب نام تجاری یک کالا، از روش های ویژه ای استفاده می کنند. انتخاب بهترین نام تجاری برای کالا وظیفه دشواری است. و برای انتخاب آن باید کالا و مزایای آن، بازار هدف و خط مشی های بازاریابی مربوط به کالا را دقیقاً مورد بررسی قرار داد.

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”۱/۲″][us_image image=”۷۵۸۷۹″ size=”full” style=”circle”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column el_class=”justifytxt”][vc_column_text el_class=”justifytxt”]

نکات کلیدی برای انتخاب نام تجاری خوب برندتان:

  • اسم شرکت نباید قبلاَ توسط شخص دیگری به ثبت رسیده باشد.(مثلاً اگرشرکتی با نام “برند اکسین” ثبت شده باشد نه تنها نمی‌توان شرکت جدیدی با همین نام ثبت کرد، بلکه ثبت شرکتی با نام “برند اکسین” هم مجاز نیست.)
  • تمایز اسم شرکتها باید در کلمات خاص باشند. و افزودن کلماتی مثل نوین ، گستر ، تک و امثال اینها به اسم شرکت نمی‌تواند وجه تمایز اسم یک شرکت از سایر شرکتها باشد. مثلاً اگر شرکتی با نام “برند اکسین” ثبت شده باشد. ثبت شرکتی با نام“برند نوین اکسین” یا “برند گستر اکسین” مجاز نخواهد بود.
  • برای اینکه از این گونه مشابهت ها جلوگیری شود باید اسم شرکت حداقل شامل سه کلمه خاص ( غیر عام ) باشد. که ترکیب مشابه آن در اسم سایر شرکتهای ثبت شده وجود نداشته باشد.
پیشنهاد ما به شما:   دانلود چک لیست طراحی لوگو

[/vc_column_text][vc_column_text el_class=”justifytxt”]

یک نام نا آشنا می تواند یک برند موفق باشد :

سامسونگ ،آدیداس ,گوگل و یاهو را که شرکت های نامدار و موفقی هستند در نظر بگیرید. همگی آنها در ابتدا شرکت هایی کوچک بودند. می بینیم که نام های توصیفی و لفظی هم در برخی شرایط می توانند موفق باشند. در حالت کلی درمورد اینگونه نام ها باید دقت بیشتری به خرج دهید چرا که به آسانی کپی برداری و تقلید می شوند و خریدار به دلیل مشابهت اسمی دچار اشتباه خواهد شد.

البته اگر برای برندینگ خود بودجه بالایی در نظر گرفته اید. می توانید از تاثیر بد یک نام برند خسته کننده و کلی به کمک مکمل های دیگر در امان باشید.جلب توجه دیگران به برند، نیاز به نفوذ در آنها دارد. شما تلاش می‌کنید تا خود را در مقابل افرادی که نمی‌خواهند تصمیمات خریدشان را تغییر دهند، قرار دهید. برند شما بایستی به قدری قوی باشد تا آنها را مجبور به خارج شدن از مسیر عادی خود کنید.از بین تمام برندهایی که شروع بکار کردند، استارباکس(starbucks) هنوزحرف برای گفتن دارد. استارباکس عمل روزمره خریدن یک فنجان قهوه را به یک تجربه به یاد ماندنی تبدیل می‌کند. و این کار رابه واسطه ایجاد یک برند به یاد ماندنی انجام می‌دهد. یک اسم منحصربه‌فرد و یک لوگوی به یادماندنی که قهوه را نه فقط یک قهوه، بلکه یک حس خوشایند و مکانی راحت برای رفتن و دیده شدن می‌سازد.

[/vc_column_text][vc_column_text el_class=”justifytxt”]

علامت تجاری(لوگو) را هم در نظر داشته باشید:

نام و علامت تجاری کاملاً با هم در ارتباط هستند. اگر میخواهید برند فوق العادهای برای بیزینس خود داشته باشید. مطمئن شوید که مردم بتوانند نام تجاری خوب شما را با علامت تجاریتان مرتبط ببینند. بعنوان مثال برند “Apple” را در نظر بگیرید که لوگویی بسیار مستقیم و مشخص از شکل یک سیب دارد. این باعث میشود مردم بتوانند خیلی راحت آن برند را به خاطر بسپارند.زیرا به جای اینکه فقط به حافظه زبانی خود تکیه کنند، میتوانند حافظه بصری آن برند را هم ذخیره کنند.

پیشنهاد ما به شما:   برندسازی (برندینگ) به زبان ساده + 8 عامل موفقیت برندینگ شرکت‌های بزرگ

حال که میدانید ارتباط بین نام و علامت تجاری تا چه اندازه اهمیت دارد. لازم است که به نامی فکر کنید که آزادی بیشتری برای ساخت لوگو به شما میدهد. معمولاً لوگوهای تصویری بسیار قویتر از لوگوهای کلمه ای هستند، به همین دلیل بهتر است به نام تجاری فکر کنید. که سمبل شیء یا چیزی باشد.

مثلاً لوگو تصویری “Apple” را با لوگو کلمه ای “Microsoft” مقایسه کنید. مطمئناً شما هم بر این عقیده هستید. که به خاطر سپردن اولی به منابع شناختی کمتری نیاز دارد تا دومی.

نام برندتان باید ذات بیزینستان را در بر داشته باشد:

همانطور که بیزینستان باید رویکرد فروش متفاوتی داشته باشد تا بتواند از رقیبانتان متمایز باشد. نام تجاری شما هم باید این متمایز بودن را نشان دهد. همچنین میتوانید از آن برای منعکس کردن قدرت بیزینستان یا نشان دادن نوع خدمات و محصولاتی که ارائه میکنید. استفاده کنید.بعنوان مثال موتور جستجوی “Google” را در نظر بگیرید. که تصویر چشمانی جستجوگر را در ذهن ایجاد میکند. چنین نام تجاری باعث میشود مخاطبین خیلی راحت بین علامت تجاری و آنچه شرکت به آنها ارائه میکند ارتباط برقرار کنند. و همین باعث میشود آن را راحت تر به خاطر بسپارند.

خیلی از برندها هم ارتباط چندانی با نوع بیزینس خود ندارند اما بر جنبه حسی آن اسم تاکید میکنند. خیلی ها ممکن است وقتی برای اولین بار نام “Starbucks” به گوششان خورد. تصوری از محصولات یا خدماتی که ارائه میکند نداشته اند. اما وقتی میفهمند که نام یک کافی شاپ زنجیرهای است، به طور عجیبی در ذهنشان می نشیند.این اسم انرژی را در فرد بیدار میکند، درست همان کاری که یک فنجان قهوه اول صبح میکند.یک عنصر مهم در هر کار و تجارت ایجاد نام و علامت تجاری میباشد. و از آن طریق است که مردم آن محصولات یا خدمات را میشناسند .این یکی از اولین چیزهایی است که باید به آن فکر کنید و تا آخر با کار شما همراه خواهد بود.

پیشنهاد ما به شما:   راهنمای انتخاب اسم رستوران (ایتالیایی، فرانسوی، عربی و گیاهی)

به همین دلیل است که انتخاب نام تجاری اهمیت بسیار زیادی داشته و به عنوان موضوعی خاص باید به آن نگاه کرد. شاید خیلی کار نگران کننده ای به نظر نرسد اما نیاز به دقت بسیار بالا و توجه به کلیه جنبه های نوع محصول یا خدمات شما دارد. از همه اینها گذشته، نام تجاری شما به همراه لوگوی آن، به طریقی سمبلیک خلاصه شده همه آن چیزی است که ارائه میکنید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text el_class=”reltxt”]پیشنهادهای دیگر برنداکسین برای شما:[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

امتیاز شما

مطالب پر بازدید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *